50 Farklı LGBTQ Bayrakları ve Anlamları

Pa, 11/06/2022 - 01:14 tarihinde admin tarafından gönderildi

 

Abroseksüel Gurur Bayrağı

Abroseksüel bir kişinin akıcı bir cinsel yönelimi vardır ve zamanla farklı cinsel yönelimler yaşayabilir. Bugün bir cinsellik olabilir ve yarın başka bir cinsellik olabilir. Abroseksüel bireylerin cinsel yönelimini değiştirmek için zaman çerçevesi önemli değildir ve farklı cinsellik olarak tanımlamaları saatler veya yıllar alabilir.

Abroseksüel bayrak, isimsiz bir Tumblr kullanıcısının talep etmesinden sonra bizim için gurur bayraklarının Mod Chad tarafından oluşturuldu. Ayrıca bayrağın ve terimin 2013 yılında DeviantArt'ta ortaya çıktığı ve daha sonra Tumblr'da tanınırlık kazandığı düşünülmektedir.

Abroseksüel bayrak beş renkten oluşur. Yukarıdan aşağıya koyu yeşil, açık yeşil, beyaz, bebek pembesi ve zengin pembe var. Bu renklerin neden özellikle abroseksüel bayrak için seçildiği bilinmiyor. Abroseksüel öğrenme sayfasındaki bir Tumblr kullanıcısı, bayrağın renklerinin ne anlama geldiğine dair yorumlarını paylaştı.

“Yeşil, tuhaf bir çekiciliği temsil ediyor, beyaza geçiş, çekim değişiminin ara aşaması için ve pembe, asıl değişimin kendisi için. Ayrıca renkler, yönelimimizin /akışkanlığı/ üzerinde eğlenceli bir kelime oyunu olabilecek karpuzunkiyle eşleşiyor.”

farklı gurur bayrakları - Abroseksüel Gurur Bayrağı
 

Agender Gurur Bayrağı

Agender, kendisini belirli bir cinsiyete sahip olarak tanımlamayan bir kişiyi ifade eder. Agender'ı tanımlamak için kullanılan diğer kelimeler arasında cinsiyetsiz, nötr, cinsiyetsiz veya cinsiyetsizdir.

Agender gurur bayrağı 2014 yılında Salem X tarafından oluşturuldu . Yedi eşit boyutlu yatay çizgiye sahiptir. Çizgiler siyah, gri ve beyaz renklidir, merkezi yeşil olan, ardından zıt beyaz, gri ve siyah bitirmek için.

Agender bayrağının dört rengi vardır. İşte hepsinin anlamı:

 • Siyah ve beyaz çizgiler cinsiyet eksikliğini temsil ediyor
 • Gri yarı cinsiyetsiz temsil eder
 • Yeşil, ikili olmayan cinsiyetleri temsil eder.
lgbtq bayrakları - Agender Pride Flag
 

Androgyne Gurur Bayrağı

Androjen bir kişi, eril ve dişil özelliklerin bir kombinasyonunu belirsiz bir biçimde sergileyen kişidir. Androjenlik biyolojik cinsiyet, cinsiyet kimliği ve/veya cinsiyet ifadesi ile ilgili olarak ifade edilebilir.

Androjen bayrağı üç dikey şerit içerir ve 24 Temmuz 2014'te Tumblr kullanıcısı saveferris bayrağı yaptı. Bayrakta üç renk var:

 • Kadınlığı ve kadınlığı temsil eden pembe.
 • Erkekliği ve erkekliği temsil eden mavi.
 • İki rengin birleşimi olan androjeni temsil eden mor.
Androgyne Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Aromantik Gurur Bayrağı

Aromantiklerin romantik ilişkilere ilgisi veya arzusu yoktur ve son birkaç yılda üç bayrakla temsil edilmiştir. İlki turuncu, yeşil, siyah ve sarı olan dört çizgiye sahipti. Bu bayrakta yeşil, romantizmin zıttıdır, sarı dostluk içindir, turuncu aromantikler içindir ve siyah, geleneksel romantizmin sınırlarına abone olmayan alloromantikler içindir.

Bu bayrağı kimin ve ne zaman yarattığı bilinmiyor.

Bir sonraki aromantik gurur bayrağının beş çizgisi vardı. Renkler siyah, gri, sarı, açık yeşil ve koyu yeşildi. Birçok LGBTQ bayrağı gibi, bu da ilk olarak Tumblr'da (2014'te Cameron kullanıcısı tarafından ) oluşturuldu. Üçüncü tasarım en yeni olanıdır ve şu anda aromantik gurur bayrağının en yaygın kullanılan ve kabul edilen versiyonudur. Cameron ayrıca bu bayrağı 16 Kasım 2014'te tasarladı.

Aromantik bayrağın dört rengi vardır. İşte hepsinin anlamı:

 • Koyu yeşil aromantizmi temsil eder.
 • Açık yeşil, aromantik spektrumu temsil eder.
 • Beyaz, estetik çekiciliği ve queer/yarı platonik ilişkileri temsil eder.
 • Gri, demiromantik ve gri aromatik insanları temsil eder.
 • Siyah, cinsellik spektrumunu temsil eder.
lgbtq bayrakları - Aromantic Pride Flag
 

Aseksüel gurur bayrağı

Aseksüel bir kişi, cinsel duyguları veya arzuları olmayan veya cinsel olarak kimseye ilgi duymayan kişidir.

Aseksüel görünürlük ve eğitim ağı (AVEN) kullanıcı standup'ı 2010 yılında aseksüellik bayrağını tasarladı. Bir as bayrağı bulmak için mesaj panolarında bir ay süren yarışmanın sonucu olarak seçildi. Bir bayrak oluşturma hareketi birden fazla diziyi geçti ve üç farklı yoklama aşamasına sahipti.

Asları forumun dışına dahil etme çabasıyla, son oylamadaki oylama, İngilizce olmayan forumlar da dahil olmak üzere diğer as topluluklarına genişletildi. Bu, şu anda dünya çapında yaygın olarak kullanıldığı için başarılı bir hareketti.

Aseksüel gurur bayrağı, kalpler veya üçgenler gibi özel sembollere atıfta bulunmaktan akıllıca kaçınan dört çubuklu basit bir tasarımdır. Aseksüellik bayrağı ayrıca herhangi bir ulusa atıfta bulunmaz ve diğer Cinsiyet ve Cinsel Azınlık (GSM) topluluk gurur bayraklarının tasarımlarına uyar.

Aseksüellik bayrağının dört rengi vardır. İşte hepsinin anlamı:

 • Mor topluluğu temsil eder.
 • Beyaz, aseksüel olmayan müttefikleri ve ortakları temsil eder.
 • Gri, biseksüelliği ve gri-aseksüelliği temsil eder.
 • Siyah aseksüelliği temsil eder.
lgbtq bayrakları - Aseksüel Gurur Bayrağı
 

Bigender Onur Bayrağı

Daha büyük bir kişi, kişisel kimlik duygusu iki cinsiyeti kapsayan kişidir. Kelimenin tam anlamıyla 'iki cinsiyet' veya 'çift cinsiyet' olarak tercüme edilir ve bu cinsiyetler erkek ve kadın olabilir, ancak ikili olmayan kimlikleri de birleştirebilir.

Büyük ölçüde orijinal bayrak yaratıcısının transfobi (diğer şeylerin yanı sıra) hakkındaki suçlamalardan dolayı, yaygın olarak kullanılan birçok LGBTQ + kimliğinden daha fazla büyük bayrak var. Camp-MLM tarafından en yaygın ikinci bigender bayrağını tartışacağız, ancak birini uçurmayı veya bir arkadaşınıza hediye olarak almayı planlıyorsanız , çok sayıda alternatifi araştırmak isteyebilirsiniz. Yedi şeridi vardır ve renklerin şu anlama geldiği düşünülmektedir:

 • Pembe/mavi çizgiler, kimliklerinizin sunumu ve hissi içindir (dişil, erkeksi, androjen, size ne uygunsa).
 • En üstteki mor, her türlü iyi ilişki içindir.
 • Beyaz, benzersiz bigender deneyiminiz, nasıl hissettirdiği ve neye benzediği içindir. Aynı zamanda bu toplulukta birbirinizi anlamak için!
 • Alttaki mor, kendine saygı, gurur ve kendine karşı dürüst olmakla ilgilidir.
Bigender Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Biseksüel Gurur Bayrağı

Biseksüel bir kişi, hem erkeklere hem de kadınlara cinsel olarak ilgi duyan kişidir. Biseksüellik, cinsiyetleri veya cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun, insanlara romantik veya cinsel çekim duyan bir kişi olarak da yorumlanabilir, bu daha spesifik olarak panseksüellik olarak bilinir.

Michael Page, biseksüel topluluğa gey gururu gökkuşağı bayrağıyla karşılaştırılabilir bir sembol vermek için 1998'de biseksüel gurur bayrağını tasarladı. Biseksüel topluluğa yönelik görünürlüğü artırmayı amaçladı, çünkü çift silme gerçek bir şey ve o zaman da şimdi olduğu kadar büyük bir sorun olduğu tartışılabilir.

Biseksüel bayrağın üç rengi vardır. İşte hepsinin anlamı:

 • Pembe, aynı cinsiyetten çekiciliği temsil eder.
 • Mavi, karşı cinse yönelik cinsel çekiciliği temsil eder. İkili olmayan cinsiyetler söz konusu olduğunda, farklı bir cinsiyete yönelik cinsel çekiciliği ifade eder.
 • Mor (pembe ve mavi arasındaki örtüşme), iki veya daha fazla cinsiyete yönelik cinsel çekiciliği temsil eder.
lgbtq bayrakları - Biseksüel Gurur Bayrağı
 

Butch Lezbiyen Bayrağı

Lezbiyen kültürde, 'kastak' kelimesi, cinsiyet ifadesi ve özellikleri tipik olarak 'erkeksi' olarak sunulan bir kadını belirtir. Kasap olmak, geleneksel ikili erkek ve kadın cinsiyet rolleri ve ifadeleriyle oynamak ve bunları sorgulamakla ilgilidir.

Tumbler kullanıcısı Dorian—rutherford , 2016 yılında blues ve mor tonlarını kullanarak ilk butch lezbiyen gurur bayrağını üretti. Bayrak, güçlü kadınsı tonlara sahip ruj lezbiyen bayrağıyla özdeşleşmeyen lezbiyenler için yaratıldı. Orijinal bardak direği kaldırıldı; ancak daha sonra deviantart.com'da yeniden göründü.

Bir tumbler kullanıcısı olan Butchspace , 2017 yılında, turuncu tonlarını kullanarak kasap gururunu simgelemek için kasap bayrağının yeni bir formunu tasarladı. Her iki butch lezbiyen bayrağı versiyonu toplulukta hala popülerlik kazanıyor - ve lezbiyen gurur bayrakları gibi, net bir tercih edilen seçenek yok.

Sanatçı renklerin önemini hiçbir zaman açıkça belirtmemiş olmasına rağmen, insanlar mavinin erkekliği, morun lezbiyen ve kadın kimliğine sahip insanları temsil ettiğini ve beyazın cinsiyet ve cinsellik spektrumlarındaki insanları daha geniş bir şekilde temsil ettiğini düşünüyor. Turuncu kasap bayrağı için de benzer bir açıklama ve sorun var.

Her iki butch lezbiyen bayrağı neredeyse eşit kullanımda olduğundan, en sevdiğiniz versiyonu uçurmanızı öneririz.

Butch Lezbiyen Bayrağı - LGBTQ Bayrakları 2
Butch Lezbiyen Bayrağı - LGBTQ Bayrakları 1
 

Demiboy Onur Bayrağı

Bir yarı çocuk (bazen yarı adam, yarı adam, yarı erkek ya da yarı erkek olarak bilinir), doğumda atanan cinsiyetine bakılmaksızın erkekliğin yönleriyle özdeşleşen bir kişidir.

Tumblr kullanıcısı Transrants , 2015 yılında demiboy bayrağını tasarladı. Ancak, bayrağın arkasındaki anlamı açıkça açıklamadı. Ancak, o zamandan beri topluluk bu bayrağı sevgiyle benimsedi ve şimdi onunla özdeşleşen demiboys ona bir anlam yükledi.

Demiboy bayrağının üç rengi vardır. İşte ne anlama geldikleri düşünülüyor:

 • Mavi, erkekliği veya erkekliği temsil eder.
 • Beyaz, ikili olmayan veya ajan kimliklerini temsil eder.
 • Gri, gri alanları ve kısmi bağlantıları ve ikili spektrumdaki ikisinden ziyade daha fazla cinsiyet olasılığını temsil eder.
tüm gurur bayrakları - Demiboy Pride Flag
 

Demigender Gurur Bayrağı

Demigender (yarı "yarım" + "cinsiyet"ten gelir), ikili olmayan cinsiyet kimlikleri için bir şemsiye terimdir ve belirli bir cinsiyet kimliğine yalnızca kısmi bir bağlantı hisseden bireyleri belirtir. Terim demiboy ve demigirl ile birlikte çeşitli diğer yarı-cinsiyet kimliklerini kapsar.

Birçok yarı cinsiyetli birey kendi özel bayrağını uçurmayı tercih ederken, yedi çizgili ve koyu gri, açık gri, açık sarı, beyaz, açık sarı, açık gri ve koyu gri renkleriyle kapsayıcı bir demigender gurur bayrağı vardır.

'Yarı bayraklar' griler, parçalı bağlantıları ve gri bölgeleri sembolize ederken, sarı, ikili olmayan cinsiyet kimliklerini ve beyaz, cinsiyetçi kimliği ifade eder.

Demigender Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Demigirl Gurur Bayrağı

Bir yarı kız (bazen yarı kadın, yarı kadın veya yarı kadın kişi olarak bilinir), doğumda atanan cinsiyetine bakılmaksızın kadınlığın yönleriyle özdeşleşen bir kişidir.

Demigirl bayrağı, Temmuz 2015'te Tumblr kullanıcısı Transrants tarafından tasarlandı ve demiboy bayrağı gibi, onaylanmış bir renk anlamı yok, ancak bazı ortak varsayımlar var.

Yarı kız gurur bayrağı, yarı kız olma deneyiminde büyük bir faktör olan cinsiyet tarafsızlığını temsil etmek içindir. Cinsiyetin sorgulanması ve yer değiştirmesi hissini ifade etmeye yöneliktir.

Demigirl bayrağının üç rengi vardır. İşte ne anlama geldikleri düşünülüyor:

 • Pembe kadınlığı veya kadınlığı temsil eder.
 • Beyaz, ikili olmayan veya ajan kimliklerini temsil eder.
 • Gri, gri alanları ve kısmi bağlantıları ve ikili spektrumdaki ikisinden ziyade daha fazla cinsiyet olasılığını temsil eder.
tüm gurur bayrakları - Demigirl Pride Flag
 

Biseksüel gurur bayrağı

Biseksüel, yalnızca yakın duygusal bağları olan kişilere karşı cinsel çekim hisseden kişidir. Biseksüeller için cinsel çekim ancak duygusal bir bağ oluştuktan sonra gelebilir.

Ne yazık ki, internet çağında icat edilen birçok LGBTQ+ bayrağı gibi, biseksüel bayrağın ne zaman ve kim tarafından oluşturulduğu bilinmiyor, ancak aynı renkleri kullandığı için aseksüel gurur bayrağından (2010'da oluşturulan) sonra oluşturulduğunu varsayabiliriz.

Biseksüel gurur bayrağının sol tarafından çıkan siyah bir üçgeni vardır. Üstte kalın beyaz bir çizgi, ardından ortada ince mor bir çizgi, ardından altta kalın gri bir çizgi var.

Demiseksüel bayrağı, yalnızca güçlü bir duygusal bağları olan kişilere cinsel olarak ilgi duyanlar için bir semboldür. Biseksüel bayrağın üç rengi vardır. İşte hepsinin anlamı:

 • Siyah aseksüelliği temsil eder.
 • Gri, biseksüelliği temsil eder.
 • Beyaz cinselliği temsil eder.
 • Mor topluluğu temsil eder.
tüm gurur bayrakları - Demiseksüel Gurur Bayrağı
 

Tüy Gurur Bayrağını Sürükle

“Sürükle” terimi, erkeklik, kadınlık veya diğer cinsiyet ifadesi biçimlerinin bir performansını akla getirir. 'Sürükle' yapmak, genellikle performans için günlük ifadenizden farklı şekilde giyinmek veya kendinizi sergilemektir. Sürüklemenin yaygın biçimleri, sürükleme kraliçeleri ve sürükleme krallarıdır.

İki sürükle gurur bayrağı vardır; ancak, birçok drag şovmen, 1999 yılında sanatçı Sean Campbell tarafından yaratılan ve Tüy Gurur Bayrağı olarak adlandırılan en eski gurur bayrağından habersizdir. Merkezinde, drag topluluğunun topluluklarında farkındalık ve fon yaratmak için kullandığı yeniden doğuşu ve tutku ateşlerini simgeleyen bir anka kuşu vardır.

Sürükle Tüy Gurur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Gurur Bayrağını Sürükle

İkinci ve şimdi daha yaygın olarak kullanılan Drag Pride bayrağı, Austin Uluslararası Drag Festivali (AIDF) 2016'dan geldi. Üç dikey çizgiyle birlikte bir taç ve yıldızlara sahiptir. Neyse ki, sürükleme gururu bayrağı renklerinin ne anlama geldiğini de biliyoruz:

 • Mor, sürüklenme tutkusunu ifade eder.
 • Beyaz, kişinin vücudunun ve yüzünün değiştirilip üzerinde karakterler oluşturulacak boş bir sayfa haline nasıl geldiğini gösterir.
 • Mavi kendini ifade etme ve sadakat anlamına gelir.
 • Taç, topluluk içindeki liderliği ifade eder.
 • Yıldızlar, birçok sürükleme biçimini ifade eder.
Sürükle Gurur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Eşcinsel Ayı Kardeşlik Gurur Bayrağı

Eşcinsel kültüründe, bir ayı, sağlam bir erkeklik imajı yansıtan daha büyük ve genellikle daha kıllı bir adamdır. Vücut kıllarının ve yüzdeki kılların (tipik olarak "ayı" özellikleri olarak kabul edilen) büyümesi gibi ikincil cinsiyet özellikleri, eşcinsel ayı kültüründe kutlanır.

Uluslararası Ayı Kardeşliği Bayrağı, Ayıların Kardeşliğini temsil etmek için yaratıldı ve 1995'te Craig Byrnes tarafından tasarlandı. Psikoloji lisans derecesi, 1980'lerin başından beri öfkeli olan ayı kültürü hakkında kıdemli bir proje tasarlamayı içeriyordu. el deneyimi - ve bu bayrak bu projeden kaynaklanmaktadır.

Bayrağın renklerinin, insan derisi ve saç rengi tonları değil, dünyanın her yerinden gelen hayvan ayı kürklerinin renklerini temsil etmesi amaçlanmıştır. Koyu kahverengi, turuncu/pas, altın sarısı, ten rengi, beyaz, gri ve siyah, ayı pençesi baskısı ile birlikte bayrakta bulunan renklerden bazılarıdır.

Bayrak, kapsayıcılık fikriyle oluşturuldu - ayı topluluğu, var olan en kapsayıcı queer kabilelerinden biri olduğu için!

tüm gurur bayrakları - Gay Bear Brotherhood Pride Flag
 

Eşcinsel Deri Gurur Bayrağı

1990'lardan beri deri alt kültürü, deri gurur bayrağını bir sembol olarak kullanmıştır. Tony DeBlase geliştirdi ve eşcinsel deri sahnesi hızla kabul etti. O zamandan beri, BDSM topluluğu gibi müttefik toplulukların yanı sıra genel olarak deri ile bağlantılıdır.

28 Mayıs 1989'da tasarımın çıkışını International Mister Leather'da yaptı. Bayrak, dokuz eşit genişlikte yatay çizgiden oluşur. Çizgiler yukarıdan aşağıya siyah ve koyu mavi arasında değişir. Beyaz orta şerittir. Bayrağın sol üst çeyreğinde büyük bir kırmızı kalp belirir. Belirttiği niyeti, renklerin ve sembollerin nasıl yorumlanacağına seyircinin karar vermesine izin vermekti.

Eşcinsel deri sahnesindeki popülaritesine rağmen, bayrak sadece bir eşcinsel sembolü değildir; tüm deri camiasını simgeliyor.

gurur bayrakları anlamı - Gay Leather Pride Flag
 

Eşcinsel Erkekler Gurur Bayrağı

Daha az bilinen bir başka gurur bayrağı, eşcinsel erkeklerin gurur bayrağıdır. Çeşitli yeşil, mavi ve mor tonlarında gelir.

Bu modern eşcinsel erkek gurur bayrağı, önceki bir eşcinsel erkek gurur bayrağının çeşitli mavi tonlarla yeniden tasavvur edilmesidir. Bu yeni bayrak, diğerleri arasında transseksüel, interseks ve cinsiyete uymayan erkekler de dahil olmak üzere daha geniş bir LGBT erkek yelpazesini içeriyor.

Bununla birlikte, çoğu gey erkeğin, tüm queer topluluğunu daha fazla temsil eden gökkuşağı LGBTQ+ bayrağının bir tekrarını kullanmayı tercih ettiğini söylemek doğru olur.

Eşcinsel Erkekler Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Genderfluid Gurur Bayrağı

Basitçe söylemek gerekirse, cinsiyet akışkan bir kişi, kendisini sabit bir cinsiyete sahip olarak tanımlamayan kişidir.

Genderfluid insanlar zaman içinde cinsiyet dalgalanmaları yaşarlar. Akışkan cinsiyete sahip bazı bireyler için cinsiyet değişiklikleri keyfiyken, bazıları için aşırıdır. Cinsiyet dalgalanmaları, aylar veya yıllar boyunca yavaş yavaş gerçekleşebilir veya birkaç saat veya gün içinde hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Genderfluid Pride Flag, 2012 yılında, heteronormatif topluma uymayan insanları savunan New York eyaletinden bir agender panseksüel olan JJ Poole(onlar/onlar) tarafından oluşturuldu. Tüm cinsiyet kimliklerini kapsayacak şekilde tasarladılar ve bu nedenle, cinsiyet akışkan bayrağının beş yatay çizgisi ve beş rengi var. Renkler:

 • Kadınlık için pembe.
 • Erkeklik için mavi.
 • Kadınlık ve erkeklik için mor.
 • Cinsiyet eksikliği için siyah.
 • Tüm cinsiyetler için beyaz.

2021'de LGBTA wiki kullanıcısı FruitIndividual , bu kimliğe sahip kişilerin yaşadığı akışkanlığı ve değişimi çizgilerin dalga deseninde temsil eden alternatif bir cinsiyet akışkan bayrağı tasarladı. Hızla yakalanıyor ve yakında tercih edilen cinsiyet sıvısı bayrağı olabilir.

Beyaz, belirsiz ve/veya ikili olmayan kimlikleri sembolize ederken, açık mavi eril kimlikleri, pembe dişil kimlikleri, mor eril ve dişil kimliklerin bir kombinasyonunu ve mor eril ve dişil kimliklerin bir karışımını temsil eder. Bu kimliğe sahip kişilerin yaşadığı akışkanlık ve değişim, çizgilerin dalga deseni ile temsil edilmektedir.

gurur bayrakları anlamı - Genderfluid Gurur Bayrağı
alternatif cinsiyet sıvısı gurur bayrağı
 

Genderflux Gurur Bayrağı

Genderflux, kişinin cinsiyetinin veya cinsiyetinin yoğunluğunun zaman içinde değiştiği cinsiyet kimlikleri için her şeyi kapsayan bir ifadedir. Cinsiyet akışı olan bir kişi, bir cinsiyet kimliği içinde bir dizi yoğunluk yaşar.

Cinsiyet akışı gurur bayrağını kimin yarattığı bilinmiyor ve şimdi üç yeni versiyon var; ancak, orijinal en yaygın olarak kullanılır. Altı şeridi ve altı rengi vardır. Renklerin şu anlama geldiği düşünülüyor:

 • Koyu pembe kadınları temsil eder.
 • Açık pembe yarı kızları temsil eder.
 • Gri, ajandayı temsil eder.
 • Açık mavi demiboyları temsil eder.
 • Koyu mavi erkekleri temsil eder.
 • Sarı, ikili olmayan cinsiyetleri temsil eder.
Genderflux Gurur Bayrağı
 

Genderqueer Gurur Bayrağı

Bir cinsiyet- queer kişi, geleneksel cinsiyet ayrımlarına katılmaz, ancak yine de, hem erkek hem de kadın cinsiyetlerinin bir kombinasyonu veya her ikisi ile de özdeşleşmez. Cinsiyet-queer terimi ikili olmayana benzer, ancak biraz farklı bir anlama sahiptir ve en iyi şekilde, cisgender olmayan herhangi bir kimliği kapsayan bir şemsiye terim olarak kabul edilir.

Bir avukat ve cinsiyetçi yazar olan Marilyn Roxie, 2011 yılında cinsiyetçi gurur bayrağını tasarladı. Bayrağın üç rengi ve üç çizgisi var. Cinsiyet queer bayrağının renkli şeritlerinin anlamı şudur:

 • Geleneksel olarak kadın ve erkekleri temsil eden pembe ve mavi karışımından yaratılan lavanta, queer kimlikleri ve androjenliği ifade ediyor.
 • Beyaz, cinsiyetten bağımsız ve cinsiyetçi kimlikleri temsil eder.
 • Chartreuse, üçüncü cinsiyetin yanı sıra cinsiyet ikili sisteminde olmayan kimlikleri temsil eder.
gurur bayrakları anlamı - Genderqueer Pride Flag
 

Grayseksüel Gurur Bayrağı

Gray aseksüellik, gray-a, gray-a veya grey-a olarak da bilinen greyseksüellik, kendini aseksüel olarak tanımlayan ancak birincil aseksüellik türlerinden birine girmeyen kişileri tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Tipik olarak, sınırlı cinsel çekim yaşayan bir kişidir.

Milith Rusignuolo, 21 Haziran 2013'te Wikipedia'ya yüklenen ilk greyseksüel bayrağı tasarladı. Bu bayrağın amacı, cinsel çekiciliği olmayan (mor aseksüellik anlamına gelir), ardından tek bir çekim evresinden geçen (griden beyaza) birini temsil etmekti. beyaz, aseksüel bayraktan alloseksüelliği gösterir ve ardından aseksüelliğe döner.

Graysexual Gurur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Hijra Bayrağı

Hindistan'da hicret, resmileştirilmiş bir üçüncü cinsiyet statüsüdür. Ana Tanrıça Bahuchara Mata'ya tapanlar olarak, onların ilahi yetenekleri aseksüelliklerine bağlıdır.

Bu kimliklerin cinsiyet ve cinsel yönelim taksonomisinde mükemmel bir karşılığı yoktur ve Batılı cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramlarına bir meydan okuma sağlarlar. Hindistan'da bazı Hicriler kendilerini cinsel yönelimleriyle değil, tamamen cinsellik yoksunluklarıyla tanımlarlar ve cinsel enerjiyi dönüştürerek kutsal güçlerin nasıl yaratıldığını anlatırlar.

HijrAnon kullanıcı adına sahip bir kişi, 2016 yılında bilinen ilk hicret bayrağını üretti. Bayrağın sembolizmi HijrAnon tarafından şu şekilde tanımlandı:

 • Pembemsi arka plan belirsizdir, nasıl baktığınıza bağlı olarak pembe veya koyu kırmızı gibi görünür.
 • Yarım beyaz ve yarım yeşilimsi kafa şekli Ardhanarishvara'yı temsil etmek içindir (beyaz yarısı Lord Shiva, yeşil yarısı Parvati, açık yeşil orta Ardhanarishvara'nın kendisidir).
 • Boynuna yakın sarı halka bir kolye anlamına gelir. Hindistan'da, kolyeler genellikle koruma ve iyi şanslar için takılır - bu yüzden bir bakıma bunun hicretleri korumayı temsil etmesini istediler.
Hicret Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

İnterseks Onur Bayrağı

İnterseks, doğumda hem erkek hem de kadın cinsiyet özelliklerine sahip bir kişiyi tanımlamak için kullanılabilecek bir terimdir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisine göre, doğan birçok birey, kromozom kalıpları, gonadlar veya cinsel organlar da dahil olmak üzere çeşitli cinsiyet özelliklerine sahiptir ve “tipik erkek veya kadın bedeni kavramlarına uymaz”.

Nüfusun yaklaşık %1.7'sinin interseks özelliklerle doğduğu tahmin ediliyor - kızıl saçlı doğanların sayısına benzer. Bunun ne kadar yaygın olduğuna bakılmaksızın, interseks kelimesi hala genel olarak yanlış anlaşılmakta ve interseks insanlar kitlesel olarak yeterince temsil edilmemektedir.

En sık kullanılan interseks gurur bayrağı sarı bir arka plan ve ortasında mor bir daire ile tasarlanmıştır. 2013'te Intersex İnsan Hakları Avustralya'dan Morgan Carpenter, interseks bayrağını temsil etmek için sarı ve moru seçti çünkü bu renklerin hiçbiri geleneksel ikili kimlik yapılarını (erkek ve kadın) temsil etmiyor.

Daire interseks bayrağıdır, ayrıca Morgan tarafından “kırılmamış ve süslenmemiş, bütünlüğü ve bütünlüğü ve potansiyellerimizi simgeleyen” olarak tanımlanır. Hâlâ bedensel özerklik ve genital bütünlük için savaşıyoruz ve bu, kim ve nasıl olmak istiyorsak olma hakkını simgeliyor”. Sıklıkla düşünüldüğü gibi, topluluk üyelerinin deneyimlediği cinsel ve toplumsal cinsiyet kimliklerindeki farklılıkları temsil etmek için kullanılmaz.

Ancak, interseks topluluğunun tüm üyelerinin bu interseks bayrağını benimsemediğini belirtmek önemlidir. Bazıları temsil ettiği şeyle özdeşleşmeyecektir. Sonuç olarak, yıllar içinde interseks bayrağında birçok değişiklik oldu ve diğer birçok bayrak aynı anda kullanıldı. Ancak, bu en yaygın olarak kabul edilir.

Biz sadece interseks bayrağının ortasındaki dairenin bize intersekslerin bir bütün olduğunu ve intersekslerin, sözde bilimsel iddialara veya sosyal normlara bakılmaksızın, istedikleri şekilde mükemmel olduklarını hatırlatmasına bayılıyoruz.

gurur bayrakları anlamı - İnterseks Gurur Bayrağı
 

LGBT Gökkuşağı Onur Bayrağı

LGBT gökkuşağı bayrağı, LGBT sosyal hareketlerinin yanı sıra lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve queer (LGBT) ve queer gururunu temsil eder. Eşcinsel gurur bayrağı veya LGBT gurur bayrağı olarak da bilinen LGBT gurur bayrağının renkleri, LGBT topluluğunun çeşitliliğinin yanı sıra insan cinselliği ve cinsiyetinin “spektrumunu” tasvir eder.

Orijinal Gilbert Baker Onur Bayrağı temel alınarak (ancak iki şerit daha az), bu dünyada en yaygın görülen LGBT bayrağıdır ve evrensel olarak en çok tanınanıdır.

Bayrak en yaygın olarak, gerçek bir gökkuşağında olduğu gibi, kırmızı şerit üstte olacak şekilde yatay olarak uçar.

Gökkuşağı bayraklarının yanı sıra çeşitli gökkuşağı temalı ürünler ve renk şemaları artık LGBT bireyler ve destekçileri tarafından kimliklerinin veya desteklerinin dışa dönük bir temsili olarak kullanılmaktadır.

farklı gurur bayrakları - LGBT Onur Bayrağı

LGBT İlerleme Onur Bayrağı

Son 40 yılı aşkın süredir, Gilbert Baker' tarafından altı farklı rengiyle (kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve menekşe) üretilen ikonik LGBT Onur bayrağı, LGBT topluluğunun dünya çapında tanınan sembolü olmuştur.

Ancak son birkaç yılda, dünya çapındaki Onur festivalleri, şirketler ve aktivistler eş zamanlı olarak ve herhangi bir koordinasyon olmaksızın queer topluluğu için amblemleri olarak 'İlerleme Bayrağı'nı benimsiyorlar.

Daniel Quasar tarafından 2018'de oluşturulan Onur İlerleme Bayrağı, marjinalleştirilmiş LGBTQ+ topluluklarını tasvir etmek için siyah ve kahverengi çizgilere ve trans bayrağını tasarımına dahil etmek için bebek mavisi, pembe ve beyaza sahiptir.

Daniel, trans bayrak şeritlerini ve marjinalleştirilmiş topluluk şeritlerini, yeni bir ok şekli oluşturdukları bayrağın asansörüne yerleştirdi. Ok, kasıtlı olarak sol kenarda bulunurken ileriye doğru hareket sağlamak için sağa götürür ve hala çok ilerleme yapılması gerektiğine işaret eder.

Londra Belediye Başkanlığı'ndan Fort Lauderdale Onur Yürüyüşü'ne ve dünya çapındaki çeşitli kültürel kurumlara kadar, LGBT bireylere hizmet etmek için kullanılan sembol gelişiyor. Ve bunların hepsi, topluluğumuzdaki geniş kapsamlı kimlikleri daha kapsayıcı olma yolculuğunun bir parçası.

Bu değişikliğin ardındaki amaç, Gurur bayrağının ne olduğunu değiştirmek veya silmek değil, daha çok Modern queer topluluğumuzun tüm parçalarının değerini tanımaktır, ki bu da İlerleme bayrağının daha iyi bir iş çıkardığıdır.

Ve mevcut Black Lives Matter hareketini ve özellikle queer trans renkli insanların (QTPOC) topluluğumuzla karşı karşıya kaldığı sorunlara odaklanmayı göz önünde bulundurarak - daha kapsayıcı Gurur İlerleme sembolünün kullanımına yönelik bu değişim, tamamen desteklenmeli ve teşvik edilmelidir.

Umarım bunu yaparak, topluluğumuzdaki sadece trans ve POC temsili hakkında değil, biseksüel, panseksüel ve aseksüel insanlar hakkında da bir sohbet başlatabilir veya devam ettirebiliriz. Ve henüz yeterince bahsetmediğimiz cinsel kimliklerin, romantik ve cinsel yönelimlerin muhteşem genişliği için hala gelmekte olan ilerleme.

Pride Progresses bayrağının tasarımının ardındaki önem, LGBT topluluğunun nerede durduğunun mükemmel bir özetidir. Biz olağanüstü ilerleme kaydeden ve ilerlemekte olan bir topluluğuz. Ve yine de, daha yapacak çok işimiz var!

lgbtq bayrakları anlamı - LGBT İlerleme Gurur Bayrağı
 

LGBT Progress Pride (İnterseks Dahil) Bayrağı

Sürekli değişen Gurur sembolü yeniden revize edildi ve 2021'de Daniel Quasar tarafından tasarlanan, özellikle interseks topluluğunu daha da kapsayıcı olacak şekilde güncellendi.

En son sürüm interseks gazeteci ve medya figürü Valentino Vecchietti tarafından oluşturuldu. Bir savunuculuk grubu olan Intersex Equality Rights UK, bayrağı 2021 yılının Mayıs ayının sonlarında tanıttı ve o zamandan beri sosyal medyada viral hale geldi.

Vecchietti'nin versiyonunda, Avustralyalı Morgan Carpenter'ın ünlü 2013 interseks bayrağına bir selam olarak, Quasar'ın tasarımının sol tarafındaki şerite sarı bir üçgenin üzerine yerleştirilmiş mor bir daire eklendi.

lgbtq bayrakları anlamı - İnterseks Kapsayıcı İlerleme Onur Bayrağı
 

Labrys Lezbiyen Gurur Bayrağı

Labrys lezbiyen bayrağı 1999 yılında cisgender bir gey olan grafik tasarımcı Sean Campbell tarafından tasarlandı ve Haziran 2000'de Gay and Lesbian Times Pride sayısının Palm Springs baskısında dağıtıldı.

Tasarım, mor bir arka plana karşı yerleştirilmiş, ters çevrilmiş bir siyah üçgenin üzerine yerleştirilmiş çift başlı bir balta olan bir labrys içerir. Pek çok anlamı arasında labrys, toplumu erkeklere kapalı olan bir grup kadın savaşçı ve avcı olan Yunan mitolojisindeki Amazonlar için tercih edilen silahtı. 1970'lerden beri lezbiyen feministler tarafından kullanılan bir güçlendirme sembolü olmuştur.

Ters çevrilmiş siyah üçgen, Üçüncü Reich tarafından asosyal kabul edilen kadınların (eşcinsel kadınlar dahil) giydiği semboldü. Eşcinsel erkeklere verilen pembe üçgene benzer şekilde toplama kamplarına mahkum edildiler. Eşcinsel erkekler sembollerini geri kazandıkça, birçok lezbiyen de bunu geri aldı.

Labrys lezbiyen bayrağındaki sembol, Sappho'nun şiiriyle lezbiyenlerle ilişkilendirilen menekşe rengine yerleştirildi.

Bu bayrak, muhtemelen onu bir lezbiyen yaratmadığı için şimdi yaygın olarak kullanılmıyor - ama aynı zamanda Holokost'a dayanan görüntüleriyle ilgili endişeler nedeniyle. Kısmen, kadınların ya oğullarını öldürdüğü ya da onları yeniden üretmek için kısa bir süre sosyalleşecekleri babalarına iade ettiği Amazon mitolojisinden dolayı, trans-dışlayıcı lezbiyenler veya trans-dışlayıcı feministler tarafından sıklıkla kullanılır.

Bu nedenle, bugün birçok lezbiyen, trans kadınları ve daha geniş LGBT topluluğunu kapsayan bir bayrak arıyor.

farklı gurur bayrakları - Labrys Lezbiyen Gurur Bayrağı
 

Lezbiyen Gurur Bayrağı

Lezbiyen, diğer kadınlara veya kadınlar arasında cinsel veya romantik çekim yaşayan kişidir. Terim normalde kadınlar için geçerlidir; ancak, bazı ikili olmayan kişiler de bu terimle özdeşleşir.

Orijinal Labrys lezbiyen bayrağı 1999'da oluşturuldu, ancak mevcut bayrak yinelemeleriyle hiçbir benzerlik göstermiyor. İlk 'modern' lezbiyen bayrağı 2010 yılında tasarlandı - pembe ve kırmızı çizgili altı ton, ortada bir beyaz olan ve üzerlerinde kırmızı bir öpücük bulunan ruj lezbiyen bayrağı.

Bu bayrak daha sonra öpücük kaldırılarak değiştirildi ve genel bir lezbiyen gurur bayrağı olarak daha fazla kullanıldı. Bununla birlikte, bu pembe lezbiyen bayrağı bile kadınlıkla uyuşmayan ve hatta bazıları tarafından saldırgan olarak görülen lezbiyenleri temsil etmemekle suçlandı.

Sonuç olarak, 2018'de Tumblr blog yazarı Emily Gwen tarafından yeni "herkes için lezbiyen bayrağı" olarak farklı bir "turuncu-pembe" lezbiyen gurur bayrağı önerildi. Yeni bayrağın, temsil edildiği söylenen farklı renkleri var (yukarıdan aşağıya doğru):

 • Cinsiyet uygunsuzluğu.
 • Bağımsızlık.
 • Toplum.
 • Kadınlığa özgü ilişkiler.
 • Barış ve huzur.
 • Aşk ve seks.
 • Kadınlık.

Bugün kullanımda belirli bir lezbiyen gurur bayrağı yok ve gey erkekler gibi birçok lezbiyen de queer topluluğunun genelini temsil eden gökkuşağı bayrağını kullanmayı tercih ediyor.

farklı gurur bayrakları - Lezbiyen Gurur Bayrağı
Turuncu Lezbiyen Gurur Bayrağı
 

Ruj Lezbiyen Gurur Bayrağı

Ruj lezbiyen, makyaj, elbise veya etek giymek gibi geleneksel olarak daha fazla kadınsı cinsiyet özelliği sergileyen ve kadınsı kadınlarla ilişkili diğer özelliklere sahip olan bir lezbiyen için kullanılan argo bir terimdir. Bir butch lezbiyenin aksine, bir ruj lezbiyen, göz alıcı, geleneksel olarak feminen bir stili tercih eden bir lezbiyen.

Natalie McCray, ruj lezbiyen alt grubunu sembolize etmek için 2010 yılında ruj lezbiyen gurur bayrağını yarattı. Bununla birlikte, bu bayrak konsepti, 2008'de Fausto Fernós tarafından üretilen Cougar gurur bayrağıyla şaşırtıcı bir şekilde karşılaştırılabilir göründüğü için intihalle suçlandı.

McCray ayrıca transfobik ve dışlayıcı ideolojileri savunduğu için eleştirildi ve topluluğun çoğunluğu bayrak yaratmayı hemen terk etti. Bayrağının renkleri açıklanmadı ve daha az sorunlu başka bir lezbiyen gurur bayrağı uçurmanızı öneririz.

farklı gurur bayrakları - Ruj Lezbiyen Gurur Bayrağı
 

Maverique Onur Bayrağı

Maverique, önemli bir toplumsal cinsiyet deneyimine sahip olan, ancak ne erkek ne de kadın olan ikili olmayan veya ikili olmayan bir cinsiyettir. Cinsiyet eksikliği değildir. Alışılmadık, atipik ve standart toplumsal cinsiyet kavramlarından bağımsız olarak var olan bir toplumsal cinsiyet kavramı hakkında özerklik ve içsel inançla tanımlanır.

Maverik kişiler (her cinsiyetten insanlar gibi) istedikleri zamiri kullanmakta ve kendilerini istedikleri şekilde sunmakta özgürdürler.

Birçok LGBTQ+ bayrağı gibi, başına buyruk gurur bayrağı da ilk olarak birkaç gün önce maverik terimini ortaya atan Vesper H. ( queerascat ) tarafından Tumblr'da oluşturuldu. Renklerin anlamları aşağıdadır:

 • Gündemi ifade eden sarı, kullanılan ana renktir, yani diğer temel tonlardan farklıdır, tıpkı maverique'in erkeklik ve kadınlıktan farklı olması gibi. İkili olmayan cinsiyet genellikle sarı renkle ilişkilidir.
 • Beyaz, hem cinsiyet ikilisinden hem de renk tayfından özerkliği ve bağımsızlığı ifade eder. Beyaz, maverik'in üzerine inşa edildiği cinsiyetten bağımsız tuvaldir.
 • Turuncu, ateşli bir iç inancın yanı sıra sıra dışı ve benzersiz kişiliğini sembolize eder.
Maverique Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Neutrois Gurur Bayrağı

Neutrois, cinsiyet tarafsızlığına veya tarafsız cinsiyete atıfta bulunan bir cinsiyet kimliğidir. Agender'de olduğu gibi, genellikle cinsiyete kayıtsızlık veya hatta yokluğu (hiçlik) olarak yorumlanır.

Agender ve neutrois gibi terminoloji arasındaki kesin ayrım bir çekişme noktasıdır. Bazı insanlar bu ifadeleri birbirinin yerine kullanır; ancak, diğerleri için aralarında bir ayrım vardır. En sık bahsedilen ayrımlardan biri, cinsiyetin hiçbir cinsiyete sahip olmama duygusu olduğu, neutrois ise ne erkek ne de kadın olan, daha ziyade tarafsız bir cinsiyet kimliğine sahip olma duygusudur.

Neutrois gurur bayrağının renkleri aşağıdaki anlamlara sahiptir:

 • Beyaz, cinsiyetten bağımsız, tanımlanmamış veya kararsız olmayı ifade eder.
 • Koyu yeşil, pembe ve mavinin bir karışımı olan lavantanın zıttıdır ve ne dişi ne de erkek olduğunu gösterir.
 • Siyah, cinsiyetsiz veya cinsiyetsiz olmakla ilişkilendirilir.
Neutrois Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

İkili Olmayan Gurur Bayrağı

"İkili olmayan" veya "enby" terimi farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilirken, genellikle cinsiyet kimliği yalnızca erkek veya kadın olmayan birini tanımlamak için kullanılır.

Kye Rowan, 2014 yılında cinsiyet queer bayrağının yanında uçmak için İkili Olmayan Gurur Bayrağı'nı yarattı - onun yerine geçmek için değil. Bayrağın sarı, beyaz, mor ve siyah yatay çizgileri vardır. Bu bayrak, cinsiyet queer bayrağı tarafından temsil edilmeyen ikili olmayan kişileri temsil eder.

Birlikte ele alındığında, bayrağın bu dört rengi, ikili olmayan insanların deneyimlerini içermeyi ve özel olarak tasvir etmeyi amaçlar. Dünya çapında ikili olmayan insanlar Rowan'ın tasarımını benimsedi ve bugün bayrağın dünyanın dört bir yanındaki Onur yürüyüşlerinde taşındığını görebilirsiniz. İkili olmayan bayrağın dört rengi şu anlama gelir:

 • Sarı, cinsiyeti ikili dosyada bulunmayan insanları ifade eder.
 • Beyaz, tüm cinsiyetleri veya birçok cinsiyeti olan insanları temsil eder.
 • Mor, kadın ve erkek karışımı olabilen cinsiyetleri olan insanları ifade eder.
 • Siyah, kendilerini hiçbir cinsiyeti olmayan olarak tanımlayan insanları temsil eder.
lgbtq bayrakları anlamı - İkili Olmayan Gurur Bayrağı
 

Omniseksüel Gurur Bayrağı

Omniseksüel , tüm cinsiyet ve cinsiyetlerden insanlara karşı romantik, cinsel veya duygusal arzuları olan bir kişidir. Bu panseksüelliğe benzer; ancak, bu iki terim arasında farklılıklar vardır. Omniseksüel insanlar cinsiyet körü değildir ve cinsiyeti görür ve kabul ederler. Omniseksüel insanlar cinsel olarak farklı cinsiyetlere ve cinsel yönelimlere ilgi duyarlar, ancak panseksüellikten farklı olarak, ilgi duydukları kişilerin cinsiyeti bir dereceye kadar önemlidir.

Çoğu queer kimlik gibi, omniseksüeller de pembe, mor ve mavi tonlarını içeren özel bir LGBTQ+ bayrağına sahiptir. Omniseksüel gurur bayrağı, 2015 yılında @pastelmemer tarafından oluşturuldu ; ancak renklerin tam anlamını hiçbir zaman açıklamadılar.

Bu, birçok omniseksüel bireyin duygularını her renge koymasını engellemedi ve bu renklerin ne anlama geldiğine dair mevcut yarı fikir birliği:

 • Pembe, kadınlara çekicilik anlamına gelir.
 • Mavi, erkeklerin çekiciliğini temsil eder.
 • Mor, ikili olmayan insanlara çekicilik anlamına gelir.
farklı gurur bayrakları - Omniseksüel Gurur Bayrağı
 

Orijinal Gilbert Baker Gökkuşağı Gurur Bayrağı

25 Haziran 1978'de, ilk eşcinsel gurur bayrakları San Francisco Gay Özgürlük Günü Geçit Töreninde dalgalandı. Bu noktaya kadar pembe üçgen, eşcinsellik tarihinde son derece karanlık bir bölümle olan ilişkisine rağmen, LGBT topluluğu için bir sembol olarak kullanılıyordu.

Bayrak, gökkuşağı çizgili tasarımını “güzel bir şey, bizden bir şey… ırk, cinsiyet, yaş, tüm bunlar açısından çeşitliliğimize gerçekten uyuyor” olarak tanımlayan aktivist, travesti ve sanatçı Gilbert Baker tarafından yaratıldı. şeyler."

Aynı gün geçit töreni sırasında, San Fran'deki Birleşmiş Milletler Plaza'ya asılan Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler bayraklarının yerini iki gurur pankartı aldı ve dünya ilk LGBQ+ bayraklarını gördü.

Bu bayrağın farklı renkleri, genellikle gey topluluğundaki “çeşitlilik” ile ilişkilendirildi (ancak aslında gerçek anlamları var):

 • Ömür boyu kırmızı.
 • Tedavi için portakal.
 • Güneş ışığı için sarı.
 • Doğa için yeşil.
 • Uyum/barış için mavi.
 • Ruh için mor.
 • Cinsellik için pembe.
 • Sanat/sihir için turkuaz.

Pembe ve turkuaz üretim amacıyla kaldırıldı ve şimdi sadece “Eşcinsel gururu” bayrağı olarak bilinen altı bantlı varyant, 1979'dan beri LGBT hareketinin en iyi tanınan sembolü oldu. 2017'de Philadelphia Pride Flag için siyah-kahverengi ve Pride Progress bayrağı için 2018'de transseksüel ve queer insanlar için beyaz-pembe-mavi dahil olmak üzere çeşitli zamanlarda.

Orijinal Gilbert Baker gökkuşağı bayrağının bir parçası olan orijinal LGBTQ+ bayrağı yakın zamanda yeniden keşfedildi ve San Fransisco'nun GLBT Tarih Derneği Müzesi ve Arşivlerine bağışlandı .

Orijinal Gilbert Baker Gökkuşağı Gurur Bayrağı
 

Panseksüel Gurur Bayrağı

Pangender, farklı cinsiyet etiketleriyle kendini rahat hisseden, cinsiyet kimliği tek bir cinsiyetle sınırlı olmayan ve aynı anda tüm cinsiyetleri kapsayabilen kişidir. Aynı bireydeki geniş ve çeşitli cinsiyet çeşitliliğinin, her zaman kişinin kendi kültürü ve yaşam deneyimi içinde sonsuza kadar uzanabileceği ve bilinmeyen cinsiyetleri içerebileceği veya içermeyebileceği anlayışıyla gelir.

Cari Rez Lobo, Pangender Pride bayrağını ilk olarak 2015 yılında Tumblr'da önerdi. Pangender Spektrumu için önerilen gurur bayrakları, cinsiyet gururu bayrağına dayanmaktadır. Renkler son derece canlıdır (parlaklık arttırılmış gibi) cinsiyet çeşitliliğini simgelemek için beyaz ışık, elektromanyetik spektrumda tüm renklerin birleşimidir.

Pangender gurur bayrağının diğer renginin de anlamı vardır:

 • Sarı, kadın ve erkeğe bağlı olmayan ve sarı renkle temsil edilen tüm cinsiyetler içindir.
 • Açık kırmızı renk, kadın ve erkek cinsiyetleri arasındaki geçişi ifade eder.
 • Açık mor-pembe dişi ve erkeği temsil eder.
 • Beyaz, tüm bu cinsiyetlerin birliğini sembolize eder.
Pangender Gurur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Panseksüel Gurur Bayrağı

Bir panseksüel biyolojik cinsiyet, cinsiyet veya cinsiyet kimliği ile ilgili cinsel seçimde sınırlı değildir. Cinsiyet ve cinsiyetin başkalarına karşı romantik veya cinsel çekimlerini belirlemediğini açıklayarak genellikle kendilerine cinsiyet körü olarak bahsedeceklerdir.

Panseksüel gurur bayrağı 2010 yılında çevrimiçi bir panseksüel topluluğu tarafından oluşturuldu. Bu topluluklar arasında ortak bir kafa karışıklığı olduğu için panseksüel ve biseksüel kimlikler arasındaki farkları temsil ediyor.

Panseksüel bayrağının üç farklı çizgisi vardır. Üstteki somon pembesi, sonraki kanarya sarısı ve alttaki parlak mavi. Bu üç renk, panseksüel bireylerin çekici olabileceği farklı cinsiyet gruplarını temsil eder ve böylece:

 • Pembe kendini kadın olarak tanımlayanları temsil eder.
 • Mavi, erkek olarak tanımlanan araçları temsil eder.
 • Sarı, cinsiyet yelpazesinde veya ötesinde herhangi bir yeri tanımlayan bireyleri temsil eder.
farklı gurur bayrakları - Panseksüel Gurur Bayrağı
 

Philadelphia Onur Bayrağı

Philadelphia şehri, Haziran 2017'de pazarlama ajansı Tierney tarafından oluşturulan ve LGBT renkli insanları etkileyen endişelere dikkat çekmek için geleneksel altı renkli bayrağın üstüne siyah ve kahverengi çizgiler ekleyen bayrağın yeniden tasarlanmış bir versiyonunu onayladı. Şehir çapında bir “Daha Fazla Renk Daha Fazla Gurur” kampanyasının bir parçası olarak tanıtıldı ve Philly'nin Gayborhood'unda ırkçılığı ifşa eden birkaç yüksek profilli hikayenin ardından protesto edildi .

Dünya çapında hızla benimsendi ve LGBTQ topluluğundaki siyah ve kahverengi insanları ve deneyimlerini temsil etti. Halen sıklıkla kullanılmaktadır; bununla birlikte, sadece birkaç yıl sonra Onur İlerleme Bayrağı ile transgender topluluğu daha kapsayıcı olacak şekilde inşa edilmiştir.

farklı gurur bayrakları - Philadelphia Pride Flag
 

Polyamory Onur Bayrağı

Çok eşli bir kişi, ilgili tüm kişilerin rızasıyla birden fazla romantik (ve tipik olarak cinsel) ilişki ister veya bu ilişkiye girer.

Jim Evans, 1995 yılında orijinal poliamory gurur bayrağını yarattı. Bayrağın ortasında Yunan harfi pi sembolü olan mavi, kırmızı ve siyah çubuklar var. Mavi çubuk, ortaklar arasında dürüstlüğü ve açıklığı temsil ederken, kırmızı çubuk sevgi ve şefkati temsil eder.

Siyah çubuk, çok sevgilili ortaklıklarını dünyanın geri kalanından gizlemek zorunda kalan tüm insanlarla dayanışmayı temsil ediyor. Bayrağın ortasındaki pi sembolü için birçok açıklama var. Ancak, en mantıklı ve üzerinde anlaşmaya varılan, ancak çoğu insan, ortaklar arasında sonsuz sevgiyi temsil ettiğidir.

Diğer LGBTQ+ bayrakları gibi, çeşitli topluluk üyeleri orijinal bayrağın istenmeyen olduğuna karar verdikten sonra, poliamor bayrağın birçok varyasyonu olmuştur. Varyasyonlardan bazıları, pi sembolünün kaldırılmasını ve onun bir sonsuzluk kalp sembolü ile değiştirilmesini içerir. Sonsuz kalp sembolü, çok aşklı bayrağın varyasyonlarının tekrar eden bir yönü olmuştur - ancak bu orijinal bayrak hala üzerinde en çok anlaşmaya varılan ve yaygın olarak görülendir.

farklı gurur bayrakları - Polyamory Pride Flag
 

Poliseksüel Gurur Bayrağı

Poliseksüel kişi, cinsel ve/veya romantik olarak birden fazla cinsiyete ilgi duyan kişidir . Bazen poliseksüellik diğer çok cinsiyetli kimliklere benzetilir. Panseksüel ve omniseksüel arasındaki temel farklardan biri, bu terimlerle özdeşleşen kişilerin tüm cinsiyetlere ilgi duymasıdır. Öte yandan, bir poliseksüel tüm cinsiyetlere çekici gelmeyebilir, ancak birçok cinsiyete ilgi duyabilir.

Poliseksüel gurur bayrağının pembe, yeşil ve mavi çizgileri vardır. Pembe, kadınlara yönelik bir çekiciliği temsil eder, yeşil, ikili olmayan insanlara yönelik bir çekiciliği temsil eder ve mavi, erkeklere yönelik bir çekiciliği temsil eder. Poliseksüel bayrağı 2012 yılında Tumblr kullanıcısı Tomlin tarafından oluşturuldu . Kullanıcı, poliseksüellerin kendilerini temsil edecek bir bayrağı olmadığını belirttikten sonra bayrağı oluşturdu. Bütün bu kimlikler multiseksüel şemsiyesi altında olduğu için bayrağı pan ve bi bayraklara benzetmiştir.

Anonim bir wiki kullanıcısı 21 Ekim 2020'de alternatif bir çoklu bayrak tasarladı. Bu yeni tasarımın aynı anlamı korurken göze daha kolay gelmesi amaçlanmıştır. Bu bayrak, anlamları ile hala orijinal şerit renklerine sahiptir ve ek açık pembe ve mavi şeritler, poli bireyleri temsil eder. Açık yeşil, neredeyse beyaz çizgiler, barış, poli ve trans bireyleri temsil eder.

Şimdilik, orijinal poliseksüel gurur bayrağı en sık görülenidir, ancak gelecekte bu değişebilir. Birçok LGBTQ+ gurur bayrağının aynı anda kullanımda olan birden fazla versiyonu olduğunu unutmayın. Bu onları daha az geçerli yapmaz.

farklı gurur bayrakları - Poliseksüel Gurur Bayrağı
 

Köpek yavrusu gurur bayrağı

Köpek yavrusu (ya da köpek yavrusu) oyunu, yetişkin insanların köpeklerin (özellikle köpek yavrularının) özelliklerini benimsediği ve eşcinsel deri topluluğunda popüler olduğu bir tür rol yapma davranışıdır. Bununla birlikte, bu sadece bir gey sapıklığı değildir ve daha geniş BDSM şemsiyesi altında düşünülebilir.

Köpek yavrusu gurur bayrağı, Pet Play topluluğunun bir üyesini belirtir. Deri bayrağın yarı türevi, ancak ortasında kırmızı bir kemik ve bir açı var. Beyaz şerit, topluluğun çeşitliliğini yansıtmak için biraz daha büyükken, kemik, köpeğin sevgi dolu, yargılayıcı olmayan kalbini temsil ediyor.

Kemik yerine bir Doberman'a sahip olanlar da dahil olmak üzere çeşitli Pup Pride Flags vardır, ancak bu şu anda en yaygın kullanılanıdır.

farklı gurur bayrakları - Köpek yavrusu gurur bayrağı
 

Queer Gurur Bayrağı

Queer, giderek daha fazla insanın kendini tanımlamayı seçtiği bir kimliktir. Kendini bir kutuya koymak istemeyenler için bir nevi etikettir. Genellikle bir hareket olarak kabul edilen queer insanlar, cinsellik, cinsiyet kimliği ve/veya cinsiyet ifadesi etrafındaki kültürel normların dışında kalan ve/veya bunlardan vazgeçen kişilerdir.

Queer kelimesi farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir, ancak en çok kabul edilen tanım, cihet olmayan veya oryantasyon, cinsiyet ve/veya cinsiyetle ilgili değişken deneyimlere sahip biri.

Açıkça “queer flag” olarak oluşturulan ilk bayraklardan biri 2015 yılında Pastelmemer tarafından tasarlandı . Pek fazla alternatif bayrak yok ama yine de en popüler olanı bu. Bu bayrakta:

 • Yan yana pembe tonları ve yan yana mavi tonları aynı cinsiyetin cazibesini simgeliyor.
 • Turuncu ve yeşil, ikili olmayan bireyler içindir.
 • Siyah ve beyaz, aseksüel, aromantik ve cinsiyet spektrumlu bireyler içindir.
Queer Gurur Bayrağı
 

Gurur Bayrağının Sorgulanması

Sorgulama, kişinin cinsiyetini, cinsel yönelimini, romantik yönelimini veya kimliğinin herhangi bir yönünü araştırarak, eğiterek veya keşfederek bulma eylemidir.

Birçok sorgulayıcı gurur bayrağı var, ancak çoğu tasarıma dahil edilmiş bir tür soru işaretine sahip. Büyük bir LGBTQ+ Hangout topluluğunun sahibi olan Swocks tarafından oluşturulan sürüm , ilk olarak 18 Ağustos 2020'de kullanıldı ve şu anda üzerinde beyaz soru işareti bulunan pastel bayrakla en sık görülen sürüm, sorgulayıcı gururu temsil ediyor.

Gurur Bayrağının Sorgulanması - LGBTQ Bayrağı
 

Kauçuk Gurur Bayrağı

Diğer birçok kink topluluğu gibi, kauçuk/lateks fetiş topluluğu üyelerinin tercihlerini ve tutkularını ifade etmek için bir bayrağı vardır. Eşcinsel erkekler arasında popüler olmasına ve genellikle gurur yürüyüşlerinde görülmesine rağmen, kauçuk gurur herhangi bir cinsiyete veya cinselliğe özel değildir.

1995 yılında Peter Tolos ve Scott tarafından oluşturuldu ve şunları söyledi:

 • Siyah, parlak siyah kauçuğun görünüm ve hissine duyulan şehveti temsil eder.
 • Kırmızı, kauçuk ve kauçuk adamlar için kan tutkusunu temsil eder.
 • Sarı, yoğun kauçuk oyun ve fanteziler için sürücüyü temsil eder.

Oh, ayrıca kauçuk gurur bayrağının tasarımında tamamen mantıklı olan gerçek bir bükülme var!

Kauçuk Gurur Bayrağı
 

Düz Müttefik Gurur Bayrağı

Heteroseksüel bir müttefik, LGBTQ topluluğunun cinsiyet kimliği, ifadesi veya cinsel yönelimi nedeniyle karşılaştığı ayrımcılığı tanıyan cisgender veya heteroseksüel bir kişidir. Kendileri queer gökkuşağı ailesinin bir parçası değiller ama LGBTQ+ nedenlerini destekliyorlar ve daha kapsayıcı bir dünya için savaşıyorlar.

Ne yazık ki, düz müttefik bayrağını kimin yaptığı veya tasarladığı bilinmiyor. Ancak hakkında bilinenler ilk olarak 2000'li yıllarda kullanıldığıdır. Düz müttefik bayrağı, LGBTQ gurur bayrağı ve düz bayrağı birleştirerek oluşturuldu.

Düz müttefik bayrağı, Baker tarafından yapılan orijinal LGBTQ gurur bayrağı renklerine sahip değil. Bu bayrak sadece pembe ve turkuaz olmadan daha modern altı renkli bayrağı kullanır. Düz müttefik bayrağı, LGBTQ topluluğuna yönelik birliği ve desteği temsil eder.

İşte düz müttefik bayrağının anlamı:

 • 'A' harfi müttefik anlamına gelir.
 • Siyah ve beyaz çizgiler düz bayrağı temsil eder.
 • 'A' harfindeki gökkuşağı renkleri LGBT topluluğu içindir.

Bu bayrağı taşımanın bir trend olmadığını unutmayın. LGBTQ insanların karşılaştığı zorlukları anlamak ve onlar hakkında bir şeyler yapmaktan sorumlu olduğunuzu bilmekle birlikte gelir.

Ek olarak, sadece bir müttefik bayrağı olması, bayrağı sallamanın LGBTQ topluluğunu desteklemek için bir gereklilik olduğu anlamına gelmez. Gerçek bir müttefik olarak, desteğinizi birçok farklı şekilde vereceksiniz.

farklı gurur bayrakları - Düz Müttefik Gurur Bayrağı
 

Transseksüel Gurur Bayrağı

Transseksüel kişi, cinsiyet kimliği doğumda olduğu düşünülen cinsiyetten farklı olan kişidir .

Transseksüel bir kadın ve donanma gazisi olan Monica Helms, trans bayrağını 1999'da yarattı. Transseksüel bayrağı fikrinin bir sabah erkenden aklına geldiğini söyledi.

"Uyandığında ve hala sersem gibisin ve her şey ama düşünmeye başlıyorsun ve zihnin görüntülerle dolmaya başlıyor - işte o zaman bana geldi," dedi - her bir vaka. "ilahi müdahale."

İlk transseksüel bayrağını 2000 Phoenix Pride Parade'e getirdi. Smithsonian'ın Washington DC'deki Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi daha sonra 2014 yılında bayrağı satın aldı.

Monica bayrağı Phoenix'teki onur yürüyüşüne getirdiğinde, birçok insan tasarımıyla ilgilendi. İnsanlar onu gördü, beğendi ve ayrıca renkler için mükemmel nedenleri olduğunu düşündü. Ondan sonra bayrak çekildi.

Transseksüel bayrağının açık mavi, pembe ve beyaz çizgileri vardır. Monica'ya göre renklerin anlamı şu:

 • Açık mavi erkekleri temsil eder.
 • Pembe kızları temsil eder.
 • Ortadaki beyaz renk, geçiş yapanlar, interseksler ve cinsiyeti olmadığını hisseden veya ikili olmayan, cinsiyetçi veya cinsiyet akışkan bireyler gibi tarafsız bir cinsiyete sahip olanlar içindir.

Monica, "Desen öyle ki, hangi yöne uçurursanız uçurun, her zaman doğrudur, yaşamlarımızda doğruluğu bulmamızı gösterir." Dedi.

farklı gurur bayrakları - Transseksüel Gurur Bayrağı
 

Trigender Gurur Bayrağı

Trigender, bir kişinin üçüncü bir cinsiyet (cinsiyetsiz, eril ve dişil karışımı veya diğer herhangi bir cinsiyet queer kimlikleri) dahil olmak üzere çeşitli cinsiyetler arasında veya arasında geçiş yaptığı bir cinsiyet kimliğidir. Bireyin ruh haline veya çevresine bağlı olarak, bir trigender birey bir cinsiyetten diğerine değişebilir.

Bilinmeyen bir kişi trigender bayrağını geliştirdi ve bilinen ilk kullanım 4 Temmuz 2015'te gerçekleşti. Trigender gurur bayrağının beş çizgili ve üç rengi vardır:

 • Pembe kadınlığı ve kadın cinsiyetlerini ifade eder.
 • Mavi, erkekliği ve erkek cinsiyetlerini ifade eder.
 • Yeşil, androjenliği ve üçüncü/diğer cinsiyetleri ifade eder.
Trigender Gurur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

Twink Gurur Bayrağı

Twinks, cinsiyete dayalı ve dişil özellikleri benimseyerek geleneksel erkekliğe meydan okuyan gey erkeklerin bir alt kümesidir. Fiziksel görünüm, tercihler, geleneksel olarak cinsiyete dayalı özelliklerin gösterilmesi ve kişisel bağlantı, hepsi ikizleri tanımlamak için kullanılabilir.

Bir twink genellikle sakalı olmayan ve genellikle vücut kılları olmayan, geleneksel olmayan erkeksi şekillerde giyinen veya giyinmeyen sıska bir adam olarak gösterilir.

Twink gurur bayrağındaki eşit genişlikte üç şerit, üstte soluk pembe ve altta soluk sarı renktedir. Ortadaki beyaz şerit üzerindeki iç içe geçmiş Mars sembolleri çifti, eşcinsel erkekleri belirtmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu renkler “yumuşak” görünümleri için benimsendi, pembe kadınlığı, sarı ise bağımsızlığı temsil etti.

Twink Onur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 

İki Ruhlu Gurur Bayrağı

İki Ruhlu olarak da bilinen İki Ruh, cinselliği, cinsiyeti ve/veya maneviyatı kapsayan Yerli bir Kuzey Amerika kimliğidir. İki Ruh, eşcinsel/homoromantik yakınlığın yanı sıra gey, lezbiyen, bi, trans, cinsiyet-queer, GNC veya Batı toplumunda birden fazla cinsiyet kimliğine sahip olanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli cinsiyet çeşitliliğini kucaklayan geniş bir kavramdır.

Üzerinde mutabık kalınan iki ruhlu bayrak yoktur; ancak, tumbler kullanıcısı 2Sanon , en sık görülen iki ruhlu bayrağı geliştirdi. 17 Aralık 2016'da gurur-renk-şemalarına sundular. Daire, tekte birliği, iki tüy ise kadın ve erkeği ifade eder. Genellikle LGBT gökkuşağı bayrağının üzerine konur, ancak transseksüel veya ikili olmayan bir bayrağın üzerine de dökülebilir.

İki Ruhlu Gurur Bayrağı - LGBTQ Bayrağı
 
0
0
No votes have been submitted yet.
Etiketler