Emojilerin Türkçe anlamları, 🍔 Yiyecek & İçecekler

Pa, 07/10/2022 - 21:26 tarihinde admin tarafından gönderildi


🍔 Yiyecek & İçecek

Meyve, sebze, yemek, içecek ve mutfak eşyaları için emojiler.

    🍇 Anlamı: Üzüm

Asmadan kesilmiş ve şarap yapımında kullanılan bir üzüm salkımı. Kırmızı (mor renkli) üzüm olarak tasvir edilmiştir.


    🍈 Anlamı: Kavun

Açık yeşilimsi kahverengi kabuklu bir kavun meyvesi. Çoğu platform tarafından kavun olarak tasvir edilir, ancak uzaktan şeker kavununa benzeyebilir.


    🍉 Anlamı: Karpuz

Zengin pembe eti, siyah çekirdekleri ve yeşil kabuğunu gösteren bir dilim karpuz.


    🍊 Anlamı: Mandalina

Yeşil yapraklı veya yaprakları ve sapı olan turuncu renkli bir narenciye meyvesi. Resmi olarak bir mandalina türü olan mandalinayı tasvir eder (Japonya'da mikan). Genellikle bahçe portakalı olarak kullanılır. Her iki durumda da iyi bir C vitamini kaynağıdır.


    🍋 Anlamı: Limon

Limonun ekşi, sarı renkli narenciye meyvesi, genellikle bir sapı ve yeşil yaprak veya yaprakları vardır.

Beyoncé'nin 2016 albümü Lemonade sayesinde kullanımı artmıştır.


    🍌 Anlamı: Muz

Olgun bir muz, soyulmuş ve büyük platformlarda yemeye hazır. Bir çocuk veya maymun için harika bir atıştırmalık.


    🍍 Anlamı: Ananas

Ananasın tropikal meyvesi, dikenli, altın-kahverengi kabuklu ve sivri, yeşil taçlı olarak gösterilir. Dik veya 45° açıyla konumlandırılır.


    🥭 Anlamı: Mango

Tropikal bir mangonun olgun meyvesi. Sarı, kırmızı, turuncu ve yeşil tonlarında, tek bir yeşil yaprak ve sap ile çeşitli şekillerde tasvir edilmiştir.


    🍎 Anlamı: Kızıl Elma

Ana platformlarda bir sap ve tek bir yeşil yaprakla gösterilen klasik bir kırmızı elma. Genellikle doktorlar, öğretmenler ve New York ile ilişkilendirilir.


    🍏 Anlamı: Yeşil Elma

Yaygın bir yeşil elma, Kızıl Elma'nın katranlı muadili. Ana platformlarda bir sap ve tek bir yeşil yaprak ile sergilenir.


    🍐 Anlamı: Armut

Yaygın bir armudun açık yeşil bir çeşidi, bir sap ve bazen yeşil yaprak ile gösterilir.

Armut şeklindeki ("belirgin kalçalar" veya "başarısızlık") adaş ifadesi için kullanılabilir.


    🍑 Anlamı: Şeftali

Bulanık şeftalinin etli, pembemsi-turuncu meyvesi, yeşil yapraklar ve bazen bir sap ile gösterilir.

Kendine özgü yarığı sayesinde bu emoji en yaygın olarak "kalça" anlamında kullanılır. Bazı bağlamlarda şeftali emojisi suçlama anlamına gelebilir.


    🍒 Anlamı: Kirazlar

Yeşil yapraklı ve uzun saplarında birleşmiş iki zengin kırmızı kiraz. TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında göğüslere atıfta bulunmak için kullanılabilir.


    🍓 Anlamı: Çilek

Tohumlarla bezeli ve yeşil yapraklarla taçlandırılmış zengin kırmızı bir çilek meyvesi. Google daha önce meyveyi turuncu olarak tasvir etmişti.


    🫐 Yaban Mersini
    🥝
Anlamı: Kivi

Açık yeşil etini, beyaz çekirdeğini ve siyah tohumlarını göstermek için dilimlenmiş tüylü, kahverengi kabuğuyla bir kivi veya Çin bektaşi üzümü.

Sakinlerine kuşun adından dolayı Kivi lakabı verilen Yeni Zelanda ile ilişkilendirilebilir.


    🍅 Anlamı: Domates

Yapraklı yeşil bir sapla tepesinde dolgun, kırmızı bir bahçe domatesi. Küçük boyutlarda kırmızı elmaya benzeyebilir.


    🫒 Zeytin
    🥥
Anlamı: Hindistan Cevizi

Tropikal bir hindistan cevizinin tüylü kabuğu, süt beyazı etini göstermek için ikiye bölünmüştür.


    🥑 Anlamı: Avokado

Sarı-yeşil eti ve büyük kahverengi çekirdeğini göstermek için ikiye bölünmüş armut biçimli bir avokado.


    🍆 Anlamı: Patlıcan

Yapraklı bir sapla gösterilen uzun, soğanlı, parlak mor patlıcan veya İngiliz İngilizcesinde aubergine. Japonya'da Yeni Yılın ilk gecesi rüyada patlıcan görmek şanslı sayılır.

Yaygın olarak penisi temsil etmek için kullanılır. Fallik kullanımı nedeniyle #🍆 hashtag'i Instagram'ın arama işlevinde bir kez yasaklanmıştır (2015).


    🥔 Anlamı: Patates

Fırında pişirmek, ezmek veya kızartmak için kullanılan ve altın sarısı kahverengi kabuğunda birkaç gözle gösterilen bütün bir patates (örneğin rus patatesi). Kavrulmuş tatlı patates ile karıştırılmamalıdır.


    🥕 Anlamı: Havuç

Bahçeden yeni koparılmış gibi uzun yeşil yapraklarla kaplı bütün, parlak turuncu bir havuç. Bazı platformlarda daha uzun, daha ince bir havuç, bazılarında ise daha kısa, daha soğanlı bir havuç bulunur.


    🌽 Anlamı: Mısır Başağı

Tereyağı sarısı tanelerini göstermek için kısmen kabuğu soyulmuş bir mısır başağı veya mısır.


    🌶️ Anlamı: Acı Biber

Hafif kıvrık ve yeşil saplı, parlak kırmızı bir Meksika biberi. Bir restoran menüsündeki bir yemek olarak mecazi veya gerçek anlamda "sıcak ve baharatlı" bir şeyi temsil etmek için kullanılabilir.


    🫑 Dolmalık Biber
    🥒
Anlamı: Salatalık

İnişli çıkışlı kabuğu olan uzun, yeşil bir salatalık. Açık yeşil, çekirdekli dilimlerle tasvir eden Apple ve WhatsApp hariç, birçok platformda türetilmiş ürünü olan turşu veya kornişona benziyor.


    🥬 Anlamı: Sebze

Genellikle beyaz saplarla gösterilen zengin yeşil yapraklı bir sebze başı. Asya mutfaklarında yaygın olarak pişirilen marul, pazı ve bok choy gibi Çin lahanası da dahil olmak üzere çeşitli yeşillikleri temsil etmek için kullanılabilir.


    🥦 Anlamı: Brokoli

Zengin yeşil, ağaç benzeri bir brokoli başı veya çiçeği.


    🧄 Anlamı: Sarımsak

Tek bir beyaz veya açık kahverengi sarımsak soğanı. Yemek pişirmek, yemek yemek veya vampirlerden korunmak hakkında konuşmak için kullanılabilir.


    🧅 Anlamı: Soğan

Yuvarlak sarı bir soğan. Yemek pişirmek, yemek yemek veya ağlamak hakkında konuşmak için kullanılabilir. Bazen katmanlarla ilgili metaforlarda kullanılır. Soğan yönlendirme ile ilgili olarak bilgi işlem bağlamlarında da kullanılabilir.


    🍄 Anlamı: Mantar

Mantarın yenilebilir mantarı, beyaz benekli kırmızı şapkalı ve saplı bir mantar olarak tasvir edilmiştir.


    🥜 Anlamı: Yer fıstığı

Yuvarlak, oluklu, açık kahverengi kabuğuyla gösterilen yer fıstığı kabuğu. Elma bir çifti tasvir eder.

Fıstık ezmesinin yanı sıra diğer yenilebilir kuruyemişler (ör. badem) için veya "deli", "testis" veya fındık (boşalmak) için argo da dahil olmak üzere mecazi olanlar için kullanılabilir.


    🫘 Fasulye
    🌰
Anlamı: Kestane

Kırmızımsı kahverengi, meşe palamudu şeklindeki kestane, çoğu platformda açık kahverengi tabanından keskin bir uca doğru sivrilir. Sonbahar ve Noel ile ilişkilendirilen popüler bir kavrulmuş atıştırmalıktır.

Diğer yenilebilir kuruyemişler (örn. ceviz) veya cinsel argo için kullanılabilir.


    🍞 Anlamı: Ekmek

Tost veya sandviç için dilimlenmeden önceki haliyle bir somun beyaz veya buğday ekmeği. "Hadi şu ekmeği alalım" argo teriminde olduğu gibi finansal başarıyı ifade etmek için de kullanılabilir.

Microsoft'un tasarımı daha önce bir 🥖 Baget'e benziyordu.


    🥐 Anlamı: Kruvasan

Fransa ve Avusturya'ya özgü bir kahvaltılık hamur işi olan kruvasanın pul pul, altın sarısı hilali.


    🥖 Anlamı: Baget Ekmeği

Bagetin altın sarısı kabuğunda çizikler bulunan uzun, ince somunu. Genellikle Fransa ile ilişkilendirilen bir ekmektir. "Hadi şu ekmeği alalım" argo teriminde olduğu gibi finansal başarıyı ifade etmek için de kullanılabilir.


    🫓 Gözleme
    🥨
Anlamı: Pretzel

Sert veya yumuşak altın sarısı krakerin tuz taneleri ile tatlandırılmış kalp şeklindeki kıvrımı. Genellikle Almanya ile ilişkilendirilen bir atıştırmalıktır.


    🥯 Anlamı: Simit

Simidin kahverengi ekmeği ikiye bölünmüş olarak gösterilmiştir. Bazı platformlarda susam veya haşhaş gibi tohumlar ve bir parça krem peynir ile simit bir sandviç olarak bir araya getirilmiş şekilde gösterilir. Küçük boyutlarda Donut'a benzeyebilir.


    🥞 Anlamı: Krep

Bazı platformlarda bir tabağa konan, üzerine tereyağı sürülmüş ve altın sarısı kenarlarından akçaağaç şurubu sızan bir yığın kahvaltılık krep.

Özellikle Pancake Tuesday'de popülerdir.

TikTok ve diğer platformlarda bu emoji için alternatif bir kullanım: birinin düz bir tabana sahip olduğunu temsil etmek ('bir krep kadar düz').


    🧇 Anlamı: Vafel

Bazı platformlarda bir tabağa konan, üzerine tereyağı sürülmüş ve altın sarısı kenarlarından akçaağaç şurubu sızan bir yığın kahvaltılık krep.

Özellikle Pancake Tuesday'de popülerdir.

TikTok ve diğer platformlarda bu emoji için alternatif bir kullanım: birinin düz bir tabana sahip olduğunu temsil etmek ('bir krep kadar düz').


    🧀 Anlamı: Peynir Dilimi

İsviçre peyniri gibi delikli sarı-turuncu bir peynir dilimi, ancak genel olarak yemek için kullanılır. Peynirle ilgili çeşitli argo ifadeler için kullanılabilir (örneğin, "cheesy," "say cheese," "big cheese").


    🍖 Anlamı: Kemikteki Et

Çizgi filmlerdeki mağara adamları veya anime ve mangalardaki yiyeceklerle ilişkilendirilen, beyaz bir kemik üzerindeki belirtilmemiş et parçası (Japonca ano niku, "o et").


    🍗 Anlamı: Kümes Hayvanı Bacağı

Şükran Günü veya Noel yemeğinde kızartılan veya fast-food restoranlarında kızartılan kemikli tavuk, ördek, hindi veya diğer kümes hayvanlarının çıtır kahverengi bacağı (baget).


    🥩 Anlamı: Dilim Et

T-bone veya rib-eye steak gibi, hafif, beyaz yağ ebruları olan pişmemiş kırmızı et parçası.

Cinsel argo için kullanılabilir.


    🥓 Anlamı: Domuz Pastırma

Kahvaltıda kızartılan çıtır çıtır, yağlı, kırmızımsı kahverengi domuz pastırması şeritleri. Çoğu platformda bir çift olarak tasvir edilmiştir.


    🍔 Anlamı: Hamburger

Genellikle susamlı bir çörek üzerinde peynir, marul ve domates ile tasvir edilen sığır köftesi içeren bir burger, Unicode tarafından resmi olarak Hamburger olarak adlandırılsa da bir çizburger yapar.

Platformlar malzemeleri çeşitli sıralarda dizmektedir. Google daha önce peyniri köftenin altına yerleştirmişti ve bu durum CEO Sundar Pichai tarafından 2018'de bir "tartışma" olarak ele alınmıştı.


    🍟 Anlamı: Patates Kızartması

İnce kesilmiş, altın sarısı patates kızartması, McDonald's'ta olduğu gibi kırmızı bir kartonda servis edilir. Apple'ın kartonunda Gülen Gözlerle Gülen Yüz yer almaktadır.


    🍕 Anlamı: Pizza

Bir dilim pepperoni pizza, daha önce Google'da siyah zeytinle de kaplanmıştı. WhatsApp yeşil biber, Samsung beyaz soğan ekliyor.


    🌭 Anlamı: Sosisli Sandviç(Hot Dog)

Beyzbol maçlarında yenildiği gibi, dilimlenmiş bir çörek içinde ve sarı hardal ile gezdirilmiş bir sosisli sandviçin pişmiş sosisi.


    🥪 Anlamı: Sandviç

Öğle yemeğinde yenen, beyaz veya buğday ekmeği dilimleri üzerine marul, domates ve peynirle yapılan bir sandviç. Apple, Google ve WhatsApp jambona benzeyen bir şarküteri eti ekler.


    🌮 Anlamı: Taco

Sert veya yumuşak mısır tortillası üzerinde sığır eti, marul, domates, peynir ve soğan gibi malzemelerle doldurulmuş bir Meksika veya Tex-Mex tacosu. Apple'ın tasarımı kişniş ve beyaz soğanlı bir carne asada taco'yu andırır.


    🌯 Anlamı: Burrito

Sığır eti, pirinç, fasulye, peynir, domates, marul ve ekşi krema gibi malzemelerle doldurulmuş sarılmış un tortillası içeren bir Meksika veya Tex-Mex burritosu. Birçok büyük platformda folyo içinde servis edilir ve San Francisco ile ilişkilendirilen bir Mission burrito'yu akla getirir. Doldurulmuş Gözleme ile karıştırılmamalıdır.


    🫔 Tamale
    🥙
Anlamı: Gözleme Dolması

Marul, domates ve/veya et ile doldurulmuş pide gibi bir gözleme. Orta Doğu ve Akdeniz'de popüler olan döner kebap, falafel, shawarma veya gyro sandviçini andırır. Bazı platformlarda kırmızı soğan ve salatalık bulunur.


    🧆 Anlamı: Falafel

Orta Doğu ve Kuzey Afrika mutfağında popüler bir yiyecek olan falafeli tasvir eden kahverengi küreler, tipik olarak ezilmiş nohut veya bakladan yapılır. Çoğu platformda üç veya daha fazla falafel bulunur ve bir parça açılarak yeşil bir merkez ortaya çıkar. Falafel ve muhtemelen köfte gibi diğer yuvarlak kahverengi yiyecekler hakkında konuşmak için kullanılabilir.

Bazı platformlarda 🥙 Stuffed Flatbread falafel ile doldurulmuş gibi görünür, bu nedenle bazı kullanıcılar için bu iki emoji birbirinin yerine kullanılabilir.


    🥚 Anlamı: Yumurta

Beyaz veya açık kahverengi kabuklu tavuk yumurtası olarak gösterilen bir yumurta. Genellikle Paskalya zamanında kullanılır. Ayrıca bakınız: 🍳 Yemek pişirme.


    🍳 Anlamı: Yemek pişirme

Yumurta sarısı tavada kızartılmış, güneşli tarafı yukarı gelecek şekilde hazırlanmış bir yumurta. Kahvaltı ile ilişkilendirilse de, emoji genel olarak yemek pişirme eylemini ve ilgili kavramları temsil etmektedir.

Apple'ın ilk tasarımlarından birinde kırık yumurta kabukları yer alıyor ve tava bulunmuyordu; Samsung'un ilk tasarımlarından birinde ise sadece kızarmış bir yumurta gösteriliyordu.


    🥘 Anlamı: Dolu Yemek Tavası

İçinde safran renkli pirinç, sebze, kümes hayvanı budu ve/veya karides ve limon dilimleri bulunan, yan kulplu, düz, sığ, siyah bir tava. Genellikle İspanya'nın geleneksel bir yemeği olan paella ile ilişkilendirilir. Yemek, yemek pişirmek, yemek ve daha genel olarak yemek için kullanılabilir.


    🍲 Anlamı: Yemek Tenceresi

Çoğu platformda sıcak ve doyurucu bir sığır eti veya sebze yahnisi ile doldurulmuş güveç kabı olarak bir tencere. Genellikle yemek yemek ve pişirmek ("bir öğün") için kullanılır ve genellikle çorba veya Japon nabe ile ilişkilendirilir.


    🫕 Fondü
    🥣
Anlamı: Kaşıklı Kase

Mısır gevreği veya çorba yemek için kullanılan, içinde gümüş bir kaşık bulunan bir kase. Kase rengi ve içeriği platformdan platforma değişmekle birlikte, çoğu boştur.

WhatsApp'ın kasesinde domates çorbası bulunurken, Google'ın kasesinde daha önce kahvaltılık mısır gevreği bulunuyordu.


    🥗 Anlamı: Yeşil Salata

Bir kase içinde yeşil yapraklı marul ve domates, kırmızı soğan ve siyah zeytin gibi diğer malzemelerle hazırlanan soyulmamış bahçe salatası. Genellikle sağlıklı beslenme ve yaşamla ilişkilendirilir.


    🍿 Anlamı: Patlamış Mısır

Sinemada yenen, klasik kırmızı-beyaz çizgili bir karton içinde sunulan tereyağlı-beyaz patlamış mısır atıştırmalığı.

Etkileşimi ifade etmek için kullanılabilir ("birinin koltuğunun kenarı").


    🧈 Anlamı: Tereyağı

Soluk sarı bir çubuk tereyağı. Yemek pişirmek veya yemek yemek hakkında konuşmak için kullanılabilir. Deyimlerde veya pürüzsüz bir şeye atıfta bulunmak için de kullanılabilir.


    🧂 Anlamı: Tuz

Restoranda yemek yerken biberle birlikte kullanılan gümüş kapaklı şeffaf cam tuzluk.


    🥫 Anlamı: Konserve Gıda

Domates veya genel bir yeşil sebze olarak tasvir edilen bir kutu veya teneke yiyecek. Sos veya çorbayı temsil etmek için de kullanılabilir.


    🍱 Anlamı: Bento Kutusu

Bir Japon bentosu, pirinç, sebze ve suşi veya kızarmış karides gibi et veya deniz ürünlerinden oluşan porsiyonlara bölünmüş bir öğle yemeği kutusu.


    🍘 Anlamı: Pirinç Krakeri

Bir Japon senbei'si veya pirinç krakeri, bir nori veya deniz yosunu yaprağıyla sarılır ve genellikle yeşil çayla birlikte tüketilen bir atıştırmalıktır.


    🍙 Anlamı: Pirinç Topu

Bir Japon onigirisi, koni şeklinde beyaz pirinç topu, bir nori veya deniz yosunu tabakasıyla sarılmış bir atıştırmalık.


    🍚 Anlamı: Pişmiş Pirinç

Asya mutfağının temel bileşenlerinden biri olan buharda pişirilmiş beyaz pirinçten oluşan bir kase. Kase rengi platformlara göre değişmekle birlikte genellikle beyazdır.


    🍛 Anlamı: Körili Pilav

Bir tabak turuncu-kahverengi köri, sebze veya et, bir miktar beyaz pirinç ile servis edilir. Genellikle Hindistan ve diğer Asya mutfaklarıyla ilişkilendirilse de kare-raisu veya Japon körisini temsil edebilir.


    🍜 Anlamı: Buharlı Kase

Dumanı tüten bir kase sıcak yemek. Çoğu platformda yemek çubuklarıyla birlikte Japon rameni (et suyunda erişte) olarak tasvir edilir, ancak daha genel olarak sıcak bir yemeği temsil edebilir.


    🍝 Anlamı: Spagetti

Bir tabak domates soslu İtalyan spagettisi, bolonez gibi, uzun, ince eriştelerini çatalla çevirerek. Bazı platformlarda maydanoz gibi yeşil bir otla süslenir.


    🍠 Anlamı: Kavrulmuş Tatlı Patates

Dokulu mor, turuncu veya kahverengi kabuğuyla tasvir edilen ve altın-kahverengi etini göstermek için ikiye dilimlenen bir tatlı patates. Bazen yer elması olarak da adlandırılır, ancak birbirleriyle alakaları yoktur. Patates ile karıştırılmamalıdır.

Doğu Asya'da kış aylarında atıştırmalık olarak yaygın bir şekilde kavrulur, tıpkı Amerika Birleşik Devletleri'nde sonbaharda kabak ve balkabağının popüler olduğu gibi. Japonya'da Moon Viewing hasat festivali sırasında dolunaya adak olarak kullanılır.


    🍢 Anlamı: Oden

Balık köftesi, tofu, konnyaku ve haşlanmış yumurta da dahil olmak üzere çeşitli diğer malzemelerle yapılan bir kış yemeği olan Japon odeninden üç ısırıklık bir şiş. Genellikle güveç olarak veya şişte soya sosuna batırılarak servis edilir. Dango'ya benzer ve diğer şiş yiyecekler (örneğin şiş kebap, şekerleme kızartması) veya mızraklar için kullanılabilir.


    🍣 Anlamı: Suşi

Japon suşisi, genellikle beyaz pirinç (nigiri) üzerinde ton balığı veya somon gibi iki parça çiğ pembemsi-turuncu balık olarak tasvir edilir. Bazı platformlarda deniz yosununa (nori) sarılmış bir parça deniz ürünü, sebze ve beyaz pirinçten oluşan silindirik maki gösterilmektedir.


    🍤 Anlamı: Kızarmış Karides

Ekmek haline getirilmiş ve derin yağda kızartılmış bir karides veya karides. Japonya'da ebi furai olarak bilinir ancak genellikle karides tempura olarak adlandırılır ve bir bento kutusunda servis edilir. Karides ile karıştırılmamalıdır.


    🍥 Anlamı: Girdaplı Balık Pastası

Japon narutomaki dilimi, genellikle ramen veya oden ile servis edilen, ikonik pembe girdaplı, işlenmiş beyaz balıktan yapılmış çıkıntılı bir balık keki. Belirgin girdabı sayesinde yetenek için kullanılabilir.


    🥮 Anlamı: Ay Pastası

Çin ay kekinin yuvarlak, altın-kahverengi hamur işi, geleneksel bir lezzet ve Sonbahar Ortası Festivali'nin ay sembolüdür. Birçok platformda hamur üzerine basılmış bir tasarım veya karakter bulunur ve kesilen bir dilimde içinde ördek yumurtası sarısı bulunan kahverengi bir hamur gösterilir. Twitter'da "sonbahar" ya da "hasat" anlamına gelen Çince karakter (秋) en üstte yer almaktadır.


    🍡 Anlamı: Dango

Pirinç unundan yapılan ve şişte servis edilen bir Japon tatlı hamur tatlısı. Kırmızı fasulye, yumurta ve yeşil çay ile renklendirilmiş pembe, beyaz veya açık sarı ve yeşil toplardan oluşan bir botchan dango olarak tasvir edilir. Oden'e benzer ve Japon festivalinde dolunayı kutlamak için kullanılan Ay İzleme Töreni'nde yer alır.


    🥟 Anlamı: Börek

Buharda pişirmek veya kızartmak için katlanıp sıkıştırılarak kapatılan hamur ve dolgudan oluşan bir hamur tatlısı. Çin (jiaozi), Japonya (gyoza veya dango), Polonya (pierogi) ve İspanya ve Latin Amerika (empanada) dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarla ilişkilidir.


    🥠 Şans Kurabiyesi

Altın-kahverengi, hilal şeklinde, vanilya aromalı bir fal kurabiyesi. Genellikle üzerinde bilgece bir söz, şanslı sayılar veya Çince kelimeler yazılı bir kağıt şeridi ile tasvir edilir ve içi boş kabuğundan dışarıya doğru konuşur. Batı'daki Çin restoranlarında yemeklerin sonunda verilir.


    🥡 Anlamı: Paket Servis Kutusu

Batı Çin restoranlarında paket servis için kullanılan, genellikle beyaz renkli, uzun, katlanmış kağıt karton. Çoğu platformda, kırmızı, çok katmanlı, geleneksel Çin binası ile etiketlenmiş açık kapağının içinde yemek çubukları tasvir edilmiştir. İstiridye kovası olarak da adlandırılır.


    🦪 Anlamı: İstiridye

İçinde gri, pembe veya turuncu et bulunan açılmış bir istiridye kabuğunun yarısı. Birçok platformda kabuğun içinde bir inci de bulunur.


    🍦 Anlamı: Yumuşak Dondurma

Çoğu platformda vanilya gibi beyaz veya krem renginde gofret tarzı bir külahın üzerinde yumuşak servisli dondurma girdabı. Facebook'un tasarımı çilekli olduğunu gösteriyor. Dondurma, dondurulmuş yoğurt ve dondurulmuş ikramlar için daha genel olarak kullanılabilir.


    🍧 Anlamı: Kar helvası veya Traşlanmış Buz

Birçok platformda kiraz kırmızısı bir şurupla tatlandırılmış, kısa bir kaşıkla bir tatlı kasesinde servis edilen traşlanmış buz (kar külahı) yığını. Hawaii traş buzu veya Japon kakigori ile ilişkilendirilir.


    🍨 Anlamı: Dondurma

Bir tatlı kasesinde bir veya daha fazla top dondurma, çeşitli şekillerde üzerine serpme, gofret ruloları veya vişne ve şurup eklenir. Tatlar platformlar arasında vanilya, çikolata ve/veya çilek olarak değişir.


    🍩 Anlamı: Donut

Gökkuşağı serpintileri olan çikolata sırlı bir çörek (veya donut). WhatsApp'ta Simpsonlar ile ilişkilendirilen pembe bir sır bulunur. Küçük boyutlarda Bagel'e benzeyebilir.


    🍪 Anlamı: Kurabiye

Altın-kahverengi çikolata parçacıklı kurabiye veya bisküvi. Genel olarak kurabiye veya bisküvileri temsil etmek için kullanılır.

Samsung'un orijinal tasarımında tuzlu krakerlere de benzeyen bir çift soluk kare bisküvi yer alıyordu. O zamandan beri tasarımlarını tek bir çikolatalı kurabiye olacak şekilde değiştirdiler.


    🎂 Anlamı: Doğum Günü Pastası

Bir doğum günü kutlaması için sunulan, üzerinde yanan mumlar bulunan buzlu bir pasta. Pastanın tarzı platformlar arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Apple ve Google'ın tasarımları beyaz krema ve çileklerle Japon Noel pastasını çağrıştırıyor. Diğer satıcılar ise çikolatalı, pembe ve/veya sünger kek tasvir ediyor.


    🍰 Anlamı: Shortcake

Bir dilim çilekli kurabiye, çırpılmış krema ile kaplanmış ve üzerine bütün bir çilek eklenmiştir. Doğum Günü Pastası gibi, doğum günü kutlamalarını veya genel olarak pastayı temsil etmek için kullanılabilir.


    🧁 Anlamı: Cupcake

Üstü krema ve serpme ile kaplanmış bir astar içinde tek bir kek. Cupcake tarzı platformlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Kek sünger veya çikolata, krema pembe veya beyaz ve serpme gökkuşağı veya kırmızı olabilir.


    🥧 Anlamı: Turta

Tatlı veya tuzlu malzemelerle doldurulmuş hamur işi kabuklu pişmiş bir yemek. Görünüşü platforma göre büyük ölçüde değişir.

Apple, teneke içinde bütün bir turtayı tasvir eder, kıvrımlı kabuğu buharı dışarı atmak için çizilmiştir. WhatsApp ve Twitter'ın tasarımları bir dilim vişneli turtayı tasvir etmektedir.


    🍫 Anlamı: Çikolatalı Bar

Bitter çikolata bloğu, genellikle şekerin karelerini göstermek için soyulmuş kırmızı bir folyo ambalaj içinde gösterilir. WhatsApp, ambalajı genellikle Cadbury çikolatasıyla ilişkilendirilen bir renk olan mor renkte gösterir.


    🍬 Anlamı: Şeker

Plastik veya yağlı kağıda sarılmış, uçlarında kıvrımlar bulunan küçük bir şeker parçası. Şekil ve renk platforma göre büyük ölçüde değişir. Facebook'un tasarımı eskiden klasik kırmızı-beyaz nane şekerine benziyordu. Tatlı veya lolipop olarak da adlandırılabilir.


    🍭 Anlamı: Lolipop

Bir çubuğa tutturulmuş girdaplı sert şekerden yapılmış renkli bir lolipop. Renkler platforma göre değişir, ancak çoğu tasarım gökkuşağı renkleri veya pembeler ve kırmızılar gösterir.


    🍮 Anlamı: Muhallebi

Krem karamel veya flan gibi altın sarısı bir muhallebi tatlısının üzeri bir kat karamel ile kaplanır. Bir tabakta, ramekin şeklinde kalıplanmış ve genellikle bir karamel sosu havuzunda gösterilir.


    🍯 Anlamı: Bal Küpü

Arılar tarafından yapılan ve ayılar tarafından arzulanan altın sarısı bir bal kabı. Tatlı madde kenarlarından sızarken gösterilir, genellikle küçük kabın içinde bir bal kepçesi bulunur.

Mecazi anlamda "bal" sevgi sözcüğü olarak da kullanılabilir.


    🍼 Anlamı: Biberon

Bebeğe verilen süt veya mama şişesi, mavimsi bir kapağı ve kauçuk meme ucu veya emziği vardır. Dik veya 45° açıyla yerleştirilir ve çeşitli seviyelerde doldurulur, bazen dolum çizgileri gösterir. Genellikle yeni doğanlar ve çocuk yetiştirme için kullanılır.


    🥛 Anlamı: Bir Bardak Süt

İnekten olduğu gibi diğer memelilerden, kabuklu yemişlerden veya bitkilerden de elde edilen uzun bir bardak beyaz süt. Çoğu platform ağzına kadar dolu bir bardağı tasvir eder, ancak bazıları bardağın yarısını dolu veya yarısını boş gösterir.


    ☕ Anlamı: Sıcak İçecek

Genellikle kahve veya çay olarak alınan, dumanı tüten sıcak bir içecek fincanı. Bazen bir fincan tabağı üzerinde gösterilir.

Samsung'un tasarımında daha önce köpüklü beyaz bir lale latte art tasarımı yer alıyordu.

Kurbağa Yüzü ile eşleştirilerek alaycı Ama Bu Beni İlgilendirmez meme'ini temsil edebilir.


    🫖 Çaydanlık
    🍵
Anlamı: Kulpsuz Çay Fincanı

Genellikle ahşap bir hasır üzerinde gösterilen nane renkli Japon matchası gibi bir fincan yeşil çay. Matcha geleneksel olarak kulpsuz bir fincana benzeyen küçük bir kasede servis edilir. Genellikle bezelye gibi bir kase çorba olarak alınır.


    🍶 Anlamı: Sake

Japon sake, pirinçten yapılan alkollü bir içecek. Bir sürahi (tokkuri) ve içme kabı (choko) içeren bir sake seti olarak gösterilir. Çoğu platformda mavi veya kırmızı şerit motifli krem renkli bir sake seti gösterilmektedir. Samsung'un tasarımında sürahinin yan tarafında Japonca 'sake' yazısı kırmızı renkte gösterilirdi.


    🍾 Anlamı: Patlayan Mantarlı Şişe

Yeşil renkli, etiketli bir şampanya veya köpüklü şarap şişesi, mantarı patlayarak içindekileri dışarı fışkırtır. Yılbaşı gecesi, doğum günleri, düğünler veya diğer hayat başarıları gibi çeşitli kutlama vesileleri için kullanılır.


    🍷 Anlamı: Şarap Kadehi

Saplı bir bardakta servis edilen kırmızı şarap. Google daha önce de konyağa benzeyen turuncu renkli bir içecek göstermişti.


    🍸 Anlamı: Kokteyl Bardağı

Kokteyl servisi için kullanılan, koni şeklinde bir kaseye sahip, saplı bir bardak. Zeytinle süslenmiş bir martini olarak tasvir edilir. Çalkalanmış veya karıştırılmış cin veya votka olabilir. Ayrıca bakınız Tropikal İçecek.


    🍹 Anlamı: Tropikal İçecek

Rom punch ya da mai tai gibi gün batımı-turuncu renkli tropikal bir içecek. Pipet ve meyve garnitürüyle servis edilir. Birçok platformda bir kokteyl şemsiyesi, dolayısıyla şemsiye içeceği bulunur. Samsung daha önce elektrik mavisi bir karışım sunmuştu.


    🍺 Anlamı: Kupa Bira

Buzlu bir kupa içinde altın renkli bir bira. Ağzından taşan köpüklü bir kafa ile tasvir edilmiştir. 🍻 Clinking Beer Mugs, bu tür iki bira bardağını gösteren bir varyasyondur.


    🍻 Anlamı: Çınlayan Bira Kupaları

Köpüklü kafaları olan iki buzlu bira bardağı, bir kutlama ya da şenlik kadehinde ("Şerefe!") yapıldığı gibi birbirine tokuşturuluyor. Birkaç platformda tokuşturmayı işaretlemek için stilize çizgiler kullanılmıştır.


    🥂 Anlamı: Çınlayan Bardaklar

İki şampanya veya köpüklü şarap kadehi, bir kutlama veya şenlik kadehi kaldırılırken ("Şerefe!") yapıldığı gibi birbirine tokuşturulur. Samsung'un tasarımı iki kadeh beyaz şarabı çağrıştırıyor. Bazı platformlar tokuşturmayı işaretlemek için stilize bağlantılar içerir.


    🥃 Anlamı: Tumbler Bardak

Viski veya İskoç viskisi gibi kahverengi likörler için kullanılan kısa, düz bir bardak.


    🫗 Dökme Sıvı
    🥤
Anlamı: Pipetli Bardak

Pipetli bir içme bardağı. Birçok platformda, fast-food restoranlarında meşrubat servisi için kullanılan kapaklı ve bükülebilir pipetli tek kullanımlık bir bardak olarak tasvir edilmiştir. Milkshake, smoothie, meyve suyu ve paket içecekler de dahil olmak üzere bir dizi alkolsüz içecek için kullanılabilir.

Renk ve tasarım platforma göre değişir. Twitter'ın tasarımı bir bardak suyu çağrıştırırken, Samsung'unki daha önce kırmızı bir etiket üzerinde hafifçe gülümseyen bir yüz gösteriyordu.


    🧋 Kabarcık Çay
    🧃
Anlamı: İçecek Kutusu

İlk olarak Meyve Suyu olarak önerilen bu emoji, meyve suyu veya pipetli kutularda gelen diğer sıvılar hakkında konuşmak için kullanılabilir. Güç, enerji, saygı veya birini özel kılan zor bir nitelik hakkında konuşmak için mecazi olarak da kullanılabilir.


    🧉 Anlamı: Mate

Mate, birçok Güney Amerika ülkesinde popüler olan kafeinli bir içecektir. Yeşil renklidir (ana maddesi yerba mate'nin kurutulmuş yapraklarıdır) ve metal bir pipetle tüketilir.

Bu içecek İngilizce'de genellikle yerba mate olarak adlandırılır ve bazen maté (arkadaşta olduğu gibi bir mate'den ayırt etmek için) olarak yazılır.


    🧊 Anlamı: Buz

Mavi bir buz küpü. Genel olarak buz veya soğuk sıcaklıklar hakkında konuşmak için kullanılabilir. Bu emoji, serin veya soğuk olan bir şey hakkında konuşmak için mecazi olarak da kullanılabilir.


    🥢 Anlamı: Yemek çubukları

Bir çift eşit uzunlukta yemek çubuğu, Doğu Asya'da kullanılan bir yeme gereci. Tasarım ve renk platforma göre değişmekle birlikte, genellikle kırmızı veya ahşap renkli ve uçları birbirine açılıdır. Birçok platformun Buharda Pişen Yemek Kasesi ve Paket Servis Kutusunda bulunur. Çatal, Bıçak ve Kaşık gibi aletlerin muadilidir.


    🍽️ Anlamı: Tabaklı Çatal ve Bıçak

Akşam yemeği ya da başka bir yemek için beyaz bir tabağın iki yanında gümüş çatal ve bıçak. Genellikle daha çok yemek yemek için kullanılır. Kaşık ile eşleştirilebilir. 


    🍴 Anlamı: Çatal ve Bıçak

Yemek yemek için kullanılan bıçak, gümüş takım veya çatal bıçak takımının solundaki gümüş çatal. Genellikle daha çok yemek yemek için kullanılır. Kaşık ile eşleştirilebilir veya Tabaklı Çatal ve Bıçak ile birlikte kullanılabilir.


    🥄 Anlamı: Kaşık

Çorba, mısır gevreği veya dondurma yemenin yanı sıra yiyecek servisi yapmak veya içecekleri karıştırmak için kullanılan gümüş bir kaşık. Platformlar boyunca çeşitli açılarda konumlandırılmıştır. Çatal ve Bıçak, Tabaklı Çatal ve Bıçak ve Kaşıklı Kase ile eşleştirilebilir.


    🫙 Kavanoz

 

 

0
0
No votes have been submitted yet.
Etiketler