Şimdiye Kadar Muhtemelen Bilmediğiniz 32 Şey

Çar, 11/23/2022 - 23:22 tarihinde admin tarafından gönderildi
Biraz ciddi düşünmeye hazır olun.
 
havuzda uzun süre kalmaktan çocuğun parmakları kırıştı, parmak derisi kırıştıchanwangrong/Shutterstock

Yüzerken neden parmaklarım kırışıyor?

Havuzda veya küvette ıslanma sırasında cildiniz fazladan su emiyormuş gibi görünebilir, ancak durum böyle değildir. Araştırmacılar 1930'lardan beri parmaklarında sinir hasarı olan kişilerin herkesin yaptığı gibi budama yapmadığını biliyorlar. Başka bir deyişle, Scientific American'a göre kırışık parmaklar ozmoz yoluyla oluşmaz . Bunun yerine, deri altındaki kan damarlarının daralmasından kaynaklanır, bu da ıslak nesneleri tutmamızı kolaylaştıran evrimsel bir avantaja sahip gibi görünüyor. Biology Letters'da yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma için bilim adamları , buruşuk parmakları olan deneklerin, su altındaki bilyeleri toplamada buruşuk olmayan parmaklara göre daha hızlı olduklarını (ancak kuru nesneleri toplamada daha iyi olmadıklarını) buldular.

 
bir kutuda asılı kediChris Zhu/Getty Images

Kediler neden kutulara tırmanır?

WordsSideKick.com'a göre bunu kendilerini güvende hissetmek için yapıyorlar. Ve bu sadece evcil tekiriniz değil: Büyük kediler ayrıca hiçbir şeyin üzerlerine gizlice giremeyeceği bir yerde saklanmayı severler. Florida, Tampa'daki Big Cat Rescue'da halkla ilişkiler müdürü Susan Bass, Mental Floss'a , sığınaktaki kaplanların ve diğer kedilerin, tıpkı evinizde yaşayan küçük kedicik gibi, onları tutacak kadar büyük herhangi bir kutuya atlayacaklarını söyledi.

Beyaz battaniye üzerinde uyuyan yeni doğan ikizlerWestend61/Getty Images

Mavi ve pembe renkleri kız ve erkek çocuklara nasıl verildi?

Kültürümüze çok yerleşmiş gibi görünüyor ama her zaman böyle değildi; Smithsonian Magazine'e göre , 1927'de Time dergisi, dört büyük mağazanın erkek çocuklara pembe giyinmesini önerdiğini gösteren bir tablo yayınladı . 1918'de ticari bir yayın olan Earnshaw's Infants' Department , “Genel olarak kabul edilen kural erkekler için pembe, kızlar için mavidir. Bunun nedeni ise daha kararlı ve güçlü bir renk olan pembenin erkek çocuğa daha çok yakışması, kız çocuğuna ise daha narin ve narin olan mavinin daha güzel gelmesidir.” Maryland Üniversitesi'nde tarihçi ve Pink and Blue: Telling the Girls from the Boys in America kitabının yazarı Jo B. Paoletti, Smithsonian'a şunları söyledi :üreticilerin Amerikan izleyicisinin tercihlerini yorumlamaya çalıştıkları ve kolayca diğer yoldan gidebilecekleri 1940'lara kadar renk tanımlamalarının oldukça keyfi olduğu.

 

pencerelerZlatko Guzmic/Shutterstock

Araba camlarında neden küçük siyah noktalar var?

Arabanızın ön camı ve camlarındaki küçük siyah noktalar ve onları çevreleyen siyah çerçeveler sadece dekorasyon amaçlı değildir. Noktalar, otomobil üreticilerinin araba camlarını yerinde tutmak için metal kaplama yerine yapıştırıcı kullandığı 50'li yıllara kadar uzanıyor. Pencerelerin etrafındaki siyah süslemeler ("frits" olarak adlandırılır) ve siyah noktalar, yapıştırıcının pek çekici olmayan görünümünü gizlemek için camın üzerine boyanır. Jantlar aslında pencerenin içine fırınlanmıştır, böylece yapıştırıcıyı ve pencereyi yerinde tutarlar. Noktalar, kalın siyah çizgiden şeffaf pencereye estetik açıdan hoş bir geçiş görevi görür. Yine de sadece güzel görünmek için orada değiller. Sıcaklık kontrolü sağlamaya yardımcı olurlar. Cam, ön camın çerçevesine sığacak şekilde büküldüğünde ısınır. Siyah boyalı cam diğerlerinden daha hızlı ısınır, ve noktalar ısıyı daha eşit dağıtmaya ve camın bükülmesini önlemeye yardımcı olur.

hıçkırığına şaşıran kızPeopleImages/Getty Images

Neden hıçkırırız?

Smithsonian Magazine'e göre ister inanın ister inanmayın, hıçkırık daha balığa benzeyen atalarımızdan kalma evrimsel bir kalıntı olabilir . Bir hıçkırık sırasında, nefes almak için kullandığımız kaslar kasılırken, ses tellerimiz dil ve damak tarafından çarpılarak kapatılır. İnsanlarda hıçkırığın belirgin bir amacı yoktur, ancak amfibiler arasında benzer bir hareket modeli yararlıdır. İribaşlar, hem akciğerlere hem de solungaçlara sahip oldukları bir aşamada su altında nefes alırken, bir ağız dolusu su alırlar, akciğerlere açılan açıklığı kapatırlar ve ardından solungaçlarından suyu dışarı atarlar. Hem insanlarda hem de amfibilerde hıçkırık benzeri aktiviteyi başlatan sinyal beyin sapından gelir.

Gri arka planda fasulye çeşitleri (kırmızı mercimek, yeşil mercimek, nohut, bezelye, kırmızı fasulye, beyaz fasulye, karışık fasulye, maş fasulyesi).  Üstten görünüm.  Gıda geçmişiRybalchenko Nadezhda/Shutterstock

İnsanların yetiştirmeye başladığı ilk ürünler nelerdi?

Ekin ekimi muhtemelen, insanların yaklaşık 12.000 yıl önce Orta Doğu'nun Bereketli Hilal bölgesinde (modern Irak, Ürdün, Suriye, İsrail, Filistin, güneydoğu Türkiye ve Batı İran), NPR'nin yemek blogu Salt'a göre.

 

Beyaz Arka Plan Üzerinde Deniz Kabuğunun Yakın ÇekimiBarbara Reichardt/Getty Images

Deniz kabukları neden okyanus gibi ses çıkarır?

Büyük bir deniz kabuğundaki dalgaların sesini dinleyerek plaj tatilinizi hatırlamak çok güzel. Tabii ki duyduğun okyanus değil. Deniz kabuklarının şekli, ortam gürültüsünü yakalayıp yansıtmalarına izin vererek belirli frekansları yükseltir; bu nedenle, bir tanesini kulağınıza tuttuğunuzda, gerçekten de sizi zaten çevreleyen sessiz seslerin yankılarını duyarsınız. John's Üniversitesi ve Long Island Odyoloji Doktoru Konsorsiyumu'nda yardımcı doçent olan PhD, ulusal olarak akredite odyolog Shruti Deshpande, HuffPost'a boş kaselerin ve şişelerin benzer etkiler yaratabileceğini söyledi.

 

kadın midede ağrı hisseder karın gastriti, pankreatit, gıda zehirlenmesi, apandisit semptomuDima Berlin/Getty Images

İnsanlarda neden apandis var?

Kalın bağırsağın başlangıcına yakın küçük bir yapı olan apendiksi enfekte olana ve acil ameliyat gerektirene kadar nadiren düşünürüz. Charles Darwin'in döneminden bu yana, birçok kişi apandisitin gelişimimizin önceki bazı evrimsel aşamalarından kalan ve artık kullanılmayan körelmiş bir sindirim organı olduğunu düşündü. Ancak son yıllarda bilim adamları, diğer birçok memelinin (koalalar ve kunduzlar dahil) apendiksleri olduğunu fark ettiler. Küçük organ, sağlıklı bağırsak bakterilerini depolayarak vücudun savunmasına yardımcı olan bağışıklık sisteminin bir parçası olabilir.

 

Araba Arka Stop LambasıHayal Gücü-Fotoğrafçılık/Getty Images

Polisler neden trafik durduğunda bir arabanın arka lambasına dokunur?

Onlarca yıldır polis memurları, parmak izi bırakmak için sürücü yan camına yaklaştıklarında parmaklarını bir arabanın arka lambasına koyuyorlar. Hukuk Sözlüğü'ne göre, karşılaşma sırasında yaralanmaları veya daha sonra kaybolmaları durumunda bir arabayı kenara çektiklerini kanıtlayacak her ihtimale karşı bir önlem. Bununla birlikte, gösterge paneli ve vücut kameraları daha yaygın hale geldiğinden, uygulama son zamanlarda düştü.

parlak sarı turuncu bir okul otobüsünün geniş açılı ön görünümü ve büyük kırmızı dur işaretiAnnette Shaff/Shutterstock

Okul otobüsleri neden sarıdır?

Renk resmi olarak "ulusal okul otobüsü parlak sarısı" olarak adlandırılır ve Amerika Birleşik Devletleri'nde standarttır. 1939'da, Rockefeller Vakfı tarafından finanse edilen bir konferansta, o zamanki 48 eyaletin tamamından ulaşım yetkilileri, okul otobüsleri için renk de dahil olmak üzere bir dizi güvenlik standardı üzerinde anlaştılar . Sarı, sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde bile çok görünür ve sarı zemin üzerine siyah harflerin okunması kolaydır. Ülkedeki tüm okul otobüslerinin standartları karşılaması 1974 yılına kadar sürdü.

Geceleri açık gökyüzüne karşı ayın düşük açılı görüntüsü, Sevilla, İspanyaPablo Carbonero/Getty Images

Neden Ay'ın hep aynı yüzünü görüyoruz?

Burada Dünya'da her zaman "aydaki adamı" görebiliriz çünkü ay yörüngesinde nerede olursa olsun aynı yüzey bize doğru bakar. Bunun nedeni, Ay'ın Dünya'ya gelgitsel olarak kilitlenmiş olmasıdır, yani yerçekimsel çekimimiz onun gezegenimizin etrafındaki yörüngesiyle koordineli bir hızda kendi ekseni etrafında dönmesini sağlar. Biz insanlar, 1959'da Sovyet Luna uzay aracı ilk fotoğrafları çekene ve bilim adamları bunun çok farklı olduğunu fark edene kadar ayın diğer tarafına bakamadık: Bize bakan taraftakiler gibi birkaç büyük lav denizleri var ve çok sayıda büyük lav denizleri var. daha fazla çarpma krateri.

 

Evde yatakta uyuyan kadınFG Ticaret/Getty Images

Neden uyuyoruz?

Gerçek uyku mekanizması hala tam olarak anlaşılamamış olsa da, bunu neden yapmamız gerektiğini biliyoruz. Beyinlerin düzenli kalması ve özellikle de öğrendiklerimizi hatırlamamızı sağlayan yeni sinirsel bağlantıları güçlendirmesi için aksama süresine ihtiyacı var gibi görünüyor. Ve neden uyumamamız gerektiğini biliyoruz: Uzun süreli uyku yoksunluğu halüsinasyonlara, psikoza, kalp hastalığına ve bağışıklık sistemi işlev bozukluğuna neden olabilir. Nörobilim ve psikoloji profesörü Matthew P. Walker, "Vücuttaki her fizyolojik sistem ve zihnin her işlemi, uyku aldığımızda güçlü bir şekilde geliştirilir ve yeterince uyumadığımızda bariz bir şekilde bozulur" dedi. California-Berkeley Üniversitesi ve Why We Sleep kitabının yazarı Reader 's Digest'e  söyledi .

Pembe arka planda el yapımı dekore edilmiş Paskalya yumurtalarıWestend61/Getty Images

Bir tavşan neden Paskalya'da yumurta verir?

Din bilgini Katie Edwards'ın Konuşma'da yazdığı gibi, Paskalya tavşanı muhtemelen doğurganlık tanrıçası Ostara hakkındaki eski bir Anglo-Sakson mitine bir geri dönüş . Halkbilimciler, Ostara'nın bir kuşu tavşana çevirdiğini ve tavşanın çocuklara hediye olarak sunduğu renkli yumurtalar bıraktığını söylüyor. Efsanenin Hıristiyanlar tarafından nasıl ele alındığı belli değil, ancak ilk olarak 16. yüzyılın sonlarında Alman metinlerinde bahsediliyor ve Alman Lutherciler, Paskalya tavşanını 18. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'ne yanlarında getirdiler.

Ağaç Gövdesindeki SincapPedro Martinez/Getty Images

Sincaplar neden birbirini kovalar?

WordsSideKick.com'a göre, ağaçlarda yukarı ve aşağı ve bahçenizde ve güvertenizde çılgınca koşturduklarında, muhtemelen hiyerarşilerini çözüyorlar . Pensilvanya'daki Wilkes Üniversitesi'nden sincap uzmanı Michael Steele, web sitesine ABD'deki en yaygın türün - Doğu gri sincabı - bölgesel olma eğiliminde olmadığını, ancak kimin patron olduğunu herkesin bilmesini istediğini söylüyor. Pek de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, genç sincaplar da tıpkı köpek yavruları gibi eğlenmek için birbirlerini kovalamayı severler.

Evden Çalışan Kadın Bilgisayarda Notlar AlırGrace Cary/Getty Images

Neden bazı insanlar solaktır?

İnsanların yaklaşık yüzde 90'ı haklı ve bu oranın neden devam ettiği hiç de açık değil. Solak olmanın büyük bir evrimsel avantajı olsaydı, daha fazla insan bu özelliğe sahip olurdu; açık bir dezavantaj olsaydı, ortadan kalkardı. Smithsonian Magazine'e göre, bilim adamları arasındaki en son düşünce, çok sayıda farklı genin el tercihini etkilediği yönünde . Üzerinde çalışılan genlerin birçoğu vücudun sağ-sol simetrisinde rol oynar ve bazı mutasyonlar alışılmadık organ yerleşimlerine yol açabilir (kalbin sol yerine sağ tarafta olması gibi).

sert ahşap zemin üzerinde yürüyen solak kadın ayaklarıfizkes/Getty Images

Solak insanlar da sol ayaklı mıdır?

Discover'a göre, sağ elini kullananlar için solaklara göre ayak basmak ve el kullanmak daha sık senkronizedir . Genel olarak, çoğumuz sağ ellerimizi, ayaklarımızı ve gözlerimizi tercih etme eğilimindeyiz. Eğlenceli gerçek: Sörf, kaykay ve snowboard gibi tahta sporlarında sol ayaklı insanlara "aptal" denir - aslında sağ ayaklarını tahtanın önüne koyarlar.

Erkek Doğu Bluebird (Sialia sialis) uçuştaSteve Byland/Shutterstock

Kuşlar nereye göç edeceklerini nereden biliyor?

Kuş türlerinin yüzde kırkı her yıl göç eder ve bazıları on binlerce mil yol kat eder. (Kutup sumruları her yıl bir kutuptan diğerine yaklaşık 50.000 mil uçarlar.) Bangor'da hayvan bilişi alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Richard Holland'ın Conversation'daki bir makalesine göre, araştırmacılar alışılmadık konumlardan başlamalarını sağlarsa göçmen kuşlar hedeflerini bile bulabilirler. Üniversite. Nasıl yapıyorlar? Holland ve ekibi, bazı ötücü kuşların uzun mesafelerde gezinmek için manyetik bir harita kullandığını öne süren bir çalışma yayınladı, ancak hiç kimse onların Dünya'nın manyetik alanını nasıl tespit edebileceklerini bilmiyor.

pazar yerinde taze pişmiş ekmeklerSony Ho/Shutterstock

Bir fırıncının düzinesinde neden 13 tane var?

Ortaçağ İngiltere'sindeki fırıncıların, müşterilerinin mutlu olduğundan emin olmak için fazladan bir rulo veya somun ekmek atma fikrini buldukları düşünülüyor. 12 yumurtayı ölçmek kolay olsa da, hamurun ne kadar yükseldiği konusundaki farklılıklar nedeniyle unlu mamuller farklı boyutlarda olabilir. Ayrıca, Britannica'ya göre birçok fırıncının unlarını tartmak için doğru terazileri yoktu . Hile yapmakla suçlanmak, kırbaçlama da dahil olmak üzere cezayla sonuçlanabilirdi, bu nedenle fırıncılar iddialarını korudular ve kimsenin şikayet etmediğinden emin olmak için 13 (veya bazen 14) öğe eklediler.

"Peynir de" diye soran bir fotoğraf çeken fotoğrafçımilindri/Getty Images

Fotoğraf çektirirken neden "peynir" deriz?

Peynir kelimesini söylemek, dudaklarınızı geri çekmenize ve dişlerinizi göstermenize neden olur, bu nedenle, aynı anda birçok insanı en azından gülümsemeye yaklaştırmaya çalışıyorsanız, bu iyi bir başlangıçtır. Today I Found Out'a göre, uygulamadan 1943 tarihli bir Texas gazete makalesinde bahsediliyor.

Kuru kepekli makarna çeşitleri ve şekillerikuvona/Shutterstock

Neden bu kadar çok makarna şekli var?

Caz Hildebrand ve Jacob Kenedy , 2010 tarihli Makarnanın Geometrisi kitabını araştırırken, NPR'nin Her Şeyi Değerlendirdiği ile yaptıkları bir röportaja göre, 1.200'den fazla makarna şekli adı belirlediler . Bazıları endüstriyel araçlardan gelir; elişler vida, düdük ise iğdir. Ve bir de strozzapreti veya rahip yabancılar var, muhtemelen çok lezzetli oldukları için bu adı almışlar, rahipler çok fazla yemeye çalışır ve boğulur. Kenedy ve Hildebrand'a göre farklı şekiller, farklı tariflerde daha iyi sonuç veriyor. Kepçe şeklindeki erişteler, topaklı soslarla en iyi şekilde gider (parçaları yakalayabilecekleri yer); bükülmüş makarnalar ince soslar tutar; BBC Good Food'a göre uzun, spagetti benzeri erişteler en iyi krema veya yağ bazlı soslarla eşleşir. 

kırmızı sarı ve yeşil trafik ışığıKTSDESIGN/SCIENCE FOTOĞRAF KÜTÜPHANESİ/Getty Images

Trafik ışıkları neden yeşil, sarı ve kırmızıdır?

Kırmızı, en basit açıklamaya sahiptir: Kırmızı, görünür ışık spektrumundaki herhangi bir rengin en uzun dalga boyuna sahiptir ve bu nedenle, Thrillist'e göre, diğer renklerden daha uzaktan görmek daha kolaydır . Demiryolu sistemleri, otomobiller yollara çıkmadan çok önce kırmızıyı dur sinyali olarak kullanıyordu. Trenler başlangıçta "git" anlamında beyaz bir ışık kullanıyordu, ancak mühendisler muhtemelen bunu yıldızların ve diğer fenerlerin ışığından ayırmakta daha zorlandılar, bu yüzden yerini yeşil aldı. Sarı, dur işaretleri için orijinal seçimdi çünkü geceleri kırmızıdan daha kolay görülüyordu, ancak yansıtıcı boya, sokak lambaları ve farlar çoğaldıkça, işaretler kırmızıya dönüştü. Sarı, uzaktan görülmesi en kolay ikinci renk olduğu için trafik ışıklarında “dikkat” sinyali olarak eklenmiştir.

Adamı yanağından öpen kadın, New York City, ABDlenny hu / Getty Images

Alyansları neden dördüncü parmağımıza takarız?

Sol elinizin dördüncü parmağına alyans takma geleneği eski Mısır'a kadar uzanır. Mısırlılar, alyansları sonsuzluğun bir sembolü olarak gördüler ve yüzük parmağından kalbe kadar uzanan “hassas bir sinir” olduğuna inanıyorlardı. Artık kalbin kan pompalayan bir organ olduğunu biliyoruz, ancak o zamanlar kalbin duygularımızın merkezi olduğuna inanıyorlardı. Eski Yunanlılar ve Romalılar da benzer bir geleneği takip ederek alyans parmağını bize miras bıraktılar.

Kara tahtaZurijeta/Shutterstock

Neden karatahtaların çoğu yeşil ve siyah değil?

Kara tahtalar bir sınıfın tüm duvarını kaplayacak kadar büyük olmadan önce, öğrenciler kayrak veya tahtadan yapılmış siyaha boyanmış bireysel boyutlu tahtalar kullanırdı. Yani ilk karatahtalar aslında siyahtı. Öğretmenler, öğrencilerine öğretmek için daha fazla alana ihtiyaç duyduklarını fark ettiklerinde, daha büyük karatahtalar yapmak için duvarda birden fazla tahta levhayı bir araya getirdiler. Son olarak, karatahtalara olan talep arttıkça, şirketler karatahtaları geleneksel koyu arduvaz yerine yeşil porselen bazlı emaye ile kaplanmış çelik levhalardan yapmaya başladı. Bu şekilde panolar daha hafif, daha az kırılgan ve nakliyesi daha kolaydı.

yanan mumlar ile doğum günü pastasıKate Kunz/Getty Images

Neden doğum günlerinde pasta yeriz?

Kimse bu gelenekten şikayetçi değil ama bunu neden yaptığımızı hep merak etmediniz mi? Eski Mısırlılar aslında doğum günü kutlamalarını "icat etmekle" tanınırlar. Firavunların tanrı olarak taç giymelerinin onların bir tanrı olarak "doğuşlarını" temsil ettiğine ve o günün kutlanması gerektiğine inanıyorlardı. Eski Yunanlılar geleneği ödünç aldılar ve tatlı bir ikramın eklenmesiyle daha da iyi olacağına karar verdiler. Ay tanrıçası Artemis'i onurlandırmak için ay şeklinde turtalar yaptılar ve keklerin ay gibi parlaması için yanan mumlar eklediler. Doğum günü mumlarını oradan alırız. Pasta yapmak için kullanılan malzemeler oldukça pahalı olduğundan, bu gelenek, malzemelerin daha bol hale gelmeye başladığı Sanayi Devrimi'ne kadar popüler olmadı.

telefona "alo" diyerek cevap vermekmimagefotoğrafçılık/Shutterstock

Telefona cevap verdiğimizde neden “alo” deriz?

Eskiden telefon hatları sürekli açık kalırdı, böylece işletmeler telsizlere benzer şekilde birbirleriyle istedikleri zaman iletişim kurabilirdi. Tek sorun, ne zaman bir konuşma başlatmak istediğinizi karşı tarafa bildirmekti. Thomas Edison, arayanların diğer kişiye konuşmaya hazır olduklarını bildirmek istediklerinde "merhaba" demelerini önerdi.

Mutlu Yüz, Mutluluk, Gülen Yüz BalonlarıJena Ardell/Getty Images

Gülen yüz neden mutluluğu simgeliyor?

Massachusetts, Worchester'daki bir sigorta şirketi, 1963'te bir dizi zorlu dönüşümden geçtikten sonra, moral yükseltecek bir görüntü oluşturmak için bir grafik tasarımcı tuttu. Tasarımcı, sarı bir arka plan üzerinde gülen bir yüzle geldi. İlk başta, herkesin yüzünü güldürmek için ofiste basıldı, ancak hızla popülerlik kazandı. Şimdi olumlu mesajı tüm dünyaya ulaşıyor.

Mavi kotLilechka75/Getty Images

Kot neden mavidir?

Çoğu denimin neden mavinin bir tonu olduğunu hiç merak ettiniz mi? Mavi boyanın kimyasal özelliklerinden dolayı denim için mavi renk seçilmiştir. Boyaların çoğu, yüksek sıcaklıklarda kumaşa nüfuz ederek rengin yapışmasına neden olur, ancak kotta kullanılan doğal indigo boyası yalnızca ipliklerin dışına yapışır. Çivit mavisiyle boyanmış denim ne kadar çok yıkanırsa, rengi o kadar soluyor ve iplikler gevşeyerek eskimiş gibi hissettiriyor. İnsanlar iyi giyilmiş kot pantolonların yumuşaklığını sevdiler ve hızla popülerlik kazandılar.

kot cepDonNichols/Getty Images

Neden kot pantolonların o küçük cepleri var?

Kot pantolonunuzdaki o küçük cepler oldukça anlamsız görünüyor, ama aslında 1800'lerde bir amaca hizmet ediyorlardı . Saat cebi olarak adlandırılıyor çünkü başlangıçta erkeklerin cep saatlerini saklaması için güvenli bir yer olarak tasarlanmıştı. 1879'da piyasaya çıkan Levi's'in ilk kot pantolonuna kadar uzanıyor.

Amerikan PasaportlarıPeter Garrard Beck/Getty Images

Pasaportlar neden sadece dört renkte geliyor?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü , tüm ülkelerin pasaportlar da dahil olmak üzere tüm resmi belgeler için belirli bir yazı tipi, yazı boyutu ve yazı tipi kullanmasını zorunlu kılar. Pasaportların karşılaması gereken pek çok gereksinim olmasına rağmen, belirli renk aslında bunlardan biri değildir. Ancak çoğu ülke, daha resmi göründükleri ve kiri ve aşınmayı gizledikleri için kırmızı, yeşil veya mavinin basit koyu tonlarını kullanmayı tercih ediyor.

kapısında delik olan asansörGOLFX/Getty Images

Asansörlerde neden küçük delikler vardır?

Hiç asansör kapısında küçük bir delik fark ettiniz mi? Pekala, sadece hayatını kurtarabilir. Delik, asansör kapılarının açılmadığı ve insanların içeride kaldığı acil durumlarda kullanılır. Deliğe bir anahtar sokulur ve asansörün kat kapısını serbest bırakır, böylece uçaktaki herkes güvenliğe kavuşabilir.

Yığılmış Gazetelerin Tam Kare ÇekimiPeter Schaefer/Getty Images

Eski gazeteler neden sararır?

Büyükanne ve büyükbabanızın evinde yığılmış eski gazeteler gördüyseniz, muhtemelen sonunda sarardıklarını fark etmişsinizdir. Kağıt, oksidasyon adı verilen bir işlem nedeniyle renk değiştirir . Gazeteler havaya ve güneş ışığına maruz kaldığında, kimyasal bir işlem onların güneş ışığını daha fazla emmesine ve beyazdan sarıya doğru koyulaşmasına neden olur.

Katlanmış masanın üzerine yerleştirilmiş iki ayaklı konektöre sahip uçak stereo kulaklıklarıPK6289/Getty Images

Uçaklar neden iki uçlu kulaklık kullanıyor?

Buradan oraya seyahat ederken yapacak fazla bir şey olmadığından, uçuş sırasında muhtemelen uçak pencerelerinin neden yuvarlak olduğu ve uçakların neden iki uçlu kulaklık jakları kullandığı gibi bir sürü soru düşünürsünüz. Çoğu ses cihazı 3,5 milimetrelik bir kulaklık jakı kullanır. Şu anda kafa karışıklığından alnınızı kırıştırıyorsanız, kulaklık taktığınız tüm cihazları bir düşünün: akıllı telefonunuz, oyun konsolunuz ve bunların arasında taşınabilir DVD oynatıcı. İstisna, ticari uçaklardır. Havayollarının iki uçlu krikolar kullanmasının nedeni teknolojiye bağlıdır. 3,5 milimetrelik jakların üç bağlantısı vardır (sağda, solda ve altta), ancak bu bağlantılardan biri koparsa tüm ses kaybolur. İki uçlu krikolar, biri kırılsa bile çalışmaya devam edecek şekilde tasarlanmıştır.

kaynaklar:

0
0
No votes have been submitted yet.