Emojilerin Türkçe anlamları, 💡 Nesneler

Per, 07/14/2022 - 00:14 tarihinde admin tarafından gönderildi

 

💡 Nesneler

Ev eşyaları, kutlamalar, kırtasiye malzemeleri ve çeşitli nesneler için emojiler.

    💌 Anlamı: Aşk Mektubu

Genellikle beyaz renkte ve kırmızı bir kalp ile mühürlenmiş bir zarfın arka yüzü. Bir aşk mektubunu veya notunu, sevgililer gününü veya sevgi dolu bir tebrik kartını temsil eder. Genellikle çeşitli duyguları veya sevgi ve mutluluk mesajlarını iletmek için kullanılır.


    🕳️ Anlamı: Delik

Rögar deliği veya golfteki bir delik (kupa) gibi yuvarlak, siyah, karikatür tarzı bir delik. Kara delikler, tavşan delikleri gibi çeşitli gerçek veya mecazi delik türlerini temsil etmek için kullanılabilir.


    💣 Anlamı: Bomba

Yanan bir fünyeye sahip siyah bir top olarak tasvir edilen karikatür tarzı bir bomba.

Genellikle çeşitli mecazi bombalar veya patlamalar için kullanılır, örneğin, argo bomba, beyzbol veya softbolda bir "home run"; "mükemmel" veya "çekici". Bazen savaş, silah veya şiddet bağlamlarında da kullanılır.

SoftBank'ın ve KDDI'nin daha önceki tasarımlarında bomba patlarken canlandırılıyordu.


    🛀 Anlamı: Banyo Yapan Kişi

Cinsiyeti belirtilmemiş bir kişi, duş başlığı olan beyaz bir küvette rahatlatıcı bir banyo yapıyor. Genellikle banyo, yıkama, temizlik ve daha genel olarak banyolarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Rahatlama ve kişisel bakımı da temsil edebilir.

Varsayılan sarı renkte tasvir edilen kişinin görünümü değişiklik gösterir. Apple'ın kişisi yeşil bir duş bonesi takıyor, WhatsApp'ınki ise yeşil bir lif. Google'ın kişisi köpük banyosunda oynuyormuş gibi görünüyor ve önünde sabun köpükleri var. Diğer büyük satıcılar banyo yapan kişinin başını kısa, kahverengi veya sarı saçlı gösteriyor. Cilt tonu değiştiricileri desteklenen platformlarda mevcuttur.

Satıcılar, 🛁 Küvet ile aynı veya benzer bir küvet ve duş başlığı uygular, ancak banyo yapan / banyo yapan bir kişi ile.


    🛌 Anlamı: Yataktaki Kişi

Bir ev, otel, pansiyon veya diğer uyku konaklama yerlerinde olduğu gibi, içinde cinsiyeti belirtilmemiş bir kişinin uyuduğu bir yatak. Özellikle uyku ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra yataklar, mobilyalar, barınma, rahatlama ve diğer yatak odası aktiviteleri için kullanılır.

Solda bir yatak başlığı ve ayak ucunda yorganın altında, başı yastığın üzerinde bir kişi ile gösterilmiştir. Çoğu platformda ahşap bir çerçeve ve mavi ya da kırmızı çarşaflar görülmektedir.

Kişinin görünümü değişiklik göstermektedir. Apple ve Facebook'un tasarımlarında uyuyan kişinin yalnızca saçları gösteriliyor; Apple'ınki siyah, Facebook'unki ise kahverengi ve dağınık. Diğer büyük satıcılar uyuyan kişinin başını varsayılan sarı renkte ve kısa, kahverengi veya sarı saçlı olarak göstermektedir. Bazı platformlarda desteklense de bu emoji için cilt tonu desteği önerilmemektedir.

Satıcılar, 🛏️ Yatağı ile aynı yatak stilini uygular, ancak içinde bir uyuyan vardır.


    🔪 Anlamı: Mutfak Bıçağı

Bir şefin et veya sebzeleri dilimlemek için kullandığı uzun çelik bıçaklı bir bıçak. Siyah veya kahverengi saplı olarak tasvir edilir ve genellikle ucu sağ altta olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılır.

Yemek pişirme ve yiyecek hazırlama ile ilgili içerik için kullanılabilir, ancak genellikle çeşitli kesme ve bıçaklama anlamlarını temsil eder. Unicode adı olan Hocho, Japonca'da "mutfak bıçağı" anlamına gelir ve Japonya'da kullanılan çeşitli bıçakları ifade eder.

🗡️ Hançer veya ⚔️ Çapraz Kılıçlar ile karıştırılmamalıdır.


    🏺 Anlamı: Amfora

İki kulplu, dar boyunlu ve ayaklı, uzun, seramik bir kavanoz. Antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından su ve şarap koymak için kullanılan amforayı temsil eder.

Genellikle siyah ve Yunan meander deseniyle süslenmiş kahverengimsi kırmızı toprak kaplar olarak tasvir edilir.

Vazo, çömlek, müze, tarih ve antik çağ gibi kapları temsil edebilir. Su Taşıyıcısı olan Kova burcuyla ilişkili olarak da kullanılabilir.

Cenaze Urn'ü ile karıştırılmamalıdır.


    🗺️ Anlamı: Dünya Haritası

Dikdörtgen bir dünya haritası. Genellikle kıvrımlarından buruşturulmuş bir kağıt harita olarak tasvir edilir, Dünya'nın yüzeyi mavi okyanus üzerinde yeşil renkte gösterilir.

Genellikle harita, seyahat, keşif ve coğrafyayı temsil eder. Ayrıca küresel veya uluslararası konular gibi bir bütün olarak dünya ile ilgili çeşitli içerikleri de temsil edebilir.


    🧭 Anlamı: Pusula

Navigasyon için kullanılan manyetik bir pusula. Genellikle gümüş veya altın bir kılıf içinde bir pusula gülü ve kırmızı uçlu bir iğne ile tasvir edilir. Seyahat ve keşifle ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra metaforik pusulalar (örneğin ahlaki pusula) için de yaygın olarak kullanılır.


    🧱 TAnlamı: uğla

Kırmızı tuğla veya tuğlalar. Gevşek bir yığın halinde, delikli tek bir nesne olarak veya bir ev, okul veya başka bir yapıda olduğu gibi duvar içine yerleştirilmiş olarak tasvir edilir.

Genellikle bina ve inşaatla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Mecazi tuğlalar için de kullanılabilir, örneğin argo tuğla, "aşırı soğuk (hava)".


    💈 Anlamı: Berber Direği

Bir berber dükkanının önünde dönen kırmızı, beyaz ve mavi şeritlerle spiral şeklinde bir direk. Genellikle saç kesimi ve saç şekillendirme ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Asya'nın bazı bölgelerindeki genelevlerle de ilişkilendirilebilir.


    🦽 Anlamı: Manuel Tekerlekli Sandalye

Manuel bir tekerlekli sandalye. Çoğu platformda kırmızı ve siyah veya mavi ve siyah tekerlekli sandalye gösterilir. Erişilebilir tesisleri belirtmek için işaret olarak kullanılan ♿ Tekerlekli Sandalye Sembolü'nden farklıdır. Ayrıca bakınız 👨‍🦽Manuel Tekerlekli Sandalyedeki Kadın veya 👩‍🦽Manuel Tekerlekli Sandalyedeki Adam.

🦼 Motorlu Tekerlekli Sandalye bu emoji ile aynı zamanda onaylanmıştır.


    🦼 Anlamı: Motorlu Tekerlekli Sandalye

Motorlu tekerlekli sandalye. Çoğu platform kırmızı ve siyah veya mavi ve siyah tekerlekli sandalye gösterir. Erişilebilir tesisleri belirtmek için tabela olarak kullanılan ♿ Tekerlekli Sandalye Sembolünden farklıdır. Ayrıca bkz. 👩‍🦼Motorlu Tekerlekli Sandalyedeki Kadın veya 👨‍🦼Motorlu Tekerlekli Sandalyedeki Adam.

🦽 Manuel Tekerlekli Sandalye, bu emoji ile aynı zamanda onaylanmıştır.


    🛢️ Anlamı: Yağ/Petrol Varili

Petrol gibi dökme sıvıların taşınması için kullanılan bir varil. Genellikle kapağında delikler veya bir tıpa bulunan kırmızı veya mavi metal bir varil olarak tasvir edilir. Genellikle petrol veya tehlikeli atıklarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    🛎️ Anlamı: Belboy çanı

Bir otelde bagaj taşımak için bir konsiyerj veya bellhop (hamal) gibi hizmet için personeli uyarmak için bir ön büro veya resepsiyonda basılan bir çağrı zili. Genellikle ahşap bir sehpa üzerinde altın bir çan olarak tasvir edilir.

Genellikle önemli içeriğe dikkat çekmek için uyarıları veya bildirimleri temsil eder. Ağırlama ve hizmet sektörleriyle ilgili çeşitli içeriklerde de kullanılabilir.


    🧳 Anlamı: Bagaj

Seyahat için kullanılan bir bavul veya çanta. Çoğu platformda uzatılmış saplı gri veya mavi tekerlekli bavul tasvir edilir. İster iş ister eğlence amaçlı olsun, seyahat etmek veya geziye çıkmakla ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.

Apple'ın tasarımı, 💼 Evrak Çantası veya 👜 El Çantası ile karıştırılmaması gereken, grafik bagaj etiketleri / çıkartmaları olan eski moda, deri, sandık tarzı bir çantaya sahiptir. Google ve Facebook da bu tür çıkartmalar içerir.

Bir 🛅 Bozuk Para Dolabında saklanabilir veya 🛃 Gümrükte incelenebilir.


    ⌛ Anlamı: Biten Kum Saati

Tüm kumu alttaki hazneye akmış klasik bir kum saati. Zamanın geçtiğini gösterir. Renk platformlara göre değişir.

Zamanla ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Kum saati şeklindeki figürler için de kullanılabilir. Kumu hala akmakta olan ⏳ Kum Saati Bitmedi ile karıştırılmamalıdır.


    ⏳ Anlamı: Akan Kum Saati

Klasik bir kum saati, kumu hala yukarıdan aşağıya doğru akıyor. Zamanın hala geçmekte olduğunu gösterir - ama hayat kısadır. Renk platformlara göre değişir.

Zamanla ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Kum saati şeklindeki figürler için de kullanılabilir. Kum akışı durmuş olan ⌛ Kum Saati Bitti ile karıştırılmamalıdır.


    ⌚Anlamı:  Kol Saati

Zamanı söylemek için kullanılan bir kol saati. Görünüşü platformlara göre değişir, ancak yaygın olarak beyaz yüzlü ve kahverengi veya siyah kayışlı analog bir saat olarak tasvir edilir.

Aksesuar olarak saatler de dahil olmak üzere zamanla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Apple'ın tasarımı bir Apple Watch'tur, ancak ürünün piyasaya sürülmesinden önce geleneksel bir saate yer verilmiştir.


    ⏰ Anlamı: Çalar Saat

Belirlenen saatte iki ziliyle bir kişiyi uyandırmak için önceden ayarlanmış bir saat. Yani, ertelemeye basmadan önce. Görünüm platformlara göre değişir, ancak genellikle kırmızı renkli, klasik, kurmalı, başucu çalar saati olarak tasvir edilir.

Alarmlar, uyarılar, uyku, uyanma ve daha genel olarak zaman ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir.


    ⏱️ Anlamı: Kronometre

Atletik sprintlerde olduğu gibi geçen süreyi ölçmek için kullanılan analog, elde taşınan bir saat. Görünüşü platformlara göre değişir, ancak üstünde iki veya daha fazla kontrol düğmesi ile tasvir edilir.

Zamanla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Çalar Saat veya diğer saat emojileri ile karıştırılmamalıdır.


    ⏲️ Anlamı: Zamanlayıcı Saat

Zaman doldu! Mutfakta kullanıldığı gibi, belirli bir süre sonra geri saymak ve alarm çalmak için ayarlanmış bir zamanlayıcı. Görünüm platforma göre değişir. Genellikle geri sayım ve teslim tarihleri de dahil olmak üzere zamanla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Apple, WhatsApp ve Facebook'un tasarımları mutfak zamanlayıcılarına benzemektedir. Diğer tasarımlar 🕰️ Mantelpiece Clock veya diğer saat emojileri ile karıştırılabilir.


    🕰️ Anlamı: Şömine Saati

Ahşap ve pirinçten yapılmış ve bir şöminenin üzerine yerleştirilmiş, düz tabanlı ve yuvarlak kasalı, antik tarzda bir şömine saati.

Genellikle zamanla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Geleneksel bir ev veya eski zaman ortamını da çağrıştırabilir.


    🌡️ Anlamı: Termometre

Sıcaklığı ölçmek için kullanılan cam içinde sıvı termometre. Ampulden ölçek üzerindeki çeşitli seviyelere yükselen kırmızı bir sıvı ile çeşitli açılardan tasvir edilmiştir. Genellikle sıcak hava, hastalık (ateş) ve sıcak kelimesinin çeşitli argo anlamları da dahil olmak üzere yüksek sıcaklıklarla ilgili içeriklerde kullanılır.


    ⛱️ Anlamı: Yerdeki Şemsiye

Bir plajda veya verandada gölge sağlayan büyük, açık bir şemsiye. Genellikle bir kum parçasının içine yerleştirilmiş ve sağa doğru eğilmiş çizgili bir şemsiye olarak tasvir edilir.

Genellikle plaj, yaz tatili, güneşli hava ve açık havada dinlenmeyle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Çizgilerin rengi platformlara göre değişir; Apple (kum yok) ve Samsung'unki kırmızı ve sarı, Google, Twitter ve Facebook'unki kırmızı ve beyaz, WhatsApp'ınki ise gökkuşağı rengindedir. Google'ınki daha önce mavi ve beyazdı.

Uygulamaları örtüşse de 🏖️ Şemsiyeli Plaj gibi şemsiyeyle ilgili diğer emojilerle karıştırılmamalıdır.


    🧨 Anlamı: Havai fişek

Çin Yeni Yılı, Yeni Yıl Arifesi veya Bağımsızlık Günü'nde yakılan bir havai fişek. Yanan bir fünyeye sahip kırmızı bir tüp olarak tasvir edilir, bazen üst ve tabanında altın halkalarla kaplanır.

Genellikle çeşitli kutlamalar ve bayramlar için 🎆 Fireworks ve 🎇 Sparkler ile birlikte kullanılır. Ayrıca ateşin mecazi anlamlarına da uygulanır, örneğin argo sıcak, yanıyor ("mükemmel").

Bazı platformlarda bir dinamit çubuğuna benzese de, Google ve Twitter'ınki gibi çeşitli satıcı tasarımları, emojinin Çin Yeni Yılı gibi durumlarda birbirine dizilip yakılan geleneksel Çin havai fişeklerinden modellendiğini gösteriyor.


    🎈 Anlamı: Balon

Bir doğum günü partisini süsleyen ipte asılı bir balon. WhatsApp'ınki pembe ve Google'ınki turuncu-kırmızı olsa da genellikle kırmızı renkte tasvir edilir.

Özellikle birine mutlu yıllar dilerken tebrik ve kutlama iletmek için yaygın olarak kullanılır.


    🎉 Anlamı: Parti Popper

Bir kutlamada konfeti ve flama yağmuru şeklinde patlayan bir parti popper'ı. Genellikle, bazı platformlarda çizgili, 45° açılı, sağ üstteki açıklığından çok renkli konfeti ve flamalar çıkan altın bir parti şapkası olarak tasvir edilir. Twitter'ın külahı kırmızıdır.

Konfeti Topu gibi, genellikle Yeni Yıl Arifesi, doğum günleri, düğün günleri, mezuniyetler ve diğer özel günler veya daha genel olarak iyi zamanlar gibi tebrikleri ve kutlamaları iletmek için kullanılır.


    🎊 Anlamı: Konfeti Topu

Çok renkli konfeti ve flamalar yağmuru içinde ikiye bölünmüş altın bir top.

Yılbaşı gecesi, doğum günleri, düğün günleri, mezuniyetler ve diğer özel günler veya daha genel olarak iyi zamanlar gibi tebrik ve kutlamaları iletmek için yaygın olarak kullanılan 🎉 Party Popper gibi.

Platformlardaki tasarımı ve KDDI'nin ilk setlerinde yer alması, emojinin açılış törenleri gibi şenlikli durumlarda kullanılan dekoratif bir top olan bir Japon kusudama olduğunu gösteriyor.


    🎎 Anlamı: Japon Oyuncak Bebekler

Süslü Japon İmparator ve İmparatoriçe bebekleri, Japonya'da 3 Mart Hinamatsuri (Kızlar veya Bebekler Günü) kutlamalarında sergilenmektedir.

Genellikle Japon İmparatoru (solda, mavi, elinde asa tutan) ve İmparatoriçe (sağda, kırmızı, elinde yelpaze tutan) törensel saray kıyafetleri içinde ve bir tatami üzerinde otururken tasvir edilir.

Hinamatsuri'ye uygulanmadığında, bazen Japonya'yı, oyuncak bebekleri, bir çift insanı (bir çift veya iki arkadaş olarak) temsil etmek için ve çeşitli kendine özgü amaçlar için kullanılır.


    🎏 Anlamı: Sazan Çıtası/Bayrakları

Japon koinobori, Japonya'da 5 Mayıs Çocuk Bayramı kutlamalarında uçurulan dekoratif, sazan şeklindeki rüzgar gülleri. Genellikle altın bir sırık üzerinde mavi ve kırmızı stilize edilmiş bir sazan balığı olarak tasvir edilir.

Çocuk Bayramı için kullanılmadığında, çeşitli kendine özgü amaçlar için kullanılır. SoftBank'ın tasarımı daha geleneksel koinoborilere benzemektedir.


    🎐 Anlamı: Rüzgar Çanı

Bir Japon rüzgar çanı. Genellikle kiraz çiçeği benzeri çiçeklerle süslenmiş, tokmağından bir şerit kağıt sarkan cam bir çan olarak tasvir edilir.

Zaman zaman rüzgar ve çanın çeşitli anlamlarına ilişkin içerik için kullanılır. Görünüşü sayesinde genellikle denizanasını temsil etmek için kullanılır.


    🧧 Anlamı: Kırmızı Zarf

Çin Yeni Yılında veya düğün gibi diğer neşeli günlerde Çin ve dünyadaki diğer bazı Asya kültürlerinde para ile birlikte hediye edilen kırmızı zarf.

Genellikle Çince 福 (fú, "iyi talih, şans, mutluluk") karakterini içeren altın tasarımlı kırmızı, dikey bir zarf olarak tasvir edilir. Google'ın tasarımında daha önce "iyi şansın geldiğini" belirten karakter baş aşağı yer alıyordu.

Genellikle Çin Yeni Yılını (Ay Yeni Yılı, Bahar Festivali) kutlamak ve iyi şanslar dilemek için kullanılır. Ayrıca hediye, kutlama, Çin kültürü ve daha genel olarak kırmızı rengi temsil etmek için de kullanılır.


    🎀 Anlamı: Şerit

Bir hediyenin veya kadın şapkasının üzerine fiyonk şeklinde bağlanan pembe veya kırmızı kurdele.

Genellikle bayramlar da dahil olmak üzere bir şeyin güzel, sevimli veya özel olduğunu belirtmek için kullanılır. Ayrıca kız bebeklerle ilgili çeşitli içeriklerde ve daha genel olarak pembe veya kırmızı rengi için kullanılır.


    🎁 Anlamı: Paketlenmiş Hediye

Doğum günü veya Noel'de verilen, fiyonkla bağlanmış bir kutu içindeki hediye veya armağan. Kutu ve kurdele rengi platformlara göre değişir, ancak genellikle kırmızı kurdele ile sarılmış bir kapağı olan altın bir kutu olarak tasvir edilir.

Genellikle çeşitli bayramlarda, kutlamalarda ve özel günlerde hediye ve armağanları temsil etmek için kullanılır.

Samsung'un tasarımında beyaz noktalı mavi bir kutunun etrafına bağlanmış kırmızı bir kurdele yer alıyor. WhatsApp'ın hediyesi mavi kağıt ve kırmızı kurdele ile sarılmıştır.


    🤿 Anlamı: Dalış Maskesi

Tüplü dalış veya diğer su altı aktiviteleri için kullanılan şnorkelli bir dalış maskesi. Renkler platformlara göre değişir.

🥽 Goggles tasarım olarak benzerdir, ancak öncelikle yüzme gözlüklerinden ziyade güvenlik gözlüklerini temsil etmek için kullanılır.


    🪀 Anlamı: Yo-Yo

İpi dışarı çıkan yuvarlak bir yo-yo. Platformlar arasında çeşitli renk ve tasarımlarda, bazen de yanında bir ⭐ Yıldız ile görünür.

WhatsApp'ın yo-yo tasarımında şirketin logosu yer almaktadır.


    🪁 Anlamı: Uçurtma

Kuyruğu olan elmas şeklinde bir uçurtma. Bu emoji platformlar arasında çeşitli renklerde görünür.


    🔮 Anlamı: Kristal Top

Bir falcının ya da kâhinin geleceği söylemek için içine baktığı kristal küre. Bir stand üzerinde duran parlak, mor veya mavi kristal bir küre olarak tasvir edilir.

Genellikle büyü, alternatif ruhanilik ve gelecek (tahmini) ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Daha genel olarak şekli veya rengi için de kullanılabilir.


    🪄 Sihirli Değnek
    🧿
Anlamı: Nazar Boncuk

Nazarlık, özellikle Türk kültüründe nazara karşı koruduğuna inanılan göz şeklinde bir muskadır. Zengin mavi, yuvarlak bir boncuk olarak tasvir edilir ve ortasında bir gözü andıran beyaz ve açık mavi ile çevrelenmiş siyah bir nokta bulunur.

Genellikle gözleri, bakmanın çeşitli anlamlarını, tılsımın çeşitli anlamlarını, kıskançlık ve hasedi, Türkiye'yi ve Türk kültürünü temsil etmek için kullanılır. Ayrıca daha genel olarak mavi rengi için de kullanılır.


    🪬 Hamza
    🕹️
Anlamı: Oyun çubuğu / Coyistik

Klasik atari, bilgisayar veya video oyunlarının oynanmasında kullanılan bir joystick. Genellikle siyah bir taban, kırmızı topuzlu kontrol çubuğu ve bir veya daha fazla kırmızı düğme ile tasvir edilir.

Genellikle çeşitli oyun türleriyle ilgili içerik için kullanılır; zaman zaman havacılık ve uçaklara da uygulanır.


    🧸 Anlamı: Oyuncak Ayı

Bir çocuğun uyurken sarıldığı klasik bir oyuncak ayı.

Kahverengi, doldurulmuş bir oyuncak ayı olarak tasvir edilmiş, kolları yanlarda, arka pençe pedleri öne bakacak şekilde oturmuş ve yüzünde dostça bir gülümseme ile gösterilmiştir. Google, WhatsApp ve Twitter'ın tasarımlarında boynun etrafında bir kurdele bulunurken, Facebook'unki papyon takıyor.

Genellikle bir şeyin veya birinin sevimli veya şirin olduğunu ifade etmek için (örneğin, bir sevgi ifadesi olarak oyuncak ayı) ve diğer sıcak, sevgi dolu duyguları (örneğin, geçmiş olsun) ifade etmek için kullanılır. Oyuncaklar ve daha genel olarak çocuklarla ilgili çeşitli içerikler için de kullanılabilir.

Uygulamaları örtüşse de 🐻 Ayı Surat ile karıştırılmamalıdır.


    🪅 Piñata
    🪆 Yuvalama Bebekleri
    🖼️
Anlamı: Çerçeveli Resim

Bir galeride veya ev duvarında sergilenen çerçeveli bir resim veya fotoğraf resmi. Satıcılar, altın bir çerçeve içinde genellikle tepeler ve dağlardan oluşan yemyeşil, güneşli bir manzara olsa da çeşitli sahnelere sahiptir.

Genellikle sanat, müzeler, iç tasarım ve dekor ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Ayrıca bir yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir resim için simge olarak da kullanılabilir.

Microsoft'un tasarımı daha önce Ninja Kedi'yi gösteriyordu. Daha önceki bir Microsoft tasarımında Mona Lisa, daha önceki bir Samsung tasarımında da Mona Lisa yer alıyordu. Google'ın tasarımı daha önce 🏞️ Milli Park emojisinde tasvir edilen sahneyi gösteriyordu.


    🧵 Anlamı: Makara

Dikiş için kullanılan bir iplik makarası. İplik rengi platformlara göre değişmekle birlikte, genellikle kırmızı veya mavi renkte ve ahşap bir makara üzerinde tasvir edilir. Bazen bir ucu çözülmüş olarak gösterilir.

Genellikle dikiş, örgü, sanat ve el sanatları, giyim ve moda ile ilgili çeşitli içerikler ve metaforik iplikler (örneğin, çevrimiçi bir tartışma başlığı) için kullanılır.


    🪡 Dikiş İğnesi
    🧶
Anlamı: İplik yumağı

Atkı örmek için kullanılan bir iplik yumağı. Renk platformlara göre değişmekle birlikte genellikle yeşil, mavi veya eflatun renkte ve bir ucu çözülmüş olarak gösterilir. Bazen topa saplanmış bir çift örgü iğnesi ile tasvir edilir.

Örgü ve iğne işi (örn. dikiş, tığ işi), giyim ve moda, sanat ve el sanatları, soğuk hava ve kedilerle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    🪢 Düğüm
    🛍️
Anlamı: Alışveriş Çantaları

Bir mağazadan satın alınan tüketim malzemelerini içeren iki renkli alışveriş çantası. Platformlar arasında çeşitli parlak renklerde, desenlerde, boyutlarda ve konumlarda hediye çantaları olarak tasvir edilmiştir. Örneğin Apple'ın tasarımında sarı çizgili altın bir çantanın önünde açık pembe noktalı pembe bir çanta yer alıyor.

Genellikle perakende alışveriş, mağazalar, ürünler ve hediyeler veya hediyelerle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Ayrıca perakende terapisi gibi bir hoşgörü veya kişisel bakım duygusu da ifade edebilir.


    📿 Anlamı: Tespih

Birçok dini gelenekte dua veya meditasyonda kullanılan boncuk dizisi. Genellikle kırmızı, ahşap boncuklar ve altın renkli, dekoratif bir orta boncuk ve püskül olarak tasvir edilir.

Çeşitli dini duyguları ve takıları temsil etmek için yaygın olarak kullanılır.


    💎 Anlamı: Mücevher Taşı

Yüzük içine yerleştirilmiş bir mücevher veya taş. Klasik bir elmas şeklinde ancak akuamarinin parlak mavi renginde tasvir edilmiştir.

Nişan veya evlilikte olduğu gibi mücevherle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca çeşitli gerçek ve mecazi güzellik, zenginlik, incelik, değerlilik ve ışıltı anlamlarını da ifade edebilir.


    📯 Anlamı: Posta Kornası

Bir posta borusu (post horn). İki kırmızı püsküllü, borazan veya trompet gibi sarmal, kapaksız, pirinç bir boynuz olarak tasvir edilir. Bazen duyuruların yanı sıra pirinç enstrümanlar, müzik veya posta ile ilgili çeşitli içerikleri işaretlemek için kullanılır.

18-19. yüzyıllarda posta borazanları, günümüz sirenleri gibi posta arabalarının gelişini haber verir ve yolu açardı. Günümüzde posta kutularının üzerinde ve 🏤 Avrupa Postanesi'nde görüldüğü gibi birçok Avrupa posta hizmeti tarafından bir sembol olarak kullanılmaktadır.


    🎙️ Anlamı: Stüdyo Mikrofonu

Radyo yayını veya stüdyo kaydı için kullanılan bir mikrofon. Çoğu platformda Shure Unidyne 55 gibi eski, gümüş renkli bir mikrofon tasvir edilir.

Genellikle radyo, yayıncılık, müzik, kayıt ve podcast'lerle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Canlı şarkı söyleme ile ilişkili el tipi 🎤 Mikrofon ile karıştırılmamalıdır.


    🎚️ Anlamı: Seviye Kaydırıcısı

Bir miks konsolunda ses seviyesini ayarlayan bir seviye kaydırıcısı. Çoğu platformda, çeşitli seviyelere ayarlanmış, ölçek işaretleri olan gümüş ve siyah bir kanal fader'ı gösterilir. Apple ve Google'ınki on bire kadar çıkıyor.

Genellikle ses kaydı ve prodüksiyonunun yanı sıra daha genel olarak müzikle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Seviyenin mecazi anlamları için de kullanılabilir, örneğin bir sonraki seviye.

Görünüşü nedeniyle, bazıları emojiyi bir Hıristiyan haçını temsil etmek için kullanabilir.


    🎛️ Anlamı: Kontrol Düğmeleri

Bir miks konsolunda ses seviyelerini ayarlayan dört kontrol düğmesi. Genellikle siyah düğmeleri olan gümüş bir kare olarak tasvir edilir, beyaz işaretçiler ve ölçek işaretleri ile gösterildiği gibi çeşitli seviyelere çevrilir.

Ses kaydı ve prodüksiyonunun yanı sıra daha genel olarak müzikle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    📻 Anlamı: Radyo

Müzik, haber veya spor dinlemek için kullanılan klasik bir taşınabilir radyo. Hoparlör, anten, kadran ve düğmelerle çeşitli renk ve stillerde tasvir edilmiştir.

Radyo, yayıncılık ve müzikle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    🪕 Anlamı: Banjo

Yuvarlak gövdeli ve uzun boyunlu bir banjo. Banjolar veya genel olarak müzik hakkında konuşmak için kullanılır.


    📱 Anlamı: Cep Telefonu

Mesajlaşmak, sosyal medyayı kontrol etmek veya selfie çekmek için kullanılan bir cep telefonu (cep telefonu). Genel mavi ekranlı veya çok renkli uygulama simgelerine sahip siyah veya gri bir akıllı telefon olarak tasvir edilir. Genellikle cep telefonları, teknoloji ve iletişimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    📲 Anlamı: Oklu Cep Telefonu

Soldan sağa doğru ok işaretli bir cep telefonu (cep telefonu). Gelen bir çağrı veya mesajı belirtmek için tasarlanmıştır, ancak cep telefonlarını, teknolojiyi ve daha genel olarak iletişimi temsil etmek için kullanılır.

Ok rengi değişir, ancak genellikle mavidir. Satıcılar 📱 Cep Telefonu ile aynı tasarımı uygular.


    ☎️ Anlamı: Telefon

Sabit hatlı ev telefonu olarak klasik bir telefon. Çoğu platformda ahizesi tabanda olan kırmızı, tuşlu bir telefon tasvir edilir. Bazı platformlar döner kadranlı tasarımlara sahiptir.

Gerçek ve mecazi telefon görüşmeleri ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Ayrıca bir telefon numarasından önce simge olarak da kullanılır.


    📞 Anlamı: Telefon Ahizesi

Geleneksel bir telefonun hoparlörlü ve mikrofonlu ahizesi. Genellikle 45° açıyla siyah olarak tasvir edilir.

☎️ Telefon gibi, gerçek ve mecazi telefon görüşmesi ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Ayrıca bir telefon numarasından önce simge olarak da kullanılır.

Microsoft'un tasarımı kırmızıdır.


    📟 Anlamı: Çağrı cihazı

Bir telefon çağrısı veya kısa metin mesajına karşı kişiyi uyarmak için bele takılan çağrı cihazı. Cep telefonlarından önce 1980-90'larda popülerdi, ancak hala bazı tıbbi ve acil durum personeli tarafından kullanılmaktadır. Çok nadiren uyarıları, dijital iletişimi veya eski teknolojiye duyulan nostaljiyi temsil etmek için kullanılır.

Çalıştırma düğmeleri olan siyah bir cihaz ve platformlar arasında çeşitli sayılar gösteren yeşil bir ekran olarak tasvir edilmiştir:

    Apple: 555-3215 (555 ABD'de sahte numaralar için yaygın olarak kullanılır)
    Google: 1998 (Google'ın kurulduğu yıl; daha önce Google DNS IP adresi olan 8888 gösteriliyordu)
    Microsoft: [anlaşılmaz]
    Samsung: 954-5684 (kaynağı bilinmiyor; daha önce SUNMOON gösteriliyordu)
    WhatsApp: 867-5309 (1980'lerin hit şarkısı "867-5309/Jenny "ye bir gönderme)
    Twitter: 40404 (Twitter'ın artık kullanılmayan SMS numarası)
    Facebook: 543-4800 (Facebook Inc telefon numarası; daha önce şirketin lansman tarihine atıfta bulunarak 02 04 20 04 olarak gösteriliyordu)


    📠 Anlamı: Faks Makinesi

Bir telefon hattı üzerinden belgeleri tarayan ve ileten bir faks makinesi. İnternetten önce 1980-90'larda yaygındı. Telefon ahizesi, tuş takımı, ekranı ve tepsisinde kağıt bulunan beyaz veya siyah bir makine olarak tasvir edilir.

Bazen telaffuz benzerliği nedeniyle gerçekler kelimesine alternatif olarak emoji formunda kullanılır. Bir cümle içinde: "hepsi 📠 hayır 🖨"


    🔋 Anlamı: Pil

El feneri gibi cihazlara güç sağlamak için kullanılan bir elektrik pili. Genellikle dik, yeşil bir silindir, AA veya D hücresi olarak tasvir edilir, pozitif (yukarı bakan) ve negatif terminalleri için beyaz göstergeleri vardır.

Elektrik, şarj, enerji ve güçle ilgili çeşitli içeriklerde, özellikle de mecazi anlamda yaygın olarak kullanılır. Yeşil rengi aynı zamanda bir cep/cep telefonundaki pil gücü simgesini de akla getirir.

Apple'ın tasarımı bir voltaj sembolü içerir; WhatsApp'ın pili mavidir.


    🔌 Anlamı: Elektrik Fişi

Bir cihaza güç sağlamak için prize takılan elektrik fişi. Bir kablonun ucunda çeşitli açılarda siyah, iki uçlu bir fiş olarak tasvir edilmiştir. Çatallar gümüş veya altındır.

Elektrik ve güçle ilgili çeşitli gerçek ve mecazi içerikler için yaygın olarak kullanılır. Fişin çeşitli argo anlamları için de kullanılabilir, örneğin bir bağlantı veya bağlantı.

Apple ve WhatsApp'ın tasarımları Kuzey Amerika ve Japonya'da kullanılan bir fişe işaret ederken, Google ve Samsung da dahil olmak üzere diğer platformlar Avrupa ve dünyanın diğer birçok yerinde kullanılan bir fişe işaret etmektedir.


    💻 Anlamı: Dizüstü bilgisayar

Bir dizüstü kişisel bilgisayar. Siyah veya gri bir cihaz olarak tasvir edilir, koyu veya mavi bir ekran, klavye ve dokunmatik yüzey gösterecek şekilde açılır.

Genellikle bilgisayar teknolojisi, iş ve etkinlikle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Önceki tasarımlar birçok platformda bir masaüstü bilgisayarı (örn. iMac) andırıyordu, bu nedenle Unicode adı Kişisel Bilgisayar'dı. Apple'ın tasarımı artık bir MacBook'a benzemektedir.


    🖥️ Anlamı: Masaüstü Bilgisayar

Bir masaüstü kişisel bilgisayar. Genellikle koyu veya mavi ekranlı siyah veya gri bir monitör olarak tasvir edilir.

Dizüstü Bilgisayar gibi, bilgisayar teknolojisi, iş ve etkinlikle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Düz ekran bir televizyona benzediği için televizyonu temsil etmek için de kullanılabilir.


    🖨️ Anlamı: Yazıcı

Ev ofisinde olduğu gibi bir bilgisayar yazıcısı. Genellikle güç düğmesi olan ve tepsisinde kağıt yüklü, bazen bir belge yazdıran grimsi bir cihaz olarak tasvir edilir. Yazdırma simgesi de dahil olmak üzere yazdırma ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra ofis işleri ve daha genel olarak teknoloji için kullanılabilir.

Faks Makinesi 📠 ile karıştırılmamalıdır.


    ⌨️ Anlamı: Klavye

Bilgisayarda yazı yazmak için kullanılan klavye. Genellikle beyaz veya siyah tuşları olan gri bir cihaz olarak tasvir edilir. Bilgisayarlar, yazı yazma ve yazma ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Apple'ın tasarımı şirketin Magic Keyboard'una benzemektedir. Microsoft'un tasarımı daha önce maviydi.

Müzikal Klavye 🎹 ile karıştırılmamalıdır.


    🖱️ Anlamı: Bilgisayar Faresi

Bilgisayarda imleci kontrol etmek için kullanılan bir fare. Genellikle sol ve sağ tıklama düğmeleri arasında kaydırma tekerleği bulunan beyaz veya gri, kablosuz bir cihaz olarak tasvir edilir.

Oyun ve çeşitli tıklama anlamları (örn. clickbait) dahil olmak üzere bilgisayarlarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Apple'ın tasarımı, şirketin tek düğmeli Magic Mouse'una benziyor. Google'ın faresi daha önce bir kabloya sahipti.

Fare ile 🐁 karıştırılmamalıdır.


    🖲️ Anlamı: İztopu

Bilgisayarda bir imleci kontrol etmek için döndürülen bir iztopu. Bir bilgisayar faresine veya dokunmatik yüzeye alternatif veya ek. Genellikle silindirik, siyah veya gri bir soket içinde mavi veya kırmızı bir topu olan kablosuz bir cihaz olarak tasvir edilir.


    💽 Anlamı: Bilgisayar Diski

Kare bir kartuş içine yerleştirilmiş küçük, gümüş veya altın optik disk olarak tasvir edilen bir minidisk, deklanşörü sağa doğru konumlandırılmıştır.

CD ve MP3 teknolojisinin başarısı nedeniyle 2013 yılında bir ses ve veri depolama formatı olarak kullanımdan kaldırılmıştır, ancak emoji genellikle CD'leri, DVD'leri ve ilgili film ve müzik içeriğini, özellikle de albümleri temsil etmek için kullanılır.

Samsung'un tasarımında daha önce minidisk anlamına gelen MD etiketli gümüş bir disk yer alıyordu. KDDI tarafından yapılan ilk tasarımlarda, belki de bir bilgisayar sürücüsüne takılan veya çıkarılan açılı bir 💾 Floppy Disk gösteriliyordu.


    💾 Anlamı: Disket

 

3,5 inçlik bir disket, 1980-90'larda popüler olan ancak bilgisayar programlarında Kaydet simgesi olarak büyük ölçüde korunan bir veri depolama formatı. Gümüş deklanşörü yukarı bakacak şekilde ve mavi ya da kırmızı renkle vurgulanmış beyaz etiketli siyah bir muhafaza içinde gösterilir.

Eski teknolojiye duyulan nostalji de dahil olmak üzere bilgisayarlarla ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra elektronik tasarrufu temsil etmek için de zaman zaman kullanılır.


    💿 Anlamı: Optik Disk

Akış teknolojisinin yükselişinden önce müzik veya film oynatmak için kullanılan CD veya DVD gibi gümüş optik disk. Genellikle CD'leri, DVD'leri, Blu-ray'leri ve ilgili film ve müzik içeriğini, özellikle de albümleri temsil etmek için kullanılır.


    📀 Anlamı: DVD

Dijital çok yönlü disk (DVD), akış teknolojisinin yükselişinden önce film oynatmak için kullanılan bir tür optik disk. Genellikle altın renginde gösterilir, ancak Facebook'unki Blu-ray gibi mavimsi gridir.

Genellikle CD'leri, DVD'leri, Blu-ray'leri ve ilgili film ve müzik içeriklerini, özellikle de albümleri temsil etmek için kullanılır.

Google, Microsoft, Samsung ve Softbank'ın tasarımları bir zamanlar 💿 Optik Disk'ten ayırt etmek için DVD olarak etiketlendi.


    🧮 Anlamı: Abaküs

Abaküs, boncukları hareket ettirerek saymak ve hesaplamak için kullanılan eski bir araçtır. Dört ya da daha fazla sıra ya da sütunda çeşitli şekillerde konumlandırılmış ve renklendirilmiş boncuklar bulunan ahşap bir çerçeve olarak tasvir edilir.

Matematik ve bilim (eğitim) ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra hesaplamalar, sayma ve daha genel olarak sayılar için kullanılır.

Apple ve Facebook'un tasarımları, önceki bir Microsoft tasarımı gibi Çin abaküsüne (suanpan) benzemektedir. Bir hesaba göre Apple'ın kırmızı boncuklu tasarımı 108 sayısını, Emojipedia'nınki ise 12,031,981 sayısını göstermektedir.


    🎥 Anlamı: Film Kamerası

Klasik bir film kamerası. Takılı iki film makarası, vizörü ve sola veya sağa dönük lensi olan siyah bir kamera olarak tasvir edilir.

Genellikle film, film ve video ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra bir yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir video için bir simge olarak kullanılır. Ayrıca 2017 Emoji Filmi ile ilgili olarak da kullanılabilir.

Facebook'un tasarımı daha önce tripod üzerine monte edilmiş bir video kamerayı andırıyordu.

📽️ Film Projektörü ile karıştırılmamalıdır.


    🎞️ Anlamı: Film şeridi

Bir film kamerasında veya fotoğrafçılıkta kullanılan bir film şeridi. Genellikle siyah süslemeli ve delikli, pozlanmamış filmin birkaç yatay karesi olarak tasvir edilir.

Genellikle filmler, film, video ve fotoğrafçılıkla ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir video veya resim için bir simge olarak kullanılır.


    📽️ Anlamı: Film Projektörü

Filmi izlemek için bir perdeye yansıtan klasik bir film projektörü. Genellikle iki makaralı ve merceği sağa dönük siyah veya gri bir projektör olarak tasvir edilir.

Film, film ve video ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra bir yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir video simgesi için yaygın olarak kullanılır.

WhatsApp'ın tasarımı yeşildir, Google'ınki ise daha önce maviydi.

🎥 Film Kamerası ile karıştırılmamalıdır.


    📺 Anlamı: Televizyon

İnsanların düz ekranlarda yayın yapmadan önce izlediği klasik bir televizyon seti. Ekranı, düğmeleri ve birçok platformda tavşan kulağı antenleriyle çeşitli renk ve stillerde tasvir edilir.

Genellikle televizyon yayınının yanı sıra film izlemekten video oyunları oynamaya kadar ekranları içeren çeşitli içerikler için kullanılır.


    📷 Anlamı: Kamera

Kameralı telefonlardan önce fotoğraf çekmek için kullanılan SLR gibi klasik bir fotoğraf makinesi. Genellikle lens ve çalıştırma kontrolleri ile siyah ve gümüş bir gövde ile tasvir edilir.

Genellikle fotoğrafçılıkla ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir resim için bir simge olarak kullanılır.


    📸 Anlamı: Flaşlı Kamera

Karanlık bir sahneyi aydınlatmak için flaşı patlatılarak gösterilen klasik bir kamera. Satıcılar, genellikle 💥 Çarpışma'ya benzeyen bir ışık patlamasıyla 📷 Kamera ile aynı tasarımı uygular.

Genellikle fotoğrafçılıkla ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra bir yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir resim için bir simge olarak kullanılır.


    📹 Anlamı: Video Kamera

1980-90'larda ev videoları çekmek için kullanılan bir video kamera. Genellikle vizörü, kontrol düğmeleri ve lensi sola dönük gri veya siyah bir video kamera olarak tasvir edilir.

Genellikle film ve video ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra bir yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir video simgesi için kullanılır.


    📼 Anlamı: Video kaset

DVD'lerden, DVR'lardan ve yayın akışından önce VCR'larda film izlemek veya TV kaydetmek için kullanılan VHS kaset olarak bir video kaset. Genellikle makaraları arasında beyaz bir etiket bulunan siyah bir kaset olarak tasvir edilir.

Bazen film ve video (bantlama) ile ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra bir yükleme, bağlantı veya kredi öncesinde olduğu gibi bir video için bir simge olarak kullanılır. Ses kasetlerini temsil etmek için de kullanılabilir.


    🔍 Anlamı: Sola Eğik Büyüteç

Küçük nesneleri görüntülemek için kullanılan, merceği sola dönük klasik bir büyüteç. Genellikle 45°'lik bir açıyla, siyah saplı ve sol üst tarafa başlıklı şeffaf veya mavi, gümüş çerçeveli bir mercekle tasvir edilir.

Dedektifler ve bilgisayarlardaki arama veya yakınlaştırma simgeleri ile ilişkilendirilir. 🔎 Sağ Başlıklı Büyüteç gibi, genellikle çeşitli arama, bakma, inceleme vb. anlamlar için kullanılır.


    🔎 Anlamı: Sağa Eğik Büyüteç

Küçük nesneleri görüntülemek için kullanılan, merceği sağa dönük klasik bir büyüteç. Genellikle 45°'lik bir açıyla, siyah saplı ve sağ üst tarafa başlıklı şeffaf veya mavi, gümüş çerçeveli bir mercekle tasvir edilir.

Dedektifler ve bilgisayarlardaki arama veya yakınlaştırma simgeleri ile ilişkilendirilir. Sol Başlıklı Büyüteç gibi, genellikle çeşitli arama, bakma, inceleme vb. anlamlar için kullanılır.


    🕯️ Anlamı: Mum

Banyo yaparken veya elektrikler kesildiğinde yakılan yanan bir mum. Beyaz, sütun şeklinde, alevli ve yanlarından balmumu damlayan bir mum olarak tasvir edilmiştir.

Çeşitli ışık duyuları, doğum günleri, hatırlama, rahatlama ve din ve Cadılar Bayramı ile ilgili konular gibi çok çeşitli içerikler için kullanılır. Özellikle Twitter'daki Summoning Circle meme'inde yer almıştır.


    💡 Anlamı: Ampul

Bir odayı aydınlatmak için bir lambaya vidalanan ampul. Gümüş tabanlı bir akkor ampul olarak tasvir edilir, genellikle filament ve yumuşak, sarı-beyaz bir parıltı ile gösterilir.

Genellikle 🤔 Düşünen Yüz veya 💭 Düşünce Balonu ile eşleştirilmiş olarak fikirleri (bir karikatürde başın üzerinde olduğu gibi), düşünmeyi ve öğrenmeyi temsil etmek için kullanılır. Ayrıca çeşitli ışık ve parlaklık hislerini de temsil edebilir.


    🔦 Anlamı: El feneri

Elektrik kesildiğinde, kamp yaparken veya korkunç hikayeler anlatırken kullanılan günlük bir el feneri (elektrikli fener). Genellikle 45° açıyla gri ve siyah renkte, anahtarlı bir cihaz olarak tasvir edilir ve birçok platformda ışıklı olarak gösterilir.

Işık ve aydınlatma ile ilgili çeşitli içerikler ve algılar için kullanılır (örn. spot ışığı).


    🏮 Anlamı: Kırmızı Kağıt Fener

İçki ve gündelik yemek servisi yapan bir Japon barı olan izakaya'nın dışında asılı duran kırmızı bir kağıt fener. Genellikle silindirik, siyah üst ve alt kısmı ve yumuşak, turuncu ışıltısı ile tasvir edilir.

Kırmızı renginin yanı sıra çeşitli ışık ve fenerleri temsil etmek için de kullanılabilir.


    🪔 Anlamı: Diya Lambası

Pirinç ya da kilden yapılmış, fitili yanan ve içine yağ ya da ghee konulan bir lamba.

Diwali gibi Hindu, Sih, Jain ve Zerdüşt dini festivallerinde yaygın olarak kullanılır.


    📔 Anlamı: Dekoratif Kapaklı Defter

Günlük tutmak veya eskiz yapmak için kullanılan kapalı, ciltli bir defter. Görünüm platformlara göre değişir, çoğu tasarım nispeten sade kapaklara sahiptir. Genellikle yazı ve eğitimle ilgili içerikler için kullanılır.

Apple'ın kapağı ten rengindedir ve Notlar olarak etiketlenmiştir. Facebook'un tasarımı en dekoratif olanıdır, çiçek desenli pembedir.


    📕 Anlamı: Kapalı Kitap

Çoğu platformda kırmızı bir kapakla tasvir edilen kapalı, ciltli bir kitap. Genellikle okuma, yazma, öğrenme ve okulla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Kırmızı vurgu rengi olarak da kullanılabilir.

Apple'ın kapağında "John Appleseed tarafından Cilt 1" paskalya yumurtası bulunmaktadır. Apple'ın bu emoji için orijinal tasarımında "John Appleseed tarafından Cilt 3" yazıyordu, ancak şimdi bu başlık Apple'ın 📘 Blue Book tasarımında görünüyor.


    📖 Anlamı: Açık Kitap

Çoğu platformda mavi bir kapakla tasvir edilen açık, ciltli bir kitap. Bazı platformlarda bir yer imi bulunur. Genellikle okuma, yazma, öğrenme ve okulla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    📗 Anlamı: Yeşil Kitap

Kapalı, yeşil, sert kapaklı bir kitap. Genellikle okuma, yazma, öğrenme ve okulla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Yeşil vurgu rengi olarak da kullanılabilir.


    📘 Anlamı: Mavi Kitap

Kapalı, mavi, sert kapaklı bir kitap. Genellikle okuma, yazma, öğrenme ve okulla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Mavi vurgu rengi olarak da kullanılabilir.

Apple'ın kapağında John Appleseed'in paskalya yumurtası Vol. 3 yer almaktadır. Samsung'un tasarımı daha önce Mavi Kitap metnini içeriyordu.

ABD'de bu emojinin mavi kitap sınavları ve Kelley Blue Book ile ilişkilendirilebileceğini unutmayın.


    📙 Anlamı: Turuncu Kitap

Kapalı, turuncu, ciltli bir kitap - Emojipedia logosuna benzer 📙😃. Genellikle okuma, yazma, öğrenme ve okulla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Turuncu vurgu rengi olarak da kullanılabilir.


    📚 Anlamı: Kitaplar

Üç veya daha fazla farklı renkte, ciltli kitaptan oluşan gevşek bir yığın. Genellikle okuma ve eğitimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Renk ve yönlendirme platformlara göre değişir, ancak genellikle kırmızı, yeşil ve mavi kapaklarla gösterilir.


    📓 Anlamı: Defter

Okulda yazı yazmak veya not almak için kullanılan koyu renkli, sert kapaklı defter. Genellikle yazı ve okulla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    📒 Anlamı: Defter

Spiral ciltli, sarı, sert kapaklı bir defter. Muhasebede kullanıldığı gibi bir mali defteri tasvir etmek için tasarlanmıştır.

Genellikle yazma, çizme, okuma ve eğitimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Sarı vurgu rengi olarak da kullanılabilir.


    📃 Anlamı: Kıvrımlı Sayfa

Beyaz bir kağıt parçası, alttan sola veya sağa doğru kıvrılmış, üzerine bir iş mektubu gibi metin basılmış. Genellikle çeşitli belge ve yazı türleriyle ilgili içerik için kullanılır.

Çoğu platform metni koyu çizgilerle gösterir. Apple'ın tasarımında, 1997-2002 Crazy Ones/Think Different reklam kampanyasından bir metinle Sevgili Katie'ye hitap eden bir paskalya yumurtası bulunmaktadır:

Çılgınların şerefine. Uyumsuzlara. Asilere. Baş belaları. Kare deliklerdeki yuvarlak mandallar. Her şeyi farklı görenlere. Kuralları sevmezler. Ve statükoya hiç saygıları yoktur. Onlardan alıntı yapabilir, onlara katılmayabilir, onları yüceltebilir veya kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir. Çünkü onlar bir şeyleri değiştirirler. İnsan ırkını ileri götürürler.

Samsung'un tasarımı Sevgili Samsung'a yöneliktir. KDDI'nin ilk tasarımları 📄 Page Facing Up'a benzemektedir, bu da bu emojinin başlangıçta bir bilgisayardaki belgeleri temsil etmek için tasarlanmış olabileceğini düşündürmektedir.

Yukarı bakan 📄 Sayfa veya kağıt yaprakları içeren diğer emojilerle karıştırılmamalıdır.


    📜 Anlamı: Taslak

Papirüs veya parşömen kağıdı üzerindeki metni ortaya çıkarmak için açılmış eski bir parşömen. Tarih çalışmalarını veya diploma gibi resmi belgeleri temsil etmek için kullanılabilir.

Birçok platform metni koyu çizgilerle gösterir. WhatsApp'ın tasarımında ahşap silindirler bulunur. Apple'ın tasarımında, 1997-2002 Crazy Ones/Think Different reklam kampanyasındaki metinlerden oluşan bir paskalya yumurtası yer alıyor:

...asiler. Baş belaları. Kare deliklerdeki yuvarlak mandallar. Olayları farklı görenler. Kuralları sevmezler. Ve statükoya hiç saygıları yoktur. Onlardan alıntı yapabilir, onlara katılmayabilir, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey görmezden gelmektir.


    📄 Anlamı: Sayfa Yukarı Bakıyor

Beyaz bir kağıt parçası, sağ üst köşesi kıvrılmış veya kulaklı, üzerine bir iş mektubu veya bilgisayardaki bir belge için simge olarak metin basılmış. Genellikle çeşitli belge ve yazı türleriyle ilgili içerik için kullanılır.

Çoğu platformda metin koyu çizgilerle gösterilir. Apple'ın tasarımında, 1997-2002 Crazy Ones/Think Different reklam kampanyasının metniyle birlikte Dear Katie adresli ve John Appleseed'den Take care imzalı bir paskalya yumurtası bulunmaktadır:

Çılgınların şerefine. Uyumsuzlara. Asilere. Baş belaları. Kare deliklerdeki yuvarlak mandallar. Her şeyi farklı görenlere. Kuralları sevmezler. Onlardan alıntı yapabilir, onlara katılmayabilir, onları yüceltebilir veya kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir. Çünkü onlar bir şeyleri değiştirirler. İnsan ırkını ileriye götürürler. Bazıları onları deli olarak görse de biz deha olarak görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlar, bunu yapanlardır.

KDDI'nin ilk tasarımları eğik bir belge gösteriyor, bu da bu emojinin başlangıçta elektronik olarak gönderilen dijital bir belgeyi temsil etmeyi amaçlamış olabileceğini gösteriyor.

Kıvrımlı Sayfa veya kağıt yaprakları içeren diğer emojilerle karıştırılmamalıdır.


    📰 Anlamı: Gazete

İnternetten önce insanların haberleri okuduğu gibi bir gazetenin ön sayfası. Genellikle haber, medya ve gazetecilikle ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra kişisel haberler için de kullanılır.

Çoğu platform, sıradan bir künyeyi, görselleri ve metin sütunlarını tasvir eder. Apple'ın gazetesinin adı The Apple Times'tır ve 🦅 Kartal'a dayanan bir logo ve 🌋 Volkan'ın bir resmini içerir. Facebook'un gazetesinin adı Daily Feed, başlığı "El Capitan" ve Yosemite Ulusal Parkı'ndaki ünlü kaya oluşumunun resmi. WhatsApp'ın gazetesinde Daily News yazıyor ve bir harita resmi var.


    🗞️ Anlamı: Sarılmış Gazete

Bir eve teslim edilmek üzere rulo haline getirilmiş ve ciltlenmiş gazete. Genellikle 45° açıyla yerleştirilir. Genellikle haber, medya ve gazetecilikle ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra kişisel haberler için de kullanılır.


    📑 Anlamı: Yer İşareti Sekmeler

Önemli bölümleri işaretlemek veya imza satırlarını belirtmek için çeşitli renklerde sekmeleri olan beyaz, basılı kağıt sayfaları. Genellikle çeşitli belge ve yazı türleriyle ilgili içerikler için kullanılır.

Sayfa ve sekme sayısı değişiklik gösterir; Microsoft ve Twitter'ın tasarımlarında tek bir sayfa ve mor renkli tek bir sekme bulunur. Facebook'unki NDA veya gizlilik sözleşmesi ile basılmıştır. Çoğu platform metni koyu çizgilerle gösterir.


    🔖 Anlamı: Yer imi

Bir kitaptaki yeri işaretlemek için kullanılan bir yer imi. Bir internet tarayıcısındaki yer imlerini de temsil edebilir. Görünüm platformlara göre değişir, ancak genellikle 45° açıyla çiçek veya yıldız gibi dekoratif bir bağ ve tasarıma sahip ince, beyaz veya kırmızı bir şerit olarak tasvir edilir.

Okuma, etiketleme veya etiketleme ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir.

WhatsApp'ın yer imi mor renktedir. Twitter'ın tasarımı, Microsoft'un önceki tasarımlarına benzer şekilde, kapalı bir kitapta kırmızı bir yer imini göstermektedir. Twitter ve Google'ın tasarımları daha önce mavi bir yer imi içeriyordu.

🏷️ Etiket ile karıştırılmamalıdır.


    🏷️ Anlamı: Etiket

Açık kahverengi veya sarı renkli dikdörtgen bir etiket, etiketlenmiş ve bir anahtara iliştirilmiş olarak. Genellikle metal bir halka veya ip halkası ile bir delikle delinmiş çeşitli açılarda tasvir edilmiştir.

Genellikle bir fiyat etiketi veya meta veri etiketinin yanı sıra çeşitli etiket anlamlarını temsil etmek için kullanılır.


    💰 Anlamı: Para Torbası

Para dolu bir çanta. Genellikle ten rengi, bağlı ve üzerinde dolar işareti bulunan bir çuval olarak tasvir edilir. Çoğu platformda yuvarlak bir torba gösterildiği için bozuk paralarla dolu olabilir.

Genellikle zenginlik ve para ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    🪙 madeni para
    💸
Anlamı: Kanatlı Para

Sanki uçuyormuş gibi tüylü kanatları olan şeritli bir ABD doları banknot yığını. Uçuşu para kaybetmeyi, aktarmayı veya kazanmayı temsil edebilir, ancak genellikle zenginlik, para ve daha genel olarak başarı için kullanılır, genellikle bir süs veya yetenek duygusu ile.


    💳 Anlamı: Kredi Kartı

Bir kredi kartının manyetik şeridi ve imzayı gösteren arka yüzü. Renk ve ayrıntılar platformlara göre değişir, ancak genellikle altın, gümüş veya mavi olarak gösterilir. Bankacılık ve diğer kimlik kartlarının yanı sıra ödeme de dahil olmak üzere parayla ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir.

Bazı satıcılarda paskalya yumurtaları bulunur: Apple'ın tasarımında John Appleseed imzası ve 448 güvenlik kodu, Facebook'un tasarımında ise kurucu Mark Zuckerberg'in imzası ve 123 güvenlik kodu yer almaktadır. Samsung'un tasarımında daha önce KJH harfleri yer alıyordu.


    🧾 Anlamı: Makbuz

Ödeme kanıtı olarak kullanılan ve düz veya kıvrılmış olarak gösterilen beyaz kağıt makbuz. Diğer mali belgeler için de kullanılabilir (örn. fatura, vergi formu). Argo makbuzlar veya bazı başarı veya tartışmaların "kanıtı" veya "teyidi" için de kullanılabilir.

Bazı satıcılarda paskalya yumurtaları bulunur. Örneğin Apple'ın tasarımında 17 Temmuz tarihi (Dünya Emoji Günü); 1997-2002 Crazy Ones/Think Different reklam kampanyasına atıfta bulunan öğeler (uyumsuzlar, kare mandallar, yuvarlak delikler); ve 0,00 $ bakiye gösterilmektedir.


    ✉️ Anlamı: Zarf

Postada (post) bir mektup veya kart göndermek için kullanılan beyaz bir zarfın arkası. E-posta da dahil olmak üzere posta ve mesajlarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Samsung'un tasarımında daha önce M harfinin basılı olduğu kırmızı bir balmumu mühür yer alıyordu.


    📧 Anlamı: E-posta

E-posta için bir sembol. Büyük harf E (elektronik için) veya @ (at) işareti ile basılmış bir zarfın arkası olarak tasvir edilmiştir. Genellikle bir e-posta adresinden önce bir simge olarak kullanılır.

Zarf genellikle beyazdır ve E veya @ sembolleri mavi renkte gösterilir. Apple, Google ve Twitter'ın tasarımlarında E harfi bulunurken, Microsoft, Facebook, WhatsApp ve Samsung'un tasarımlarında @ işareti yer alır.

Google'ın zarfı daha önce sarı renkteydi.


    📨 Anlamı: Gelen Zarf

Bir gelen kutusuna gelen veya hareket çizgileriyle gelen bir zarfın arkası.

Genellikle bir e-posta adresi için simge olarak kullanılır. Ayrıca posta göndermeyi veya daha genel olarak mesaj göndermeyi de temsil edebilir.

Apple ve WhatsApp'ın tasarımları bir gelen kutusu tepsisi içerir. Facebook'un tasarımlarında öne doğru açılı sarı bir zarf ve gönderimi gösteren üç mavi çizgi bulunur. Google'ın tasarımı da daha önce sarı bir zarf olarak görüntüleniyordu.


    📩 Anlamı: Oklu Zarf

Üstünde aşağı ok bulunan zarfın arka yüzü. Genellikle kırmızı veya mavi bir okla beyaz renkte gösterilir.

Genellikle bir e-posta adresinden önce bir simge olarak kullanılır. Ayrıca indirme, doğrudan mesajlar veya daha genel olarak postayı (posta) temsil edebilir. Orijinal amacı bir mektubun zarf içinde mühürlenip teslim edilmesini belirtmek olabilir.

Microsoft'un tasarımı daha önce gelen bir zarfa benziyordu. Apple'ın ilk tasarımlarında zarfın uzunlamasına yönlendirildiği bir sağ ok yer alıyordu. Google'ın zarf tasarımı daha önce sarıydı. SoftBank başlangıçta sağa doğru hareket eden bir ok ve zarfı canlandırarak göndermeyi veya gönderilmeyi ima ediyordu.


    📤 Anlamı: Giden Kutusu Tablası

E-posta giden kutusunun sembolü olarak üstünde yukarı ok bulunan bir kağıt tepsisi. Genellikle beyaz veya ahşap bir tepsi ve yukarı bakan kırmızı bir ok olarak tasvir edilir. Facebook'un tasarımı kağıt içerir.

Yükleme, mesajlaşma, e-posta gönderme, sipariş verme ve paylaşma gibi çeşitli dijital faaliyetler için kullanılabilir.

Google'ın tasarımında daha önce mavi bir ok vardı ve kağıt içeriyordu. Samsung'un oku daha önce yeşildi.


    📥 Anlamı: Gelen Kutusu Tablası

E-posta gelen kutusunun sembolü olarak, üstünde aşağı ok bulunan bir kağıt tepsisi. Genellikle kırmızı oklu beyaz veya ahşap bir deneme olarak tasvir edilir. Samsung ve Twitter'ın okları yeşil, WhatsApp'ınki ise gridir.

İndirme, mesajlaşma ve e-posta gönderme dahil olmak üzere çeşitli dijital faaliyetler için kullanılabilir.


    📦 Anlamı: Paket

İnternetten sipariş edilen ürünleri içeren bir paket (koli). Çeşitli açılardan açık kahverengi, karton bir kutu olarak tasvir edilir, üzerinde bir nakliye etiketi bulunur ve üstü bantla kapatılır.

Genellikle nakliye, teslimat ve taşınma ile ilgili içeriklerin yanı sıra daha genel olarak kutular için kullanılır.

Apple'ın tasarımında kırılgan içeriği gösteren bir şarap kadehi görüntüsü ve "bu şekilde yukarı" yönlendirme okları bulunur. Kısa bir süre için 🎁 Sarılı Hediye ile aynıydı.


    📫 Anlamı: Bayrağı Yükseltilmiş Kapalı Posta Kutusu

Kapısı kilitlenmiş ve işaret bayrağı kaldırılmış kaldırım kenarı posta kutusu (mektup kutusu, posta kutusu). Genellikle kırmızı bayraklı mavi veya gri renkte tasvir edilir. Posta teslimatları ve e-posta ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gelen postanın (post) teslim edildiğini gösterir. Ayrıca teslim alınmak üzere giden posta olduğunu da gösterebilir.


    📪 Anlamı: Bayrağı İndirilmiş Kapalı Posta Kutusu

Kapısı kilitlenmiş ve sinyal bayrağı indirilmiş kaldırım kenarı posta kutusu (mektup kutusu, posta kutusu). Genellikle kırmızı bayraklı mavi veya gri renkte tasvir edilir. Posta teslimatları ve e-posta ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gelen postanın (post) teslim edilmediğini gösterir. Giden postanın teslim alındığını da gösterebilir.


    📬 Anlamı: BayrağıYükseltilmiş Açık Posta Kutusu

İşaret bayrağı kaldırılmış ve açık yuvasında bir mektup bulunan açık, kaldırım kenarında bir posta kutusu (posta kutusu, posta kutusu). Genellikle mavi veya gri renkte, kırmızı bayraklı ve beyaz zarflı olarak tasvir edilir, ancak Google'ın zarfı daha önce sarıydı. Posta teslimatları ve e-posta ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde teslim alınmak üzere giden posta (post) olduğunu gösterir. Ayrıca gelen postanın teslim edildiğini de gösterebilir.


    📭  Anlamı: Bayrağı İndirilmiş Açık Posta Kutusu

Sinyal bayrağı indirilmiş ve yuvası boş olan bir kaldırım kenarı posta kutusu (posta kutusu, posta kutusu). Genellikle kırmızı bayraklı mavi veya gri renkte tasvir edilir. Posta teslimatları ve e-posta ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde giden postanın alındığını gösterir. Gelen postanın teslim edilmediğini de gösterebilir.


    📮 Anlamı: Posta kutusu

Toplanmak üzere yuvasında bir mektup bulunan bir posta kutusu (posta kutusu, mektup kutusu). Genellikle beyaz bir zarfla birlikte kırmızı renkte tasvir edilir ve Japonya'daki halka açık posta kutularından esinlenerek tasarlanmıştır. Birleşik Krallık'taki posta kutularını da çağrıştırabilir.


    🗳️ Anlamı: Oy Sandığı

Bir seçimde oy kullanmak için kullanılan oy sandığı. Genellikle mavi veya gri renkte, üstünde kağıt oy pusulasının yerleştirildiği bir yuva bulunan bir kutu olarak tasvir edilir. Birçok platformda oy pusulasının üzerinde bir çarpı işareti veya onay işareti bulunur, ancak Apple ve Facebook kendi oy pusulalarını boş bırakır.

Özellikle siyaset ve hükümette oylama ve seçimlerle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    ✏️ Anlamı: Kurşun Kalem

Klasik bir sarı kurşun kalem. ABD #2 veya Avrupa HB gibi, ucu sivriltilmiş ve pembe silgili bir grafit kalem olarak tasvir edilmiştir. Ucu sol veya sağ altta olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılmıştır. Genellikle yazma, çizme ve eğitimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    ✒️ Anlamı: Dolma Kalem ucu

Dolma kalemin mürekkebi yazı yüzeyine dağıtan gümüş ucu. Ucu sol veya sağ altta olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılır. Dolma Kalem gibi, genellikle yazma, çizme ve imzalama ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır (örneğin, yasalar, anlaşmalar, sporda).

Google, Microsoft ve Samsung da dahil olmak üzere çeşitli platformlar, yalnızca bazen altınla halkalanmış bir ucu tasvir eder. Apple ve Twitter da dahil olmak üzere diğer platformlar, 🖋️ Dolma Kalemleriyle aynı tasarımlara sahiptir, ancak uçları sağ alt tarafa doğru açılıdır.


    🖋️ Anlamı: Dolma Kalem

Önemli belgeleri imzalamak için kullanılan gümüş uçlu siyah dolma kalem. Genellikle altın donanımla tasvir edilir. Ucu sol altta olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılmıştır. ✒️ Siyah Uç gibi, genellikle yazma, çizme ve imzalama ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır (örneğin, yasalar, anlaşmalar, sporda).


    🖊️ Anlamı: Kalem

Günlük yazı yazmak için kullanılan mavi veya siyah tükenmez kalem. Kapağı ucundan çıkarılmış veya geri çekilebilir kalem olarak tasvir edilmiştir. 45° açıyla konumlandırılmış, ucu sol altta. Genellikle yazı (örn. yaratıcı, profesyonel) ve imza (anlaşmalar, kanunlar, sporda) ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    🖌️ Anlamı: Boya fırçası

Bir resmi boyamak için kullanılan ince, sanatçı fırçası. Genellikle sivri kılları üzerinde kırmızımsı boya ile tasvir edilir. Ucu sol altta olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılmıştır.

Genellikle resim sanatı veya daha genel olarak güzel sanatlarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Genellikle 🎨 Sanatçı Paleti ile eşleştirilir.


    🖍️ Anlamı: Pastel boya

Çocukların boyamak için kullandığı bir pastel boya. Çoğu platformda kırmızı olarak tasvir edilir ve etiketinde Crayola boya kalemini andıran iki siyah şerit bulunur. Ucu sol altta olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılmıştır. Çizim, renkler, sanat ve el sanatları ve okulla ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    📝 Anlamı: Not

Üzerine sarı bir kalemle metin yazılmış beyaz bir kâğıt parçası, kâğıdın üzerine, ucu aşağıya gelecek şekilde 45° açıyla yerleştirilir. İmza atma (sporda) dahil olmak üzere çeşitli belge ve yazı türleriyle ilgili içerik için yaygın olarak kullanılır.

WhatsApp ve Facebook'un tasarımları pembe kağıt üzerinde eski moda bir ofis memorandumunu tasvir ediyor. Apple'ınki, 1997-2002 Crazy Ones/Think Different reklam kampanyasındaki el yazısı metninin paskalya yumurtasıyla gayri resmi bir not öneriyor: Çılgınların şerefine. Uyumsuzlara. Asilere. Baş belaları. Kare deliklerdeki yuvarlak mandallar...

Page Facing Up veya kağıt yaprakları içeren diğer emojilerle karıştırılmamalıdır.


    📁 Anlamı: Dosya Klasörü

Bir dolaptaki kağıtları dosyalamak için veya bilgisayardaki bir dosyanın simgesi olarak kullanılan sekmeli bir klasör. Çoğu platformda, sekmesi solda gösterilen sarı bir klasör, manila olarak tasvir edilir.

Özellikle bir ofiste dosyalama, organizasyon ve çalışma ile ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    📂 Anlamı: Açık Dosya Klasörü

Bir dolaptaki kağıtları dosyalamak için veya bilgisayar kullanırken açık bir klasörün simgesi olarak kullanılan hafif açık sekmeli bir klasör. Çoğu platformda, sekmesi solda gösterilen sarı bir klasör, manila olarak tasvir edilir.

Özellikle bir ofiste dosyalama, organizasyon ve işle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    🗂️ Anlamı: Sekmeli Dosya Klasör

Bir kart dizinini veya dosya kutusunu düzenlemek için kullanılan bir dizi sekmeli bölücü veya dosya kılavuzu. Manila kağıdı üzerinde üç veya daha fazla çok renkli sekme ile tasvir edilmiştir.

Genellikle kağıt veya bilgisayar dosyaları, organizasyon ve çeşitli veri, bilgi ve profesyonel veya akademik çalışmalarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    📅 Anlamı: Takvim

Takvimdeki tek bir tarih. Genellikle günlük masa takviminden koparılmış bir sayfa olarak tasvir edilir, beyaz, kare bir sayfada ay ve günü gösterir.

📆 Yırtık Takvim ve 🗓️ Spiral Takvim gibi, genellikle yaklaşan belirli etkinlikler veya anma tarihleri için bir simge olarak kullanılır. Ayrıca zaman, tarih, programlar, planlama ve daha genel olarak gözlemler ve olaylarla ilgili çeşitli içerikler için de kullanılır.

Gösterilen tarih 17 Temmuz'dur. Bu tarih ilk olarak Apple tarafından Mac için iCal'in 2002 yılında MacWorld Expo'da ilk kez tanıtıldığı zamana referans olarak kullanılmıştır. Emojipedia 2014 yılından beri bu emoji nedeniyle Dünya Emoji Günü'nü 17 Temmuz'da kutlamaktadır.

Büyük platformlar daha önce bu takvimde çeşitli tarihler kullanıyordu, ancak son yıllarda Dünya Emoji Günü'nde karışıklığı önlemek için 17 Temmuz'u da gösterecek şekilde değişti. Bazı satıcılar hala şirketin kuruluşunu veya diğer kilometre taşlarını işaretleyen paskalya yumurtası tarihlerine yer veriyor:

    📅 Apple: 17 Temmuz (2002'de Mac iCal duyurusu, daha sonra Dünya Emoji Günü)
    📅 Google: 17 Temmuz (Dünya Emoji Günü; daha önce genel bir aylık takvim)
    📅 Microsoft: Genel bir ayın 21'i
    📅 Samsung: 17 Temmuz (Dünya Emoji Günü; daha önce aylık takvim Mayıs'a dönüyordu)
    📅 WhatsApp: 24 Şubat (WhatsApp'ın 2009'da kuruluşu)
    📅 Twitter: 17 Temmuz (2006'da Twitter'ın kuruluş tarihi olan 21 Mart'tan değiştirildi; daha önce Twitter'ın başlatıldığı tarih olan 15 Temmuz)
    📅 Facebook: 14 Mayıs (kurucu Mark Zuckerberg'in doğum günü; daha önce genel bir 3.)
    📅 JoyPixels: 17 Temmuz (Dünya Emoji Günü)


    📆 Anlamı: Yırtmalı Takvim

Takvimdeki tek bir tarih. Genellikle iki halkalı, günlük masa takviminde bir sayfa olarak tasvir edilir, tarihi değiştirmek için çevrilir veya yırtılır. Ay ve günü sağ altta kıvrılmış beyaz, kare bir sayfada gösterir.

📅 Takvim ve 🗓️ Spiral Takvim gibi, genellikle yaklaşan belirli etkinlikler veya anma tarihleri için bir simge olarak kullanılır. Ayrıca zaman, tarih, programlar, planlama ve daha genel olarak gözlemler ve olaylarla ilgili çeşitli içerikler için de kullanılır.

Gösterilen tarih 17 Temmuz'dur. Bu tarih ilk olarak Apple tarafından Mac için iCal'in 2002 yılında MacWorld Expo'da ilk kez tanıtıldığı zamana referans olarak kullanılmıştır. Emojipedia 2014 yılından beri bu emoji nedeniyle Dünya Emoji Günü'nü 17 Temmuz'da kutlamaktadır.

Büyük platformlar daha önce bu takvimde çeşitli tarihler kullanıyordu, ancak son yıllarda Dünya Emoji Günü'nde karışıklığı önlemek için 17 Temmuz'u da gösterecek şekilde değişti. Bazı satıcılar hala şirketin kuruluşunu veya diğer kilometre taşlarını işaretleyen paskalya yumurtası tarihlerine yer veriyor:

    📅 Apple: 17 Temmuz (2002'de Mac iCal duyurusu, daha sonra Dünya Emoji Günü)
    📅 Google: 17 Temmuz (Dünya Emoji Günü; daha önce yıl içindeki aylar gibi genel bir 12)
    📅 Microsoft: genel bir ay
    📅 Samsung: 17 Temmuz (Dünya Emoji Günü; daha önce genel bir 31)
    📅 WhatsApp: 24 Şubat (WhatsApp'ın 2009'da kuruluşu)
    📅 Twitter: 17 Temmuz (2006'da Twitter'ın kuruluş tarihi olan 21 Mart'tan değiştirildi; daha önce Twitter'ın başlatıldığı tarih olan 15 Temmuz)
    📅 Facebook: 4 Şubat (2004'teki kuruluş tarihi; daha önce genel bir 31)
    📅 JoyPixels: 17 Temmuz (Dünya Emoji Günü)


    🗒️ Anlamı: Spiral Not Defteri

Günlük not almak için kullanılan spiral ciltli, çevirmeli not defteri veya çizgili kağıt defteri. Genellikle çeşitli belge ve yazı türleriyle ilgili içerik için kullanılır.

Çoğu platformda boş, beyaz bir sayfaya açılmış bir not defteri gösterilir, bazen altta kıvrılmış olarak gösterilir. Microsoft'un tasarımı sarı bir kapakla kapalı olarak gösterilir.


    🗓️ Anlamı: Spiral Takvim

Spiral ciltli takvim. Genellikle kırmızı veya mavi başlıklı aylık bir takvim olarak tasvir edilir. Apple ve Samsung'un sayfaları, yeni bir ay için çevrilecek şekilde sağ altta kıvrılmıştır.

📅 Calendar ve 📆 Tear-Off Calendar gibi, genellikle yaklaşan belirli etkinlikler veya anma tarihleri için bir simge olarak kullanılır. Ayrıca zaman, tarih, programlar, planlama ve daha genel olarak gözlemler ve durumlarla ilgili çeşitli içerikler için de kullanılır.

Microsoft, Twitter ve Facebook'un tasarımında genel bir ay yer almaktadır. WhatsApp'ın tasarımında 2009'da kurulduğu Şubat ayı yeşil bir başlıkla gösterilmektedir. Apple, Samsung ve JoyPixels'in tasarımları Dünya Emoji Günü'nün 17'sine denk geldiği Temmuz ayını gösteriyor ki bu tarih Google'ın tasarımında özellikle gösteriliyordu.


    📇 Anlamı: Kart Dizini

Bir zamanlar kişisel veya iş bağlantılarının bilgilerini içeren kartları düzenlemek ve bunlara erişmek için kullanılan bir Rolodex olarak bir kart dizini. Grafik ve metin içeren bir kişi kartının görüntülendiği siyah veya gri dönen bir cihaz olarak tasvir edilmiştir.

Bazen iletişim bilgilerini/bilgilerini ve kartvizitleri temsil etmek için kullanılır. Görünümü sayesinde bu emoji bazen belgeler veya kelime işlem gibi şeylerle karıştırılıyor.

Apple'ın tasarımında, Jane Appleseed (önceden John Appleseed) olarak tanımlanan ve paskalya yumurtası olarak aşağıdaki iletişim bilgilerine sahip olan 👩 Kadınının bir resmi bulunur:

appleseed@me.com
125 Main St.
Şehir Adı, CA 95014
İş: (408) 123-4567
Ana Sayfa: (400) 765-4321

95014, Apple'ın Cupertino, California'daki şirket merkezinin posta kodudur (posta kodu).

JoyPixels, 👩‍⚕️ Kadın Sağlık Çalışanına sahiptir. WhatsApp'ın tasarımı aynı zamanda bir kadının resmini de gösteriyor.


    📈 Anlamı: Artan Grafik

Hisse senedi fiyatları veya gelirler gibi zaman içinde artan kırmızı (veya bazen yeşil) bir eğilim çizgisini gösteren bir grafik. Sayısal verilerden mecazi olarak yükselişte olmaya kadar çeşitli artış türlerini temsil etmek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca trend içeriği ve daha genel olarak gerçekleri, rakamları ve grafikleri de temsil edebilir.

Not: Kırmızı, bu emojinin ortaya çıktığı Japonya'da hisse senedi fiyatlarındaki artışları temsil etmek için kullanılır.


    📉 Anlamı: Düşen Grafik

Hisse senedi fiyatları veya gelirler gibi zaman içinde azalan, genellikle mavi renkli bir eğilim çizgisini gösteren bir grafik. Sayısal verilerden mecazi olarak düşüşe kadar çeşitli düşüş türlerini temsil etmek için yaygın olarak kullanılır. Daha genel olarak gerçekleri, rakamları ve grafikleri de temsil edebilir.

WhatsApp'ın çizgisi kırmızı, Facebook'unki ise turuncu. Google'ın çizgisi daha önce yeşildi.

Birçok batı ülkesi kırmızıyı olumsuz bir sonucu belirtmek için kullanırken, Japonya ve diğer güney doğu Asya ülkeleri kırmızıyı olumlu bir bağlamda kullanmaktadır.


    📊 Anlamı: Grafik

Genellikle bir kategorideki değerleri karşılaştıran, çeşitli yüksekliklerde üç farklı renkli, dikey dikdörtgen gösteren bir çubuk grafik. Genellikle çeşitli veri türlerini, bilgileri, gerçekleri, rakamları ve daha genel olarak grafikleri temsil etmek için kullanılır.

Apple da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda (soldan sağa) yeşil, kırmızı (en düşük) ve mavi çubuk (en yüksek) gösterilir. Google'ın tasarımı daha önce sarı en yüksek olmak üzere dört çubuk içeriyordu.


    📋 Anlamı: Sekreterlik

Kahverengi bir pano üzerinde gümüş bir klipsle sabitlenmiş beyaz bir kağıt parçası, ayakta dururken yazı yazma yüzeyi olarak kullanılır. Özellikle sporda çeşitli belge ve yazı türleriyle ilgili içerik için yaygın olarak kullanılır.

Birçok platform metni koyu çizgilerle gösterir. WhatsApp'ın tasarımı çizgili kağıdı göstermektedir. Facebook'un tasarımında ise isimlerin ve sayıların, belki de doğum tarihlerinin yer aldığı bir tablonun paskalya yumurtası bulunuyor:

Matt 3/28
Louie 4/30
Alexa 6/17
Brian 8/06

Apple'ın tasarımında ayrıca Sevgili Katie hitabıyla ve John Appleseed imzasıyla 1997-2002 Crazy Ones/Think Different reklam kampanyasının metnini içeren bir paskalya yumurtası da yer alıyor:

Çılgınların şerefine. Uyumsuzlara. Asilere. Baş belaları. Kare deliklerdeki yuvarlak mandallar. Her şeyi farklı görenlere. Kuralları sevmezler. Onlardan alıntı yapabilir, onlara katılmayabilir, onları yüceltebilir veya kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir. Çünkü onlar bir şeyleri değiştirirler. İnsan ırkını ileriye götürürler. Bazıları onları deli olarak görse de biz deha olarak görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlar, bunu yapanlardır.


    📌 Anlamı: Raptiye

Raptiye (çizim iğnesi), bir bülten (duyuru) panosundaki belgeleri tutturmak için kullanılır. Kırmızı, düz kafası sağ üstte olacak şekilde 45° açıyla tasvir edilmiştir.

Genellikle Pinterest için bir simge olarak veya çevrimiçi içeriği mecazi olarak sabitlemek için kullanılır. Uygulamaları örtüşse de 📍 Yuvarlak Raptiye ile karıştırılmamalıdır.


    📍 Anlamı: Yuvarlak Raptiye

Harita üzerinde bir yeri belirtmek için kullanılan raptiye. Genellikle kırmızı, yuvarlak başlı dik bir raptiye olarak tasvir edilir.

Genellikle konumları belirtmek için kullanılır ve özellikle Twitter'daki Pushpin Emoji Detour ve Distance Between memlerinde yer alır. Gayri resmi olarak Pinterest veya Google Haritalar için bir simge olarak da kullanılır.

Facebook'un raptiyesi, diğer birçok platformdaki önceki tasarımlarda olduğu gibi 45° açıyla yönlendirilmiştir.

Uygulamaları örtüşse de 📌 Pushpin ile karıştırılmamalıdır.


    📎 Anlamı: Ataç

Kağıtları bir arada tutmak ya da cep telefonundan SIM kartı çıkarmak için kullanılan gümüş bir ataş. Çeşitli açılarda konumlandırılmış olarak gösterilmiştir.

Bazen okul/ofis malzemelerini temsil etmek için kullanılır. Bazen bir köprüden önce simge olarak da kullanılır. Windows 11'de Microsoft maskotu Clippy olarak görüntülenir.

🔗 Link, 🖇️ Linked Paperclips, ⛓️ Chains veya 🧷 Safety Pin ile karıştırılmamalıdır.


    🖇️ Anlamı: Bağlı Ataçlar

Genellikle ters V şeklinde birbirine bağlanmış iki veya daha fazla gümüş ataş. Microsoft'un tasarımında üç ataş bulunur.

Bazen okul/ofis malzemelerini veya mecazi bağlantıları temsil etmek için kullanılır. Bazen bir köprüden önce simge olarak da kullanılır.

🔗 Bağlantı veya ⛓️ Zincirler ile karıştırılmamalıdır.


    📏 Anlamı: Düz Cetvel

Düz çizgiler çizmek ve mesafeleri ölçmek için kullanılan bir cetvel. Çeşitli şekillerde 45° açıyla uzunluk işaretleri olan metal, ahşap veya plastik bir düzeç olarak tasvir edilir.

Çeşitli disiplinlerde okul, bina ve ölçümle ilgili içeriklerde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca çeşitli doğruluk ve boyut kavramlarını da temsil edebilir.


    📐 Anlamı: Üçgen Cetvel

Mühendisler veya mimarlar tarafından açılarda düz çizgiler çizmek için kullanılan bir üçgen veya ayarlı kare. Çeşitli şekillerde uzunluk işaretli, hipotenüsü sağda olan metal, ahşap veya plastik bir dik üçgen olarak tasvir edilir.

Sanat, tasarım, inşaat, mimari ve STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) dahil olmak üzere bir dizi disipline yaygın olarak uygulanır. Çeşitli açı ve ölçüm kavramlarını da temsil edebilir.

STEM (science, technology, engineering, and mathematics)


    ✂️ Anlamı: Makas

Kağıt veya saç kesmek için kullanılan bir çift makas. Genellikle açık, bıçakları aşağıda, kırmızı saplı olarak gösterilir. Genellikle saç kesimi, moda tasarımı, sanat ve el sanatları ve çeşitli kesme duyuları ile ilgili içerikler için kullanılır.

WhatsApp'ın tasarımı, bıçakları yukarı dönük yeşil saplara sahiptir.


    🗃️ Anlamı: Kart Dosya Kutusu

Dosyaları düzenlemek ve saklamak için kullanılan, çok renkli sekmelere sahip kart dizini bölücüler içeren, etiket tutuculu siyah veya gri bir kutu. Apple ve Facebook'un tasarımlarında bir kapak bulunmaktadır.

Genellikle kağıt veya bilgisayar dosyaları, organizasyon ve çeşitli veri, bilgi ve profesyonel veya akademik çalışmalarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Microsoft'un tasarımı daha önce bir ayakkabı kutusunu andırıyordu.


    🗄️ Anlamı: Dosya Dolabı

Bir ofiste dosya klasörlerini düzenlemek ve saklamak için kullanılan metal bir dosya dolabı. İki çekmecesi, kulpları ve etiket tutucuları ile siyah veya gri renkte tasvir edilmiştir.

Genellikle kağıt veya bilgisayar dosyalarıyla ilgili çeşitli içerikler; dosyalama ve organizasyon; çeşitli veri, bilgi ve arşiv türleri; ve ofis işleri için kullanılır.


    🗑️ Anlamı: Çöp Sepeti

Bir ofiste çöpleri atmak için kullanılan çöp sepeti. Genellikle gümüş renkli, tel örgülü bir kap olarak tasvir edilir. Atık kağıt sepeti, çöp/çöp kutusu veya çöp kutusu olarak da bilinir.

Gerçek ve mecazi atıklarla ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Basketbol bağlamında da kullanılabilir. Bazen 🔥 Fire ile eşleştirilerek argo bir ifade olan dumpster fire'ın ("chatoic situation") görsel bir temsili olarak kullanılır.

Samsung'un tasarımı daha önce dış mekan çöpleri için kullanılan veya Oscar the Grouch'un yaşadığı gibi kapaklı metal bir kutu / çöp kutusunu tasvir ediyordu. Sepet ile karıştırılmamalıdır.


    🔒 Anlamı: Kilit

Bir mandalı veya zinciri sabitlemek için veya güvenli bir internet bağlantısı, özel hesap veya kilitli cihaz simgesi olarak kullanılan kilitli (kapalı) bir asma kilit. Genellikle altın taban ve gümüş kelepçe ile tasvir edilir. WhatsApp'ın tasarımı gümüştür.

Genellikle emniyet, güvenlik, gizlilik ve koruma ile ilgili içeriklerin yanı sıra çeşitli kilit anlamları için kullanılır, örn. kilitli/aşağı.

Bu emoji, muhtemelen daha az saygın sitelerin güvenli (HTTPS kullanılarak şifrelenmiş) gibi davranmasını önlemek için Apple'ın Safari web tarayıcısındaki sayfa başlıklarında görüntülenmez.

Ayrıca bakınız: 🔏 Kalemle Kilitlenmiş ve 🔐 Anahtarla Kilitlenmiş.


    🔓 Anlamı: Açık Kilit

Bir mandalı veya zinciri sabitlemek için ya da güvenli olmayan bir bağlantı veya çevrimiçi açık erişim için bir simge olarak kullanılan kilitsiz bir asma kilit. Genellikle altın taban ve gümüş kelepçe ile açık 🔒 Kilitli olarak tasvir edilir.

Mahremiyet ve güvenlik eksikliğini veya bunlarla ilgili endişeleri temsil etmek için kullanılabilir. Kilit açmanın mecazi anlamları için de kullanılabilir, örneğin, başarının kilidi açıldı.

WhatsApp'ın tasarımı gümüş rengindedir ve Samsung'un daha önce olduğu gibi kelepçesi sağa dönüktür.

Bu emoji, muhtemelen daha az itibarlı sitelerin güvenli (HTTPS kullanılarak şifrelenmiş) gibi davranmasını önlemek için Apple'ın Safari web tarayıcısındaki sayfa başlıklarında görüntülenmez.


    🔏 Anlamı: Kalemle Kilitli

Önünde çeşitli açılarda yerleştirilmiş bir dolma kalem veya uç bulunan kilitli (kapalı) bir asma kilit. Satıcılar, 🔒 Kilitli kalemleriyle aynı tasarımı ve 🖋️ Dolma Kalem veya ✒️ Siyah Uçlarıyla aynı veya benzer tasarımı uygular.

Açık anahtar teknolojisindeki dijital sertifikaları temsil edebilir. 🔒 Locked (gizlilik, güvenlik) ve 🖋️ Dolma Kalem veya ✒️ Black Nib (yazma, imzalama) gibi benzer uygulamalar da olabilir.


    🔐 Anlamı: Anahtarla Kilit

Sağında dik bir anahtar bulunan kilitli (kapalı) bir asma kilit. Satıcılar, 🔒 Kilitli ve 🔑 Anahtarlarıyla aynı tasarımları uygular.

Açık anahtar teknolojisindeki dijital anahtarları temsil edebilir. 🔒 Kilitli (gizlilik, güvenlik) ve 🔑 Anahtar (erişim aracı, "önemli") ile benzer uygulamalara sahip olabilir. Bazen romantik aşkı ve bağlılığı simgelemek için bir madalyonu temsil ederdi.

Apple'ın tasarımında daha önce anahtarında Herman Miller ofis mobilyalarındaki kilitlere atıfta bulunan paskalya yumurtası UM242 vardı. Facebook'un tasarımı bir zamanlar gümüş bir anahtar gösteriyordu, başı alttaydı.


    🔑 Anlamı: Anahtar

Bir kapıyı veya kilidi açan anahtar. Yuvarlak başlı ve çentikli bıçağı olan altın, bronz veya bakır bir anahtar olarak 45° açıyla tasvir edilir. Genellikle anahtarın mecazi anlamları için kullanılır, örneğin başarının anahtarı, anahtar olmak ("çok önemli").

DJ Khaled, Snapchat hikayelerinin resmi (doğrulanmış) olduğunu belirtmek için bu emojiyi kullanıyor. Apple'ın tasarımı daha önce altın bir 🗝️ Eski Anahtarı andırıyordu, bu emojinin de benzer uygulamaları var.


    🗝️ Anlamı: Eski Tip Anahtar

Antika bir sandık veya gardırop açarken eski moda bir anahtar. Genellikle 45°'lik bir açıyla sol altta süslü, eğik başlı ve iki dişli ucu olan kararmış, gümüş bir iskelet anahtar olarak tasvir edilir.

Genellikle mecazi anlamda kullanılan 🔑 Anahtar gibi, örneğin başarının anahtarı, anahtar ("önemli") olmak. Antikalara da uygulanabilir.


    🔨 Anlamı: Çekiç

Çivi çakmak veya sökmek için kullanılan pençe çekiç. Genellikle metal başlı ve ahşap saplı olarak tasvir edilir, başı sol üstte olacak şekilde 45° açıyla konumlandırılır.

Genellikle aletler, bina ve inşaat ile ilgili içeriklerin yanı sıra çeşitli kırma veya parçalama anlamları için kullanılır. Aynı zamanda sıkı çalışmayı temsil edebilir veya çekiçle ilgili ifadelere uygulanabilir, örn.


    🪓 Anlamı: Balta

Ahşap saplı ve metal bıçaklı bir balta. Birçok platformda bıçak ateş baltası gibi kırmızıdır.


    ⛏️ Anlamı: Kazma

Kazma, madencilikte kayaları kırmak için kavisli sivri uçlu bir alet. Genellikle metal bir kafa ve ahşap sap ile tasvir edilmiştir, kafa sol üstte olacak şekilde 45°'lik bir açıyla konumlandırılmıştır.

İnşaat, inşaat, kazma, madencilik veya kaya tırmanışı ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir. 🔨 Çekiç veya Balta ile karıştırılmamalıdır.


    ⚒️ Anlamı: Çekiç ve Kazma

Madencilikte kayaları kırmak için kullanılan bir çekiç ve kazma, X şeklinde geçti. Genellikle metal, tokmak ve keski biçimli, ahşap saplı çekiçler olarak tasvir edilmiştir. Aletlerin kafaları yukarı bakar ve seçim genellikle sağdadır. Genellikle araçlar, inşaat ve inşaatla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    🛠️ Anlamı: Çekiç ve İngiliz Anahtarı

Bir alet kutusunda tutulan bir çekiç ve İngiliz anahtarı, X şeklinde çaprazlanmış. Metal aletler yukarı bakacak şekilde, çekiç sol üstte konumlandırılmış olarak tasvir edilmiştir. Çoğu satıcı 🔨 Çekiç ve 🔧 İngiliz Anahtarı için aynı tasarımı uygular.

Aletler, bina, inşaat ve hem manuel hem de dijital çalışma ile ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    🗡️ Anlamı: Hançer

Yakın dövüşte saplamak için kullanılan çelik ağızlı sivri uçlu bıçak. Genellikle çift ağızlı, siyah, kahverengi veya altın rengi haç şeklinde kabzalı ve 45° açıyla konumlandırılmış, genellikle ucu sol altta olacak şekilde tasvir edilir.

Bıçakları ve diğer kanatlı silahları (bkz. ⚔️ Çapraz Kılıçlar) ve çeşitli kesme ve saplama anlamlarını temsil edebilir. Genellikle ortaçağ veya fantezi içeriğine uygulanır.

Google'ın tasarımı daha önce buz mavisi bir bıçak ve parıltılar içeriyordu, fantezide elflerin kullanabileceği bir hançeri akla getiriyor.

🛡️ Kalkan ile eşleştirilebilir (veya onun tarafından savunulabilir). Mutfak Bıçağı ile karıştırılmamalıdır.


    ⚔️ Anlamı: Çapraz Kılıçlar

İki şövalye ya da savaşçı arasında çarpışmak için çapraz olarak X şeklinde çelik ağızlı iki kılıç. Genellikle kahverengi veya siyah, haç şeklinde kabzalı, uçları yukarı dönük, düz, çift ağızlı bıçaklar olarak tasvir edilir. Genellikle sporda olduğu gibi savaş, dövüş veya yarışma sembolü olarak kullanılır.

Bazen altın saplarla gösterilir. Birkaç satıcı, 🗡️ Hançeri için aynı tasarımı uygulamaktadır. Samsung'un tasarımında daha önce savaşın bir işareti veya simgesi olarak yeşil bir kare üzerinde stilize edilmiş beyaz kılıçlar yer alıyordu.

🛡️ Kalkan ile eşleştirilebilir (veya onun tarafından savunulabilir). Hammer and Pick veya 🛠️ Hammer and Wrench ile karıştırılmamalıdır.


    🔫 Anlamı: Su Tabancası

Eğlenmek için su püskürtmek için kullanılan bir su tabancası (su tabancası).

Büyük platformlarda, turuncu uçlu ve namlusu sola dönük yeşil veya turuncu bir oyuncak tabanca olarak tasvir edilir. Google ve Facebook'un tasarımlarında monte edilmiş rezervuarlar bulunmaktadır.

Başlangıçta klasik bir tabanca, bir revolver veya başka bir tabanca olarak tasvir edilmiştir. Apple 2016'da tasarımını silahtan oyuncağa çevirdi; diğer büyük satıcılar da 2018'de bunu takip etti. Kullanımdan kaldırılan emoji setleri veya daha küçük platformlar emojiyi hala bir tabanca olarak göstermektedir.


    🪃 Bumerang
    🛡️
Anlamı: Kalkan

Yakın dövüşte kılıçları engelleyen bir kalkan. Renk ve stil platformlara göre değişir, ancak genellikle metal kenarlıklı ve basit desenli bir uçurtma şeklinde tasvir edilir.

Genellikle savaş, savunma, güvenlik ve koruma ile ilgili çeşitli içerikleri temsil etmek için kullanılır.

Apple ve Microsoft'un tasarımlarında kırmızı ve beyaz testere dişi deseni, Facebook ve WhatsApp'ın tasarımlarında ise mavi ve beyaz dama vardır.

⚔️ Çapraz Kılıçlar veya 🗡️ Hançer ile eşleştirilebilir (veya savuşturulabilir). Yeni Başlayanlar için 🔰 Japonca Sembol ile karıştırılmamalıdır.


    🪚 Marangozluk Testere
    🔧
Anlamı: Somun anahtarı

Somun ve cıvataları çevirmek için kullanılan metal bir anahtar (somun anahtarı). İki açık, hilal şeklinde uç veya bir açık uç ve bir kapalı, halka şeklinde uç ile tasvir edilir. Genellikle 45° açıyla konumlandırılmıştır.

Aletler, inşaat, bakım ve araba mekaniği ve sıhhi tesisat gibi vasıflı mesleklerle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.


    🪛 Tornavida
    🔩
Anlamı: Somun ve Cıvata

Bir anahtarla etrafına somun geçirilmiş metal bir cıvata. Genellikle 45° açıyla konumlandırılır, cıvatanın başı sol üsttedir. Genellikle alet, yapı ve inşaatla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Vidalar da dahil olmak üzere diğer donanımlar için de kullanılabilir.


    ⚙️ Anlamı: Dişli, Çark

Araçlar ve mühendislik (hem donanım hem de yazılım) hakkında konuşmak için kullanılır. Ayrıca kullanıcı arayüzlerindeki ayarları belirtmek için de yaygın olarak kullanılır. Sporda öğütme gibi sıkı çalışmayı da temsil edebilir.


    🗜️ Anlamı: Mengene

Ahşap veya metal gibi malzemeleri tutmak veya sıkıştırmak için vidalanmış metal bir kıskaç veya mengene. C-kelepçe veya F-kelepçe olarak tasvir edilir, vidası çeşitli konumlardadır.

Genellikle alet, ekipman ve teknoloji ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Bilgisayar bilimlerinde dosya sıkıştırmayı da temsil edebilir. Örneğin bir kıskaç görüntüsü WinZip simgesinde yer alır.


    ⚖️ Anlamı: Denge Terazisi

Tarihsel olarak ağırlığı ölçmek için kullanılan bir terazi. Adalet Hanım tarafından tutulan adaletin ve Terazi burcunun sembolüdür. Bir kirişe asılı ve bir kaide üzerinde desteklenen iki gümüş veya altın tava olarak tasvir edilir.

Hukuk ve adaletle ilgili çeşitli içeriklerin yanı sıra çeşitli denge ve ağırlık algıları için yaygın olarak kullanılır.


    🦯 Anlamı: Beyaz Baston

Kör veya görme engelli bazı kişiler tarafından kullanılan beyaz bir baston. Bastonun bilek halkalı siyah veya gri bir sapı, beyaz bir orta bölümü ve beyaz başlıklı kırmızı bir ucu vardır. Bu baston destek bastonundan farklıdır ve bazen sondalama bastonu olarak da adlandırılır.


    🔗 Anlamı: Bağlantı

Gümüş bir zincirin 45° açıyla yerleştirilmiş iki halkası. Bilgisayarlarda ve internette bir köprü için simge olarak kullanılır. Metaforik bağlantılar için de kullanılabilir.

Zincir, 📎 Ataç, 🖇️ Bağlantılı Ataç veya 🧷 Çengelli İğne ile karıştırılmamalıdır.


    ⛓️ Anlamı: Zincirler

İki paralel uzunlukta gümüş zincir. Bazen bir köprüden önce simge olarak veya mecazi bağlantılar ya da zincirler için kullanılır, örn.

Samsung'un tasarımında daha önce kış sürüşü için kar zincirlerinin işareti veya simgesi olarak mavi bir kare içinde stilize edilmiş beyaz zincirler yer alıyordu.

🔗 Link, 📎 Paperclip, 🖇️ Linked Paperclips veya 🧷 Safety Pin ile karıştırılmamalıdır.


    🪝 Kanca
    🧰
Anlamı: Takım Çantası

Çekiç ve anahtar gibi aletleri tutmak ve taşımak için kırmızı bir kutu. Genellikle gümüş donanım ve siyah bir sap ile kilitli olarak tasvir edilir.

Genellikle gerçek veya mecazi aletler, alet takımları ve inşaat için kullanılır.


    🧲 Anlamı: Mıknatıs

Demir almak için kullanılan bir at nalı mıknatısı. Gümüş uçlu kutuplarla kırmızı renkte çeşitli açılarda tasvir edilmiştir.

Gerçek ve mecazi manyetizma ve çekimle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Daha genel olarak bilimle ilgili çeşitli bağlamlarda da kullanılabilir.


    🪜 Merdiven
    ⚗️
Anlamı: Alembik

Ortaçağ simyasında kullanıldığı gibi damıtma için bir aparat. Genellikle boynu sağa doğru açılı yuvarlak bir şişe olarak tasvir edilir. Kısa bir sehpa üzerine yerleştirilmiştir ve gizemli yeşil, mor veya mavi bir sıvı içerir.

Genellikle kimya ve daha genel olarak bilimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. İksir veya ilaç gibi çeşitli sıvıların yanı sıra metaforik laboratuvar ve deneyleri de temsil edebilir.

İmbiğin simya ile olan ilişkisi sayesinde, bu emoji aynı zamanda bir sihir duygusu da iletebilir. Ve cam pipoya benzerliği sayesinde, bazıları bu emojiyi nargile veya diğer uyuşturucu gereçlerini temsil etmek için kullanır.


    🧪 Anlamı: Test Tüpü

Laboratuvarda kimyasal deneyler yapmak için kullanılan bir test tüpü. Bir ucu açık ve yeşil bir sıvı içeren şeffaf bir silindir olarak tasvir edilmiştir. 45° açıyla konumlandırılmıştır.

Kimya ve daha genel olarak bilimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir. İksirler veya ilaçlar gibi diğer sıvıların yanı sıra metaforik laboratuvarları ve deneyleri de temsil edebilir.

Bazı platformlar hacim işaretleri içerir veya sıvıyı kabarcıklı olarak gösterir. WhatsApp'ın tasarımında mavi bir sıvı bulunmaktadır.


    🧫 Anlamı: Petri Tabağı

Mikropları kültürlemek için kullanılan bir petri kabı. İçinde agar gibi kırmızı, mavi veya yeşil bir büyütme ortamı bulunan, bakteri gibi çeşitli renklerde hücre lekeleri olan şeffaf, sığ bir silindir olarak tasvir edilmiştir.

Biyoloji ve daha genel olarak bilimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir. Mikropları ve diğer mikroorganizmaları temsil etmek için de kullanılabilir.


    🧬 Anlamı: DNA

Yaşamın genetik planı olan DNA'nın çift sarmalı. Renk ve yönlendirme platformlara göre değişir, ancak molekülün sarmal, merdiven benzeri yapısını temsil etmek için 45° açıyla ve çoklu, parlak renklerle konumlandırılmıştır.

Biyoloji, genetik ve daha genel olarak bilimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir. Gerçek veya mecazi yaşam ve evrimle ilgili çeşitli içerikler için de kullanılabilir.


    🔬 Anlamı: Mikroskop

Hücreler veya böcekler gibi küçük nesneleri büyütmek için bilim laboratuvarlarında kullanılan bir mikroskop. Ayarlanabilir bir mercek, lens, kol ve bir tabana monte edilmiş slayt tablası ile bileşik bir optik mikroskop olarak tasvir edilmiştir. Genellikle görüntüleme aparatı sola bakacak şekilde metal olarak gösterilir.

Genellikle bilim ve araştırma ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Ayrıca çeşitli inceleme duyuları için de kullanılabilir (örneğin, daha yakından bakmak).

Google'ın tasarımı daha önce kırmızı ile gösterilmişti.


    🔭 Anlamı: Teleskop

Gece gökyüzündeki yıldızlara ve gezegenlere bakmak için kullanılan bir teleskop. Bir tripod üzerine monte edilmiş, çeşitli açılarda konumlandırılmış ve genellikle metal olarak tasvir edilmiş bir optik tüp ile gösterilir.

Genellikle astronomi, dış uzay, gök cisimleri ve daha genel olarak bilimle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Çeşitli görme kavramları için de kullanılabilir (örn. casusluk, görüntüleme).


    📡 Anlamı: Uydu Anteni

Bir iletişim uydusuna veya uydudan bilgi göndermek veya almak için kullanılan bir çanak anten - veya 👽 Dünya Dışı Yaşam. Genellikle, anteni sağ üst köşeye 45° açıyla yerleştirilmiş, monte edilmiş metal bir çanak anten olarak tasvir edilir.

Genellikle uydu televizyonu, radyo ve internetin yanı sıra yayın, akış, hücresel ve kablosuz hizmetleri veya teknolojileri temsil etmek için kullanılır. Ayrıca çeşitli sinyal ve iletim kavramlarını da temsil edebilir.

Microsoft ve Twitter da dahil olmak üzere çeşitli platformlar, veri iletiyormuş gibi kavisli, yayılan hatlara sahiptir.


    💉 Anlamı: şırınga

Aşı uygulamak veya kan almak için kullanılan tıbbi bir şırınga. Genellikle 45° açıyla ve sağ üstte bir iğne ile tasvir edilir.

Sağlık, tıp ve ilgili mesleklerin yanı sıra çeşitli iğne, ilaç, dövme, kan veya son zamanlarda koronavirüs aşısı ile ilgili içerikler için yaygın olarak kullanılır.

Başlangıçta kan bağışının temsili için kullanılmış ve varilde kan ile görüntülenmiştir. 2021'de birçok platform daha genel amaçlı boş bir şırıngaya geçiyor. Google ve Facebook'un tasarımlarında daha önce yeşil sıvılar yer alıyordu.


    🩸 Anlamı: Kan Damlası

Kırmızı bir kan damlası. Kanama, yaralanma, kan bağışı veya adet kanaması hakkında konuşmak için kullanılabilir.


    💊 Anlamı: Hap, Kapsül

Bir ilaç kapsülü. Genellikle 45° açıyla gösterilir, yarısı kırmızı, yarısı sarıdır. Genellikle sağlık, tıp ve ilgili mesleklerin yanı sıra çeşitli ilaç türleriyle ilgili içerikler için kullanılır.

Samsung'un tasarımında daha önce biri turuncu, diğeri beyaz iki yuvarlak hap içeren mavi-beyaz bir kapsül yer alıyordu. Google ve Microsoft'un tasarımlarında ise daha önce mavi kapsüller yer alıyordu.


    🩹 Anlamı: Yara bandı

İlk yardım için kullanılan yapışkan bir bandaj. Ticari markalı üründen sonra bazen Band-Aid veya yara bandı olarak adlandırılır. Bazen alçı olarak da adlandırılır.


    🩼 Koltuk değneği
    🩺
Anlamı: Steteskop

Yuvarlak rezonatörlü ve iki kulaklıklı bir stetoskop. Platforma bağlı olarak siyah, mavi, yeşil veya kırmızı renklerde gösterilir.


    🚪 Anlamı: Kapı

Bir odanın, evin veya yeni bir fırsatın girişine açılan kapı. (Kendimizi dışarıda göreceğiz 🚪🚶) Kahverengi, ahşaptan yapılmış, altın kulplu olarak tasvir edilmiştir.

Gerçek kapıları ve ilgili kavramları (ör. odalar, evler) temsil edebilir, ancak genellikle mecazi olarak kullanılır (ör. metaforik kapıların açılması veya kapanması).


    🪞 Ayna
    🪟 Pencere
    🛏️
Anlamı: Yatak

Bir evde, otelde veya başka bir konaklama yerinde uyumak için hazırlanmış bir yatak. Solda bir başlık, ayakucu, şilte, yastık ve çarşaf ile gösterilmiştir. Çoğu platformda ahşap bir çerçeve ve mavi veya kırmızı çarşaflar bulunur.

Genellikle yatak, mobilya ve barınmanın yanı sıra uyku, rahatlama ve diğer yatak odası aktiviteleriyle ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.

Satıcılar, 🛌 Yatakta Kişi için aynı yatak stilini uygular, ancak örtülerin altında uyuyan biri yoktur.


    🛋️ Anlamı: Kanepe ve Lamba

Bir evin oturma odasında olduğu gibi, sağında bir zemin lambası bulunan bir kanepe (koltuk). Kanepe ve lambanın rengi ve stili platforma göre büyük ölçüde değişir. Dinlenme ve uzanmanın yanı sıra mobilya ve barınma ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    🪑 Anlamı: Sandalye

Hareket ettirilebilen bir sandalyenin aksine genellikle sabit bir uçak, tren veya otobüs koltuğu olarak tasvir edilen 💺 Koltuk'tan farklıdır.

Cinsel çağrışımlara sahip olabilir (örneğin, yüzüme otur). Ayrıca kahkaha veya onay belirtmek veya bilmeyen insanlar için kafa karışıklığı yaratmak için bir TikTok sözleşmesi olarak da kullanılabilir.


    🚽 Anlamı: Tuvalet

Bir 💩 Kaka Yığını bırakmak için kullanılan beyaz bir tuvalet. (🧻 Kağıt Rulosunu unutmayın.) Çoğu platformda porselen tuvalet profilden, klozet sola bakacak şekilde gösterilir.

Genellikle tuvalete gitme veya daha genel olarak banyolarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır. Mecazi olarak da kullanılabilir, örn. tuvalete gitmek.


    🪠 piston
    🚿
Anlamı: Duş

Sola doğru su akıtan gümüş bir duş başlığı. Basınç seviyesi platformlara göre değişir. 🧼 Sabun sağlanmamıştır.

Banyo, yıkama, temizlik ve su ile ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Duş başlıkları ayrıca 🛁 Küvet ve 🛀 Banyo Yapan Kişi'de de yer almaktadır.


    🛁 Anlamı: Küvet

Gümüş duş başlıklı beyaz bir küvet. Genellikle pençe ayaklı dökme demir bir küvet olarak tasvir edilir. Banyo, yıkama, temizlik ve daha genel olarak banyolarla ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.

Apple ve Facebook da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda sabun köpüğü veya köpükler yer almaktadır. Samsung'un tasarımında duş başlığından akan su gösteriliyor.

Satıcılar, aynı veya benzer bir emoji ile, ancak küvette ıslanan bir kişi ile 🛀 Banyo Yapan Kişi'yi uygular.


    🪤 Fare Tuzağı
    🪒
Anlamı: jilet

Platformlarda çeşitli renklerde tasvir edilen bir çengelli tıraş bıçağı.


    🧴 Anlamı: Losyon Şişesi

Cilt için nemlendirici veya güneş kremi (güneş kremi) gibi bir şişe losyon. Şampuan ve vücut yıkama gibi diğer hijyenik sıvıların yanı sıra güzellik ürünleri için de kullanılabilir.

Görünüm platformlara göre değişir, ancak genellikle beyaz ve altın renklerde tasvir edilir. Apple ve Twitter gibi bazı platformlar pompalı bir şişeye sahipken, diğerleri kapaklı bir silindir göstermektedir.


    🧷 Anlamı: Çengelli iğne

Kumaşı tutturmak için kullanılan gümüş bir çengelli iğne veya klips. Genellikle 45° açıyla tutturulmuş ve yayı sol altta olacak şekilde gösterilir.

Sanat, el sanatları ve dikişle ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir. 📎 Ataç ile karıştırılmamalıdır.


    🧹 Anlamı: Süpürge

Süpürmek için kullanılan ya da bir cadı tarafından sürülen geleneksel bir süpürge. Sol altta ahşap sapı ve sarı kılları ile 45° açıyla gösterilmiştir.

Temizlik, fırçalama ve mecazi süpürme (örneğin spor veya ödüllerde) ile ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. 🖌️ Boya Fırçası ile karıştırılmamalıdır.


    🧺 Anlamı: Sepet

Yiyecek veya giysi gibi şeyleri saklamak veya taşımak için kullanılan sepet. Görünüşü platformlar arasında büyük farklılıklar gösterse de genellikle bir veya daha fazla kulplu hasırdan örülmüş olarak tasvir edilir. Genellikle çamaşır yıkamayı veya piknik yapmayı temsil etmek için kullanılır.

Apple ve WhatsApp'ın beyaz bir kumaş içeren tasarımları ekmek veya piknik sepetini çağrıştırmaktadır. Samsung'un tasarımında ise iplikten örülmüş yeşil kumaş kullanılmıştır.


    🧻 Anlamı: Rulo Kağıt, Tuvalet kağıdı

Tuvalet kağıdı olarak bir rulo kağıt. Mutfak/kağıt havlu rulosu da olabilir. Çeşitli açılardan, bir yaprak açılırken tasvir edilmiştir.

Genellikle tuvalet kağıdı için kullanılır, ancak tuvaletler, tuvalete gitmek, banyolar, temizlik veya daha genel olarak kağıtla ilgili çeşitli içerikler için de kullanılabilir.


    🪣 Kova
    🧼
Anlamı: Sabun

Duşta, banyoda veya el yıkamak için kullanılan bir kalıp sabun. Genellikle köpürtülmüş kabarcıklarla gösterilir. Genellikle pembe olmak üzere çeşitli renklerde ve farklı açılarda tasvir edilir.

Banyo, yıkama ve temizlikle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Kirin veya kirli olmanın karşıtını temsil etmek için kullanılabilir. COVID-19'un yayılmasını önlemek için kullanılması önerilir.


    🪥 Diş fırçası
    🧽
Anlamı: Sünger

Duşta, banyoda veya el yıkamak için kullanılan bir kalıp sabun. Genellikle köpürtülmüş kabarcıklarla gösterilir. Genellikle pembe olmak üzere çeşitli renklerde ve farklı açılarda tasvir edilir.

Banyo, yıkama ve temizlikle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Kirin veya kirli olmanın karşıtını temsil etmek için kullanılabilir. COVID-19'un yayılmasını önlemek için kullanılması önerilir.


    🧯 Anlamı: Yangın Söndürücü

Küçük yangınları söndürmek için kullanılan bir yangın söndürücü. Siyah hortumlu ve basınç göstergeli kırmızı bir tank olarak tasvir edilmiştir. Çoğu platformda beyaz bir etiket üzerinde bir alev görüntüsü bulunur.

Genellikle yangın güvenliği, acil durumlar ve gerçek ve mecazi yangınlarla ilgili çeşitli içerikler için kullanılır.


    🛒 Anlamı: Alışveriş Arabası
    🚬
Anlamı: Sigara

Farklı yönlerde yanarken gösterilen, yanan, filtrelenmiş bir sigara. Genellikle çeşitli sigara içme biçimlerini (örn. tütün, marihuana, elektronik sigara) ve mecazi sigara içme anlamlarını temsil etmek için kullanılır.

Başlangıçta, 🚭 Sigara İçilmez Sembolünün aksine, belirlenmiş bir sigara içme alanı için bir işaret olarak tasarlanmıştır. Bu durum, Samsung'un mavi zemin üzerine stilize edilmiş beyaz sigaradan oluşan önceki tasarımında gösterilmiştir.


    ⚰️ Anlamı: Tabut

Ölüleri gömmek için kullanılan geleneksel bir tabut. Çeşitli açılardan kapalı, altı kenarlı, ahşap bir tabut olarak tasvir edilmiş, baş ve ayak kısımlarında altın kulplarla sivriltilmiştir.

Gerçek ve mecazi ölümle ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır. Cenazeler, korku ve Cadılar Bayramı ile ilgili çeşitli içerikler için de kullanılabilir.


    🪦 mezar taşı
    ⚱️
Anlamı: Cenaze Vazosu

Ölünün yakılmış küllerini koymak için kullanılan bir vazo. Görünüşü değişiklik gösterse de genellikle yuvarlak gövdeli ve konik ayaklı, üstü kapalı, bronz bir kap olarak tasvir edilir.

Ölüm ve cenaze ile ilgili çeşitli içerikler için kullanılabilir. Çömlek veya vazo gibi diğer kap türleri için de kullanılabilir.

Amphora 🏺ile karıştırılmamalıdır.


    🗿 Anlamı: Moai

Bir moai, Paskalya Adası'ndaki insan figürlerinin ünlü, dev taş heykellerinden biri. Çoğunlukla sola dönük, belirgin bir kaş ve buruna sahip stilize bir insan başının gri bir taş oyması olarak tasvir edilmiştir.

Bazen stoik, deadpan veya aptalca bir ifadeyi aktarmak gibi çeşitli kendine özgü amaçlar için kullanılır.

Resmi Unicode adı Moyai ve KDDI'nin au gibi ilk Japon emoji setlerinde yer alması, emojinin Tokyo, Japonya'daki Shibuya İstasyonu yakınlarındaki Moyai Heykeli'ni temsil edebileceğini düşündürmektedir; Google ve Microsoft'un önceki tasarımları Tokyo heykeline benzemektedir. Tokyo'nun diğer simge yapıları 🗼 Tokyo Kulesi ve eski adıyla Shibuya 109'da temsil edilmektedir.


    🪧 Afiş
    🪪 Kimlik Kartı
    🚰
Anlamı: İçme Suyu, Susamak

Genellikle bir bardağı dolduran bir musluk ile gösterilen içilebilir (içilebilir) su sembolü. Su, içme, susuzluk ve damlama ile ilgili çeşitli içerikler için yaygın olarak kullanılır.

Apple ve WhatsApp dahil olmak üzere bazı platformlar emojiyi bir nesne olarak tasvir ederken, diğerleri içilmesi güvenli suyun bir işareti veya simgesi olarak mavi bir kare üzerinde stilize edilmiş, beyaz bir musluğa sahiptir. İçilmesi güvenli olmayan suyu gösteren 🚱 İçilemez Su ile karşılaştırın.

0
0
No votes have been submitted yet.
Etiketler