Yükselen burç hesaplama

Ct, 06/25/2022 - 02:41 tarihinde admin tarafından gönderildi

YÜKSELEN BURÇ HESAPLAMA

YÜKSELEN BURÇ NASIL BULUNUR?

Yükselen burcunuzun bulunabilmesi için tam doğum saati ve doğum yeri (şehri) bilgisine ihtiyaç vardır. Doğum saatinizi tam olarak biliyorsanız kesin bir bilgiye ulaşırsınız. Doğum saatinizi net bilmiyorsanız yükselen burcunuzun bulunması yine mümkündür; ancak bunun için “rektifikasyon” adı verilen bir yönteme ihtiyaç vardır. Astroloji uzmanlığı gerektiren bir işlem olduğu için bir astrologa danışmanız gerekir. Daha sonra haritanızı da yorumlatabilirsiniz. Yükselen burcunuzu bilmeden tam bir harita analizi almanız mümkün değildir, sadece belli kriterlere göre yaklaşık bilgiler verilebilir. Yükselen burcun bilinmesi harita analizi için kilit nokta olduğundan çok önemlidir.

Aşağıda verilen sitelere tiklayıp ve alanları doldurarak yükselen burcunuzu öğrenebilirsiniz.

http://astrologjalemuratoglu.com/dogum-haritasi/

https://www.astrosofa.com/horoscope/ascendant

https://www.astro-seek.com/

 

YÜKSELEN BURCUNUZU TANIYIN

Yükselen burç nedir?

Yükselen burç bizim hayata baktığımız “penceremiz”dir.
 
 
Adeta gözümüzdür, hayatı oradan görürüz.
 
Bir başka deyimle, üzerimize giydiğimiz kıyafettir o.
 
O bizim güvenli elbisemizdir, kimi zaman kalkanımız.
 
Yükselen burcumuz bizim “dış” kişiliğimizdir sözün özü.
 
Bu kişilik genellikle öz kişiliğimize uygun, onunla uyumlu olur. Tabii öz kişiliğimiz ve dış/savunma kişiliğimiz arasında direkt, akıcı ve sağlıklı bir ilişki varsa..
 
Buna uyan güzel bir söz vardır, Mevlana’nın: “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!”
 
Özetle, çocukluktan itibaren, kimi zaman kendimizi olaylara, insanlara, travmalara karşı korumak amacıyla kimi zaman sosyal hayatta kendimizi var etmek, göstermek amacıyla kendimize uygun bulduğumuz dış kişilik özelliklerini-huylar, davranışlar vs- Yükselen burcumuzun özelliklerinden alırız.
 
Bazı okurlardan şu şekilde bir soru almaktayım: “İnsan 30 yaşından sonra Yükselen burcun kişiliğinde olurmuş, doğru mudur bu?”
 
Yükselen yani dış kişiliğimizin özelliklerini, davranışlarını, huylarını fazlaca sergilediğimiz doğrudur ama tamamen Yükselen burcun karakterine büründüğümüz doğru değildir.
 
Ancak, kimi insanın gerçekten öz kişiliğini pek yansıtmadığına şahit oluruz. İşte buna, sürekli kendini savunma davranışlarına alıştırmış, bunun dozunu kaçırmış, öz kişiliğini yani öz benliğini, kendini ortaya çıkarmayı başaramamış ya da çıkarmamayı uygun görmüş kişilerde rastlarız.
 
Tabii ki Yükselen yani “dış kişiliğimiz”e her ne kadar savunma/maske kişiliğimiz desem de, o da bizim bir parçamızdır aslında. Ancak bu daha çok sosyal bir varlık olarak, çevreye bakarak kendimize uygun gördüğümüz ve edindiğimiz kişilik-davranış özelliklerimizdir.
 
Evet, insana bir dış kimlik de lazımdır hatta sağlıklıdır olması, ama bunu abartmayalım ve kendi öz benliğimize de sahip çıkalım derim. 
 
Yükselen burcumuz ayrıca bizim fiziksel özelliklerini de aldığımız, tipimizi, görüntümüzü etkileyen bir burçtur.
 
Gelelim Yükselen burcumuzun bizi hayat içinde nasıl yönlendirdiğine…
 
Yükselen burcun yönetici yıldızı haritanın yöneticisidir der Klasik Astroloji..
 
Evet, bu doğrudur bir yerde..
 
Ne bakımdan doğrudur?
 
Şöyle kıyaslama yapayım daha net anlatabilmek için; öz burcumuz hayat amacımızdır, var olma sebebimiz, dolayısıyla öz burcumuzu temsil eden Güneş ve öz burcumuzun doğal  yönetici yıldızı olan gezegen bizim hayat amacımızı işaret eder.
 
Yükselen burcumuz ve onun doğal yönetici yıldızı ise işte bu amacı destekleyen, besleyen, buna ulaşmamız için bizi motive eden şeylere işaret eder.
 
Özetle; hedefleri, yönelimleri Yükselen burçtan amaçlarımızı Öz burcumuzdan alırız.
 
Yükselen burcumuz bize öz burcumuzun işaret ettiği hayat amacına adeta sahne kuran bir organiztör gibidir.
 
Hayat sahnemizi, hayat arenamızı kurarken ve içinde yaşarkenYükselen burç ve onun yönetici yıldızının itkilerinden güç alırız.
 
Bir örnekle, konuyu noktalamak ve Yükselen Burçların tek tek özelliklerine geçmek isterim.
 
Örn; Öz burcu Boğa olan birinin amacı mutlu yaşamak, hayatında güzelliğin, üretkenliğin hakim olmasıdır. İnsanları mutlu etmeyi, sevgi, sıcaklık vermeyi ve onların maddi-manevi güvenliğini sağlamayı amaçlar.
 
Yönetici yıldızı Venüs’ten dolayı barışcıldır, sevecen, yapıcı ve hoşgörülüdür.
 
Haritada, öz burç temsilcisi Güneş ve öz burcun doğal yönetici yıldızı Venüs nerdeyse, amaçlarını, kendini var etmeye çalıştığı alanlardır.
 
Peki, bu amaçlarını nasıl bir sahne, nasıl bir çatı, nasıl bir hayat arenasında gerçekleştirmeye çalışıyordur?  Bunun için Yükselen burç ve onun yöneticisine bakıyoruz.
 
Diyelim Yükselen burcu İkizler olsun kişinin. O zaman hayat sahnesinde, çevresinde bol bol iletişim unsurları, iletişime dayalı teknolojik aletler vardır.
 
Belki hayat sahnesi yabancıların olduğu bir ortamdır, örn, tercümanlık dolayısıyla elçiliklere gider gelir belki. Belki bir yabancı firma ile ortak çalışan şirketin iletişimden sorumlu kişisidir. Belki hayat sahnesi yurt dışıdır. Ya da sanatla uğraşan biriyse Venüsyen biri olarak, edebiyat yapılan, edebiyat konuşulan alanlarda yaşar.

Yükselen Burçlar

 

Yükselen Koç Burcu

Yükselen Koçlar sanki iyi uyumuş da dinlenmiş gibi, parlak ve canlı gözlerle bakar. Kendilerini ilk etapta bu zeki, parlak ve canlı bakışlarla belli eder.
Zehir gibi de zekidirler. 
Kimisi efendi görünür kimi bıcır bıcır, ama mutlaka hepsi de dinamiktir, hemen harekete geçecekmiş gibi aktif bir bedensel duruşa sahiptir, hatta “sen konuş ben bu arada şu işi halledeyim” hali vardır.
Dur bir-iki dakika.. Yok.. Duramaz yerinde, çünkü harcanacak daha çok enerjisi vardır.
Marsiyen yapılıdır, yani yarışçı, rekabetçi ve kimi zaman savaşçı ve kavgacı. Çünkü Koçun yönetici yıldızı mücadele yıldızı Mars’tır.
Yükselen Koçlarda fiziksel bir özellik olarak ilave etmek istediğim bir şey daha; küçük küçük ama tez adımlarla yürür.
Ve Marsiyen yapıyla kanlı, canlı oldukları için, sıcaktan çabuk kızarırlar, yanakları çabuk al al olur.
Yükselen Koç erkeklerinin saç sorunu olabilir zaman içinde.
Yüz ve başlarıyla ilgili sorunları olabilir. Belki bir yara izi, belki baş bölgesine has bir rahatsızlık olabilir. Mars haritada iyi konumdaysa bu türden bir sorun olmaz.
Yaşamaya odaklıdır. Hayat sahnesinin gerisinde kalmaya razı olmazlar, hayatın içinde olmalıdırlar.
Hayat sevinci yüksektir. Genellikle kendiyle ve hayatla barışık olurlar.
Yaşama canlılığı gerçekten hayranlığı hak eder.
Ateşli, tez canlı yapıları vardır.
Sabırsızdırlar.
Yükselen Koç gibi sabırsız bir yükselen burcu olanlar genelde, kendi gibi canlı partner arar ama gider Venüsyen, daha yumuşak tabiatlı daha sakin kişileri seçer, tamamlanmak için.
Akılsız insana katlanamazlar. Akıllı olacak çevresindeki insanlar, onu isterler. Olmayınca bazen Koça has sinir krizleri, manifestolar artık hayatının bir parçası olur.
Yükselen Koçların en çok belası "sabır"dır.. Sırf sabır yüzünden, başlattıkları sürüyle hedeflerini bırakırlar. Uzayan bir iş onlara göre değildir.
Öte yandan, onlar çabuk ulaşılacak kısa hedeflerin ustasıdır. Tıpkı bir atlet gibidir bu bakımdan. Hedef bellidir, 1km koşu ve zafer. Hızla koşar ve zafere çarçabuk ulaşmak ister.
Ancak zaman içinde belki de sabrı en çok öğrenen onlar olur, kaçamazlar bu kaderden..
Neden çünkü tepelerinde bir Satürn vardır!
Hayat onlara ama işte ama evlilikte, özel hayatta, ama çocuklarıyla, sabrı öğretir.
Göstermezler ama çok fedakardırlar. Yüreklidirler. Cesurdurlar.
Yükselen Koçlar kızdı mı toslar, aman dikkat!..
Onlara bir şeyi bir kere anlatın, ikinci kere derseniz, hani diliniz durmaz da, o zaman uzaktan söyleyin..
Çünkü salak yerine konulmaktan hiç hoşlanmazlar.. Boynuzu geçirirler Alimallah.
Ancak merak etmeyin, o alevli, birden parlayan öfkesi iki dakika sonra geçer ve bir bakarsınız ki neşeli, şen kahkahaları patlatıvermiş yeniden.
Yükselen Koçlarda çok enteresan, kendilerinden pek beklenmeyen bir özellik vardır, gençliğinde hovarda, çapkın, flörtçü veya özgürlükçü takılan biri olsa da, ayrıca büyük ideal peşinde koşacak biri gibi görünse de, onlar şaşırtıcı bir şekilde evlilik ve yuva düşkünüdürler.
Gelecekte yöneldikleri şey bir yuva kurmaktır. 4.ev yuva evidir, Yengeç ve Ay yönetiminde bir yuva evleri olunca, bu bana göre hiç şaşırtıcı değildir.
Kimi Yükselen Koçların ise, kariyer yerine evliliği seçmesinin ardında haritalarının tepesindeki Oğlak burcu ve Satürn yönetimi olsa gerek. Kariyer ulaşılması çok zahmetli şey gibi görünür onlara, hele gençken hiç sabırları yoktur buna…
Ancak kimi de kariyeri er ya da geç seçer.
Yükselen Koçlar ilişkilerinde genellikle ya tepedeki burç Oğlak, ya da yuva evindeki Yengeç burcuna veya zıt burcu olan Teraziye çekilir.

Yükselen Boğa Burcu

 
Yükselen Boğa.. Evrenin en bereketli, verimli, etinden sütünden faydalanılan üyeleri..
 
Hakkınızda haksız laflar çıkmasına aldırmayın derim zaten aldırmamak, insanları aldırmazlığınızla çatlatmakta iyisinizdir.
 
Gülüp geçmek.. İşte, parolanız budur.
 
Siz kesinlikle çalışkansınızdır ama tıpkı bir boğa gibi inatsınızdır, sevmediğiniz bir işi asla yapmazsınız, dayak yer yapmazsınız, o derece..
 
Boğa Yükselenin Yönetici yıldızı Venüs’tür, Teraziler gibi, ama fark vardır aralarında.
Boğadaki naiflik Teraziye göre, daha çok güçle karışıktır, güçle karışık bir zarafet vardır hallerinde. 
 
Bir Boğa Yükselenin mutlu bir ifadesi, yuvarlak yüzü, uyumlu, keyifli ve hoşgörülü bir hali vardır. Rahat, sakin yanlarıyla da insanları rahatlatırlar.
 
Sıcak hava yaratmayı severler. Kendileri sakindir, küçük şeyden mutludur, herkes mutlu olsun ister.
 
Ve o bir barış severdir, sonuna kadar hoşgörülü olurlar.
 
Ama damarlarına basınca, işte orada uyumlu bir inek gider, yerine tepeleyen bir Boğa
gelir mi, kesinlikle gelir.
 
Ne de olsa tam karşısında, zıt burcu Akrepten savaş konusunda iyi tüyolar almıştır…
 
Boğanın öfkesinin güçlü olması ve kızgınlığının uzun sürmesi içinde biriktirip bekletmesinden kaynaklanır. Birikir, patlayınca da deprem gibi sallar zemini Alimallah.
 
Siz bu sarsıntı esnasında, menzilinde olmamaya gayret edin, sonuçta Boğalar şiddet sevmezler, gözüne görünmeyin yeter..
 
Bir de özür dileyin, sizi affeder ama bir daha yaparsanız, unutmayın yazmıştır onu bir köşeye. Zorlamayın sabrını daha fazla..
 
Venüs insanıdır ne de olsa, estetik ve sanat hastası olurlar ve Venüsyen insanlardan çok sanatçı çıkar. Mimar da çıkar. Ve bankacı da çıkar çok. Ne de olsa para evinin hakimidir.
 
Peki, hiç düşündünüz mü, evrenin bu mülayim, sakin, uyumlu, mutlu, hoşgörülü, üretmek
ve mutlu olmak ve mutlu etmekten başka derdi olmayan üyesi neden bazen birden asla vazgeçmeyen bir asiye dönüşür?..
 
Neden çünkü Boğa Yükselenin tepesinde yani haritanın 10.evinde Kova vardır!
 
Kovanın öz yıldızını hatırlayalım; büyük değişim ve özgürlük yıldızı Asi Uranüs!
 
Yükselen Boğa işinde kesinlikle özgür olmayı sever, işine karışılmasından asla hoşlanmaz.
 
Yükselen Boğa çekicidir, çekiciliklerinin arkasındaki güçlü halleriyle de insanı çekerler. Sakin, hoşgörülü hallerinin arkasındaki güç insanları etkiler.
 
İşte, bu da onları karizmatik yapar, ne de olsa tepelerinde Uranüs vardır.  
 
Yükselen Boğa ilişkilerinde genellikle tepesindeki burç Kovaya, ya da yuva evindeki Aslana, veyahut zıttındaki Akrep burcuna meyleder. Kendi gibi güçlü, inatçı ama kendinden farklı ve merakını çeken yanları vardır onların..
 
 

Yükselen İkizler Burcu

 
Yükselen İkizler burcunun Yönetici yıldızı zeka yıldızı Merkür’dür. Çok hızlı çalışan bir zeka, hızlı öğrenme kapasitesi vardır.
Hayatımızın habercileridir onlar, mesajcısıdır. Bir dolu konuda az veya çok şey bilirler, her şey hakkında bilgileri, söyleyecek sözleri vardır.
İkizler insanı ya uzun incedir ya da orta boylu ve genelde ince bir ağaç gibi süzülen bir halleri vardır. Meryem Ana gibidir kadınları, hani süzülen bir hali vardır onun ya.
İkizlerin yüzlerinde çil olur ya da saçlar kıvırcık olabilir. Bıcır bıcır, sevimli, uyanık, sempatik çocuk halleri vardır. Hareketleriyle sevdirir kendini.
Yerlerinde duramazlar, bir yerde fazla kalamazlar, on işi bir anda yaparlar, tez canlıdırlar.
Canlı, zeki bakan gözleri vardır, bu bakımdan biraz Koçu andırırlar ama Koçların canlı bakışına ateş, istek harmanlanırken, İkizler Yükselenin bakışında hafif şakacı ve o an kafası yüz şeyle meşgul halde olduğu belli bir ifadesi vardır, sürekli düşündüğü bellidir gözlerinden.
Ne de olsa Hava grubundandır, yani düşünce, iletişim, soyut fikirlerden sorumlu burç grubu.  
Çok hızlı oldukları için odaklanma sorunları vardır, sabırları azdır ama zaten onlar leb demeden leblebiyi kapmıştır, hem daha soracak çok soruları vardır ya da getirdikleri haber...
Yavaşlıktan hoşlanmazlar. Espri ve hazır cevaplık yetenekleri süperdir.
Gazeteci, haberci ruhları vardır.
Kül yutmazlar. Zeki ve taktikçidirler. Merkür’ün verdiği zeki insanlara has çekicilikleri vardır.
İkizler yükselenin fiziksel yapısında, ayrıca iri göz ya da canlı, dışa bombeli gözler ya da ön dişlerde açıklık olabilir.
Gözleriyle bilgisayar gibi tararlar her şeyi.. Matematik zekaları kuvvetlidir. Çok yönlüdürler. Yeteneklidirler, elleri de hızlı ve beceriklidir.
İyi bir konuşmacı olurlar, komiktirler çok, insanı acaip merak ettirirler, izlenmesi keyifli kişidirler.
İlişkiler evinde zıt burç Yay vardır. Sevgili bulduklarında ya da evlendiklerinde en çok yapmak istedikleri şey belki de birlikte dünya seyahatine çıkmak ya da kır alana yerleşmektir.
Yükselenin tam karşısında, zıttında olan partner evindeki Yayların hevesli, tutkulu, maceracı, hedefe odaklı halleri onların hoşuna gider, çünkü İkizler Yükselen her şeyi bilir ama onları nasıl düzene koyacağını bilen, bilgilerini daha geniş, daha yüksek düzeyde bir alanda büyütmek ve genişletmek için Yay gibi birine ihtiyacı vardır.
Kimi Yükselen İkizler gizli bir düşünce lideridir, siyasete ilgi, hayata karşı taraflı duruşları vardır.
Neden çünkü tepelerinde Neptün vardır!
Yükselen İkizlere göre haritanın tam tepesindeki burç Balık ve Balıkın yöneticisi Neptün’dür. Ayrıca Jüpiter de ikinci yıldızdır.
Bu arada, görebiliyor musunuz, bir İkizler yükselenin Yay, Balık gibi nasıl Jüpiteryen birine ihtiyacı olduğunu?.. O güzelim devasa bilgisi nasıl yayılır dünyaya yoksa..
Tepelerinde Neptün vardır dedim. Hayallerin, ideolojinin, romantik ve yüksek inançların gezegeni.
Yükselen İkizlerin bir hayali olmalıdır. Aslında tek bir şeyde kalmak onlara göre değildir fakat Neptün onları sıkıştırır: “Bir hayal edin!” Bir amacın olsun, der.
Ve bu amacın bir ruhu olmalı!
Daldan dala atlamak yerine, güzelim fikirleri, bilgisi bir işe yarasın ister Neptün.
Neptün sosyalizmin yıldızıdır, İkizler Yükselen gizli bir sosyalisttir, ilerici fikirleri vardır, görüşlerini savunmak onların en büyük amacıdır. Ayrıca bir şeyin sembolü olmak!
İşte, ruhlarının ihtiyacı olan şey budur. Marilyn Monroe “seksi kadın” sembolüdür.
Bir İkizler Yükselen olarak, bir şeyin sembolü olmak. İşte budur!
Bazı İkizler Yükselen tam tersi dindar, hatta dinci olabilir. Bu da Neptün’ün başka yüzüdür. İkizler Yükselen tarih, kültür, mitoloji sever. Uygarlıklar İkizler etkisindedir zaten..
Aşkta kendine mutlu, neşeli, duygusal yanı olan birini ararlar. Onun tatlı ama bir o kadar da bol çenesine katlanacak birini ararlar. 
Ve genellikle dediğim gibi, partner olarak ya Jüpiteryen yani Yay ya da Neptünyen yani Balık burcu kişilere meylederler. Duygusallıktan kaçanları ise, kendi gibi Merkür yönetiminde olan Başaklara meyleder.

Yükselen Yengeç Burcu

 
Yükselen Yengeçler hava durumu gibidir.. Her an değişirler, her şeyden etkilenirler..
 
Yükselen Yengecin Yönetici yıldızı Ay’dır. Çok duygusal yapar Ay onları. Her en ağlayacak gibidirler. Gülerken ağlamak misali..
 
Kadınlarda güzel göğüs, hülyalı bakışlar, duyguları çok iyi anlatan gözler ve etine dolgun bir beden..
 
Yükselen Yengeç erkeği deyince aklıma çizgili pijama geliyor.  İşte ne kadar yorulurlarsa yorulsunlar, evde tembellik severler.
 
Yengeçler öncü burçtur, çevresini çekip çevirmek, yönetmek ister. Naiftirler de o yüzden bazen kırmamak için kırılmayı göze alırlar.
 
Yalnız yine de Yükselen Yengeçlerin duygusal, kırılgan hallerine bakmayın, duygusal halden çabuk sıyrılır, bir anda başka biri olurlar.
 
Yükselen Yengeçten neden çok siyasetçi veya asker vs çıkar, bilir misiniz?
 
Tepelerinde Mars yönetiminde Koç burcu vardır da ondan! Savaşçıdır işinde ve genel hayatta o.
 
Ayrıca Yengeç yuvasını, sevdiklerini, vatanını korumayı sever zaten.
 
Yengeç Yükselen Ay yönetiminde olduğu için toplum liderleri olurlar, aralarında iyi belediye başkanı çıkar mesela. Siyasete, yönetmeye, ticarete yatkındırlar.
 
Maddi güvence de önemlidir onun için, yuva tabii mutlaka en önemli şeydir.  
 
Yengeçler işte bir savaşçı, evde evcimendir.
 
Yengeç Yükselen ve Ay.. Çeker insanı, mangetizması vardır, Ay’ın gel-git yaratan çekim kuvveti gibi çeker insanı.
 
İnsanın ruhuna dokunur, ruhuna sıcak gelir hareketleri..Dikkat çekerler girdikleri ortamda, insanın onun yanında duygusal olası gelir. İnsana duyguları hatırlatır.. Ve bir kalbimiz olduğunu.
 
Hayata da zaten duygularıyla bakar. Çok zeki olsa da, duygu onun için en önemli şeydir.
 
Yuva evlerinde Venüs yönetiminde Terazi olduğu için evde el becerisiyle uğraşan veya kendine ait ve bir şeyler ürettiği bir dükkanı vs olabilir. Gıda, yemek sektörüne yatkındırlar. Kendi perdelerini, kendi elbiselerini kendi dikerler vs.
 
Bu türden şeyler yapmasa bile evinde, kadın olsun, erkek olsun, evi süsleme hevesi vardır. Evde lüks ve antika severler ayrıca.
 
Ay nerdeyse haritada Yükselen Yengeçler için orası yuvadır, vatandır.
 
Kendini huzurlu hissettiği yerdir, inançlarını, hayallerini ve bir amacını gerçekleştirdiği yerdir orası.
 
Örn; Ay 9.evdeyse gezer bolca, uzak diyarlar, dünya onun için vatandır.. Çeker onu uzaklar, bir anne kucağı gibi…
 
Yükselen Yengeçlerin çekici, sıcak, güzel ve hissettiği duyguları çok güzel yansıtan bakışları, şefkatli halleri insana güzel gelir.
 
Girdikleri yerde kabul görürler, toplumun önde gelen, toplumca onay alan, yaptıklarıyla toplumum beğenisini kolayca kazanan, toplumun kalbine, ruhuna hitap etmeyi bilen insanlardır.
Onların ekmek, peynir aldığı bakkal yıllarca aynıdır, gittiği kasap değişmez. Yaşadığı
yerdeki tüm esnafla, tüm mahalleyle samimi, akraba gibidir. Hatır, gönül, vefa onlar için çok önemlidir.
 
Ay parlak evdeyse parlarlar hayatta, toplumun tuttuğu kişi olurlar, toplumu, insanları duruşuyla etkileyen ve sürükleyen kişi olurlar. Sanki toplum için bir yakın, aileden birisi gibidir onlar ayrıca.
 
Bereketli ve uğurludur.
 
Yükselen Yengeçler ilişkilerinde genel olarak ya tepelerindeki burç Koç, ya zıt burç Oğlak ya da yuva evindeki Terazi burcuna meyleder.
 

Yükselen Aslan Burcu

Yükselen Aslanların en önemli yeri "yeleleri"dir.. Saçlarına dokunmayın da ne yaparsanız yapın..
Saç onların Asalet kostümüdür.
Aslan Yükselenlerin heybetli, sanki foto için poz veriyormuş gibi bir halleri vardır. Heybetli, dik, kendine güvenli ve güneş gibi parlak ve sıcak..
Yükselen Aslanların egoları yüksektir, şımarık görünen yanları da vardır ama asla hadlerini aşmazlar. Çünkü gururları vardır. Taktik, oyun vs severler ancak bunu asaletlerini bozmadan yapmak isterler.
İstikrar severler ama gizli bir çılgındırlar öte yandan.
Tutku.. Ateş.. Hayatı sevmek.. Onları iyi anlatır. Azla yetinmek duygusu yoktur. Büyük isterler. Ve büyük oynarlar.
Genelde kumraldırlar. Güneş Yöneticileri olduğundan olsa gerek..
Kadınları sarı saçlı, frapan, süslüdür, şahşahalı giyinir. Dikkat çeken, iddialı gözlükler vs..
Nerde en cafcaflı, süslü, abartılı, leopar desenli, klas giyen biri varsa mutlaka onun ya burcu ya yükseleni Aslandır.
Erkekleri de öyledir, mesela altın takı seven erkeklerin ya burcu Aslan ya da Yükseleni Aslandır.
Star havası vardır ayrıca onlarda.
Yönetici yıldızı Güneş dedim ya, Güneş nerdeyse haritada kendini orada var etmek isterler.
Aşkta çılgındırlar. Kendilerinden beklenmeyeni yaparlar, çünkü zıt burçları Kova kışkırtıcıdır onlar için, ondan sıra dışı, çılgın şeyler için ilham alırlar. Zaten kendileri ateşlidir, oyun, heyecan seveler.
Ancak, onlar enteresan bir şekilde gizli bir yuva severdir ayrıca.
Bekarken çılgın ama akılları kral/kraliçelerini buldu mu evlenip yuva kurmakta olan kişilerdir. Bu da doğaldır, Aslanın hüküm sürmesi için bir krallığa, yuvaya ihtiyacı vardır değil mi?..
Ve ayrıca aşkta çılgın olsalar da, tepelerindeki Venüs yönetimindeki Boğa onların sıcak ve kalıcı olan bir yuva hedeflemelerini sağlar.
Her işte her yerde ne yapıp edip parlarlar. Yiğittirler. Bir de çok açıktırlar. Kendileriyle veya başkalarıyla ilgili gerçekleri söylemekten çekinmezler. Kimden korkacaklarmış..
Aslan Yükselenlerin fiziksel yapısıyla ilgili son bir özellik; saç tipini değiştirmezler, kendileri  için heybetli ve havalı bir model bulurlar. Budur onların “yelesi” veya “tacı.”
 

Yükselen Başak Burcu

 
Yükselen Başaklar inanılmaz titiz, düzen, detay, hastasıdırlar. Ve hijyen delisi.
 
Eğer domatesi deterjanla yıkayan birini görürseniz, teşhisi koyun: ya burcu Başak ya da Yükselen burcu Başaktır.
 
Her işte mutlaka mantık ararlar. Şüphecidirler.
 
Yükselen Başaklar biraz ince yapılıdır. Hızlı ve enerjiktirler, çabuk enerji yakarlar.
 
Yükselen Başak erkekleri ve kadınları genellikle sade ama şık giyinirler, en önemlisi de tertipli giyimdir.
 
Erkeklerde gömlek ütülü ve düğmeler sonuna kadar kapalıdır, ya da açsa bile tertipli durmalıdır yakası vs. Fizik yapıları iyidir, çünkü ya çok koşturmaktan ya da spor yapmaktan, kıyafeti iyi taşırlar.
 
Formda kalmak onlar için çok önemlidir. Sabahın köründe kalkıp spor yaparlar..
 
Yükselen Başak kadınları hatta erkekleri belki de fiziğiyle en çok uğraşan kişidir, zırt bırt saç modeli, saç rengi değiştirler. Bu biraz da mükemmeliyetçi yapından yani hiç bir şeyden tam olarak memnun olmamaktan kaynaklıdır.
 
Çok zeki olur Yükselen Başaklar, sistematik işlerde, araştırma, soruşturma, dille alakalı işlerde çok iyidirler. Yönetici yıldızları Merkür’dür çünkü.
 
Genellikle iletişim-bilgi alanında, bir şeyin beyin takımında, mutfağında, sözel-yaz işlerinde, teknoloji işinde, hesap kitap işlerinde çalışırlar.
 
İyi strateji kurarlar. Hizmet duyguları yüksektir.
 
Mütevazi ama mesafelidirler.
 
Yükselen Başak erkeklerinde Man in Black havası vardır, elinde James Bond çanta, önemli görevlere koşturan.. Zaten James Bond’un Başak burcu olmasından şüpheleniyorum..
 
Ya da İngiliz Kemal halleri vardır erkeklerin. Ülkesi için gidip ajanlık yapan, görevimiz tehlike durumları..
 
Bir işkoliktirler.
 
Disiplin severler, dakiktirler, iyi gazeteci, iyi bir araştırmacı, tüyocu, strateji uzmanı, haberci olurlar.
 
Bir şeyin beyin takımında, organizasyonunda olmakta iyidirler. Bir alanda uzmanlaşmaya yatkındırlar ayrıca.
 
Sadece, Başak Yükselenlere biraz vizyon, biraz duygu, biraz hayal gerekir. Bunun için birlikte çalıştıkları kişilerden ilham almalıdırlar.
 
Hayata biraz duygu, biraz lezzet katmak için, duygu dünyasını besleyen kişilere yönelirler.
Ancak, sanmayın ki Başaklar sadece entelektüel ya da hizmet sektöründe çalışır.
Başak Yükselenlerin on elinde on marifet vardır. Tepelerindeki İkizler de kendileri gibi Merkür yönetimindedir. Ve seslerini duyurmaya önem verirler. Hedefleri yaptıkları işte ses getirmektir.
Merkür, Venüs’ten sonra şarkı, müzikle ilgili bir yıldızdır, Başak Yükselenler arasında çok şarkıcı, sanatçı çıkar. Sesle ilgili, konuşmayla ilgili işlerin yanı sıra sanatın dalları vardır ayrıca. Sanatta ses önemlidir.
Kulakları sağlamdır, iyi müzik aleti çalabilirler ayrıca. Ve kulak yeteneği onlara iyi taklit de yaptırır. Zaten Merküryen yapı biraz muzip, şakacı, esprili, nükteli yan verir onlara.
Yükselen Başaklar çalışırken başkalaşır adeta. Gündelik hayatta titiz, sakin, prensipçi, şifacı, hijyen, iyi gününde esprili, negatif gününde eleştireldir ama çalıştıkları zaman sanki başka birine dönüşür, her şey gider, sadece o görev, o iş vardır merkezlerinde.
Dikkat ve odaklanmada iyidirler.
Yükselen Başaklar genellikle ilişkilerinde tepelerindeki burç İkizler, ya da yuva evindeki Yay veya zıt burç Balıka yönelir. Kendini bu burçlarla tamamlar.
 

Yükselen Terazi Burcu

 
Yükselen Teraziler Venüs yönetiminde.. Yani naiflik, zarafet, diplomasi, şıklık..
 
Asildir.
 
Yükselen Teraziler ayrıca şımarıktır biraz, estetiğe, inceliğe önem verirler.
 
Naif hallerine kanmayın derim çünkü kadife eldiven takan otoriter, lider ruhlu bir kişi olabilir. Ve eldivenin altında demir yumruk bulunabilir.
 
Terazi Yükselenler siyasidirler, hayata karşı mutlaka siyasi bir duruşları vardır.
 
Devrimci ruhludurlar. Eşitlik, hak adına düzenlenen protestolarda bolca Terazi Yükselene rastlayabilirsiniz.
 
Özgürlük, adalet, eşitlik vs konulara karşı hassastırlar.
 
Dilleri tatlıdır, süslü kelimeleri iyi becerirler ama fikirlerini söylerken de çok açık sözlüdürler ayrıca. Bazen seviyor mu dövüyor mu anlamak zordur, insanı iki arada bir derede bırakırlar.
 
Zekidirler ve olaylara tarafsız bakmak, gözlemlemek yetenekleri olduğu için, iyi yalan yakalarlar ve iyi yüze vururlar.
 
Genelde herkese karşı kibar davranmakla birlikte, sevmedikleri, kızdıkları kişi karşısında
şımarık konuşurlar, eğer karşısındaki kişi hak etmişse ona göre, bu durum alaycılığa varır.
Artık karşısında olan tabanları yağlasın, erkekliğin yüzde 10’u kaçmaktır desin. Benden tavsiye…
 
Kimi Yükselen Teraziler ise eşitlik, hak, kimseyi incitmemek, üzmemek derdiyle, sürekli endişeli, tereddütlü bir hali vardır. Zarif endişelerdir onlar..Aman kırmayım, aman ortamı germeyim vs.
 
Terazi Yükselen olunca ilk akla gelen Venüstür! Mutlaka estetik olmalı işlerinde ve hayatlarında.
 
Ve sosyallik önemlidir onlar için. Sosyal işlerde çok iyidirler.
 
Sanat kabiliyeti olan sanatla, siyasete ilgisi olan siyaset sahnesinde boy gösterir. Ve sosyal içerikli, halkla ilişkileri bol işlerde severek çalışırlar.
 
Her türlü sosyal organizasyonlarda boy göstermeyi severler.
 
Terazi Yükselenler salon insanıdır biraz da, huysuz zamanları hariç..Salon insanı şıklığı, bazen abartıya kaçan ve bazen suni duran neşeleri vardır. Salon ortamında, süslü, lüks ortamlarda kelebek misali dolaşmak, sosyalleşmek yakışır onlara..
 
Terazilerin yaptıkları işlerle parlaması ve toplum tarafından sevilmesinin nedenlerinden biri Venüsyen yanıdır, diğer bir şey ise, tepelerinde Ay bulunmasıdır.
 
Çünkü haritanın en tepesindeki ev Ay Yönetimindeki Yengeçtir.
 
İster siyaset ister, sanat, ister başka işler olsun, yaptıkları işlerle dikkat çeker, toplumun gözdesi olmayı başarırlar. Ay etkisi toplumun kalben onları sevmesine destek olur.
 
Toplumun ruhuna hitap etmeyi bilir. Tabii biraz mavi boncuk dağıtmayı da bilir.
 
Yükselen Terazi bir şeyi sunmak, tanıtmak, değerini yükseltmekte ustadır ayrıca.
 
Aralarında çok kuyumcu, pırlanta satıcısı, antika eşya satıcısı vs olur.
 
Yükselen Terazi ilişkilerde genellikle tepesindeki burç Yengeç, zıt burç Koç veya yuva evindeki Oğlak burcuna meyleder.
 
Yükselen Teraziler yuva kurmayı hem çok isterler, hem korkarlar, bilirler ki yuva kurduğunda nerde tatsız sorumluluk varsa üzerlerine atılacak. O yüzden olgunluk çağında kendilerini yuva kurmaya hazır hissederler. 
 
 

Yükselen Akrep Burcu

 
Yükselen Akrepler için hayat bir savaş alanıdır.
 
Her şey onun için bir savaş, mücadele, ölüm-kalım meselesidir.
 
İyisi-kötüsüyle tüm duyguları inanılmaz yoğunlukta hisseder, yaşarlar. Ve her şeyi iliklerine kadar yaşamak isterler.
 
Bir şey onun istediği gibi olunca ondan mutlusu yoktur, olmayınca ondan mutsuzu yoktur.
 
Lütfen biraz relax.. Bir dönün bakın etrafınıza, mesela tam karşınızdaki, zıt burç Boğaya..
O şu an şezlonga uzanmış, hayatın tadını çıkarıyordur, hem de bir şeylerin olacağından emin, keyifle güneşleniyordur. Onun haline kızmayın, siz de bir şezlong kapın yanında..
 
Yükselen Akreplerin bu ölümüne sevgi, ölümüne zafer duyguları korkutur beni.
 
Hayır! Hayat bu değildir, gerçi hayatın tadını çıkarmayı da bilirler ama bir şeyler istediği
gibi gittiğinde.
 
Dayanıklı, uzun soluklu, sabırlıdır ve duyguları ve sezgileriyle yaşar.
 
Öte yandan çok da zekidir, şüpheci, kurnaz, derini gören bir zekaları vardır.
 
Yükselen Akreplerde derin bakışlar, gizemli bir hava, hem her şeyi konuşan hem hiçbir sırrı ele vermeyen, ketum yanları vardır. Merak edersiniz onu.. Çok gizemlidir.
 
Ayrıca karizmatiktirler. Yönetici yıldızları Plüton onlara mıknatıs kuvvetinde güçlü çekim kuvveti verir.
 
Seksapelleri yüksektir. Aşkta, sekste tutkulu ve cesurdurlar.
 
Gizemlidir dedim, duygularını, fikirlerini bilmezsiniz, güler ağladığını bilmezsiniz, mutluyum der ama daha yeni bir savaştan çıkmıştır belki de.
 
Çünkü insanlara zayıf görünmekten hoşlanmaz, hırslı yapıları, güçlü olma ihtiyaçları ve egoları tutar onları.
 
Ne de olsa tepelerinde Güneş’in yönettiği Aslan burcu vardır. Güçlü olmak iki burcun etkisiyle artık bir tutkuya dönüşür.
 
Tepelerinde Güneş yönetiminin de etkisiyle, kimisi sanat, kimi siyaset, kimi iş alanında yönetici olmak, bir yıldız gibi parlamak ister. O alanın yönetimi, kontrolü elinde olmalıdır,
Haklıdır da, iyi yönetir işleri ve insanları.
 
Ayrıca bunun etkisiyle, eline aldığı işleri de parlatmayı bilir.
Yükselen Akrepler yönetmeyi, kontrolü severler. Hatta biraz kontrol-frik olabilirler. İyi de yönetici çıkar aralarında. Meslekleri neyse o alanda iz bırakmak isterler
Cesurdurlar.
 
Yükselen Akreplerin Yönetici yıldızı önce Plüton sonra Mars’tır.
 
Sahiplenmeyi severler. Ama kendilerini bıraksalar, Plüton onlara daha fazlasını verir.
 
Plüton haritada neredeyse, Yükselen Akreplerin mücadele, güç, gizem, misyon, aşma alanı orasıdır, ve cevheri, gizli hazinesi de oradadır.
 
Plüton eşittir misyon ve aşma gücü.. Dönüşüm…Yani Plütonik bir giysisi vardır onların.
 
Kendileri Plütonik/Marsiyen yani sert yapılı olduklarından, etraflarında Venüsyen insan ararlar, sıcak, rahat, sevecen kişiler yani. Kendileri de sıcaktır ama Venüsyen sıcaklıkta bir huzur, tatlı ve insanı gevşeten rahatlık vardır. İşte, bu bir savaşçının, savaştan döndükten sonra yanında dinlemek isteyeceği kişi modeli.
 
Akrep Yükselenler ilişkilerde genellikle ya tepelerindeki burç Aslan, ya zıt burç Boğa veya yuva evindeki Kovaya yönelir. Hem kendisi gibi güçlüdür onlar da hem farklı özellikleriyle onun gizem sever yanını kışkırtırlar.
 

Yükselen Yay Burcu

 
Yükselen Yaylar evrenin gezgin, maceracı ruhları..
 
Neşelidirler. En tipik özellikleri gülümsemeleridir.
 
Yükselen Yayın gülümseyen dudakları, neşeli bir yüz hattı vardır.
 
Yay Yükselenlerin duruşunda filozof bir hal vardır ya da bilge kişi.
 
Hareket severler. Bir yerde uzun kalmaktan çabuk sıkılırlar. Gezmek, dolaşmak, bir şeyleri keşfetmek, hareket halinde kalmak isterler hep.
 
Huzursuz, geniş tarlaları ve doğayı özleyen ve kaçıp giden asi ve asil atlar gibidirler.
 
Asil yanları vardır.
 
Adildirler.
 
Açık sözlüdürler. Düşüncelerini art niyetsizce, olduğu gibi söylerler. Herkesi kendi gibi iyi niyetli, açık gönüllü sanırlar.
 
Ancak bu açık sözlülük daha sonra başlarına dert açar, çünkü bazen açık olayım derken çam devirirler.
 
Yay Yükselen fiziksel olarak uzun boy verir genellikle. Uzun boylu değilse bile, sportif ve rahat tavırlı bir beden verir.
 
Saçlar gürdür, atın yelesi gibi dalgalanır.
 
Yükselen Yay burcunun yönetici gezegeni Şans ve genişleme, bolluk yıldızı Jüpiter’tir.
 
Jüpiter’in onlara kazandırdığı hem öğretici, hem öğrenmeye, bilmeye meraklı yan ve filozofik bakış açısından dolayı, girdikleri ortamda insanların saygısını kazanırlar kolayca.
 
Hatta insanın onların yanında ceketini ilikleyesi gelir.
 
Onların karizması bilge hallerinden, alanında otorite olmalarından gelir. Ve tabii her an kaçıp gidecekmiş gibi duran özgür ruhlarından.
 
Saygıyı hak eden hayat görüşleri, hayata ektik bakışları, adil, paylaşımcı yapı ve ayrıca işlerinin uzmanı olmak gibi özelliği nedeniyle toplumun “saygı duyulan” kişileridir.
 
Özgürlük savaşçısıdır o ayrıca. Aristokrat bir savaşçı, bir şövalyedir o.
 
Çok girişimci olurlar, Yönetici yıldızları şans gezegeni Jüpiter’e de çok güvenerek sürekli
bir girişim, bir hedef peşindedirler.
 
Kendilerine inanır ve güvenirler.
 
Aşk onlar için bazen bir oyun bazen sanki bir sportif yarışı kazanma hevesidir. Aşkta ayrıca tutkuludurlar.
Zaten hayata karşı tutkulu, hevesli kişilerdir. Yaşama sevinçleri yüksektir.
Hedefsiz kaldıklarında depresif olurlar. Mutlaka ulaşılacak hedefler lazımdır onlara.
Tam bir hobi severdir, zaten çok yönlü yetenek ve bilgileriyle hiç uğraşsız, hobisiz kalmazlar.
Yükselen Yaylar sık kent, mekan değiştirir.
Kafaları sıkılır, basar giderler yurt dışına. Bir anda hop çanta sırtlarında. Gezgindirler.
Yaşasın seyahat!
Dil becerileri de vardır, her yerde iki kelime dil bilseler bile hiç aldırmazlar buna, herkesle anlaşırlar.
Yaylar garları, hava alanlarını, hanları çok severler.
Evliya Çelebi gibidirler.
Fizikleri çekicidir, asil bir at gibi seyretmesi hoştur onları, salına salına yürürler..
Yükselen Yayların dil becerileri, dille, iletişimle alakalı işlerde kendilerini göstermeleri tabii en başta Jüpiter’den gelir, sonra da tepelerindeki Merküryen yönetimindeki burç Başaktan. Başak ve Merkür ona taktik kurmayı, stratejiyi öğretir.
Yay Yükselenler ilişkilerinde genellikle tepelerindeki burç Başak, ya da yuva evindeki burç Balık veya zıt burç İkizler burcu insanına meyleder. 

Yükselen Oğlak Burcu

 
Oğlak Yükselen kadını da erkeği de gerçekten lider ruhlu, yönetici ruhlu olurlar.
 
Çünkü Yönetici yıldızları ilk başta Disiplin yıldızı Satürn ve sonra Uranüs’tür.
 
İddialı, hırslı, rekabetçi, disiplinli görünürler.
 
Kadınları hoştur ama dikkat, karate bilirim duruşu vardır..! Erkeklerinde de kick boks veya boks bilir haller vardır.
 
Disiplinli, kural sever hallerinin arkasında bir çılgın bulabilirsiniz. İşte ciddi, genel hayatta kendine has, çılgın yanları olan ve büyüdükçe de şarap gibi gençleşen tiplerdir.
 
Şaşırtıcı bir şekilde genç görünmeye meraklıdırlar.
 
Oğlak Yükselenler iyi düzenleyici olurlar. Bilim kafaları da vardır, Satürn sıkı disiplinli bir kafa verir onlara.
 
Her şeyi ciddiye alırlar. Çalıştıkça, hayatları da düzendeyse onlardan iyisi yoktur.
 
Öncü, halk adamı havaları vardır. Kimi Yükselen Oğlakta Aristokrat bir hal vardır.
 
Tarih severler.
 
İddialı oldukları için kendilerini sosyal hayatta da göstermek isterler. Tepelerindeki Venüs yönetimindeki Terazi onları yıldız yapabilir.
 
Yükselen Oğlaka göreTerazi tepededir dedim. Yani Venüs..
 
Satürn ve Venüs.. Bazı Oğlak veya Oğlak Yükselenlerin neden sanatçı olduğunun, ve alanında öncü, kendine özgün eserler ürettiğinin sebebidir.
 
Ve sahneyi neden çok iyi doldurduklarının ve sahnede parladıklarının nedeni..
 
Satürn-Venüs birlikte yapı duygusu, form yeteneği, inşa becerisi verir onlara. Bir şeyi formuna sokmak, bir şeyi temellendirmek, şekillendirmek, işi bir formata sokmak vs iyi becerirler.
 
Detayı ve ince işi de severler.
 
Oğlaklardan da iyi mimar, grafiker çıkar, form duyguları güçlüdür.
 
Zaten çalışkandırlar, işkoliktirler. Sorumluk duygusu; felsefeleri budur.
 
Çalışmadıkları zaman huysuz, agresif, haşin olurlar.
 
Oğlak Yükselenler de siyaset severdir. Hem Oğlak siyasetten sorumlu bir burçtur, hem Terazi. Aralarında iyi siyasetçi, yönetici, bürokrat, devlet adamı çıkar.
 
Aşkta duygusallık ararlar.
 
Her şeye akıl gözüyle baktıkları için, hayatlarında duygusal, ateşli kişiler ya da romantik kişiler ararlar, tamamlanmak için.
 
Oğlak Yükselenlerin ilişkide en inat yanı aşkta sevgilerini göstermemeleridir. Seviyorum sözü onlar için çok nadir söylenmesi gereken bir sözdür, israfı sevmezler..
 
Aşkta Oğlak Yükselenin dediğine değil yaptıklarına bakınız. Yoksa kafasına bir vazo fırlatıp gitme isteğiniz her an galip gelebilir.
 
Yükselen Oğlak için ciddi ilişki, evlilik bir hayat, nefes almak ise de, aradığını bulmadığında flörtçü olabilir, çünkü zıt burç Yengeçin yönetici yıldızı Ay onların yalnız kalmaktan korkmasına, ilişkilerde yalnızlığı sevmemesine neden olur, yanında bir partner arar mutlaka.
 
Ancak bir Oğlak için eş duygusu, karı-koca duygusu önemlidir, bu duyguyu bulmadan ilişkilerinde duygusal tatmini yakalaması kolay olmaz. O bir babadır/annedir, o bir eştir. Budur onları mutlu edecek, tamamlanmış hissettirecek ilişki. Tabii bir de ilişki evindeki
Ay yönetimini hesaba katarsak, ruh eşini ararlar diyebiliriz.  
 
Yükselen Oğlaklar ilişkilerde ya tepelerindeki burç Terazi, ya yuva evindeki Koç veya zıt burç Yengeçe meylederler.
 

Yükselen Kova Burcu

 
Kova Yükselenleri hemen tanımamızı sağlayan ilk özellikleri "modern" olmalarıdır.
 
İster kapalı ister açık olsunlar, Kova Yükselenlerin mutlaka kıyafetleri, duruşu, ifadelerinde modern bir hal vardır.
 
Genç ve şık görünmeye bayılırlar.
 
Kovanın Yönetici yıldızı Değişim yıldızı asi Uranüs’tür. Ayrıca ikinci yıldızları Disiplin yıldızı Satürn’dir.
 
Kova Yükselenler bu iki yıldız harmanından oluşur adeta. Kimisinde Uranüs kimisinde Satürn baskındır.
Herkesle arkadaş olurlar ama bir mesafeleri vardır. Tarafsız duruşlarıyla insanda acaba bu kişi soğuk mu yoksa hayata yüksek yerden, geniş pencereden bakan, tarafsız biri mi diye bir tereddüt uyandırabilir.
Gerçekten olaylara tarafsız bakmayı bilirler. Gerçekçi ve pozitif  bir bakış açıları vardır.
KovaYükselenler düzen, organizasyon ve şıklık sever.
Evde eşyaları modern, yeni olsun isterler. Tarihi şeyden pek hoşlanmazlar.
Onlar "yeni" olan şeyleri severler.
Çok oturmayı, dert dinlemeyi, yönlendirilmeyi, fikir dayatmasını asla sevmezler, hemen o ortamdan giderler.
Akıllıdırlar, farklı ve gerçekten geniş, bazen herkesten bambaşka bakan bir bakış açıları vardır hayata ve olaylara karşı. İşte, bu onları farklı kılar ve saygınlık kazandırır.
Karizmatiktir onlar da kesinlikle. Uranüsyen etkide sıra dışıdırlar.
Çarpıcı bir elektrikleri vardır.
Olayın bütününü çok sıra dışı görürler. Bütüne bakmayı iyi bilirler.
Hayatta, işte akıllı iken, aşkta tutkulu ve çılgındır Yükselen Kovalar. Çünkü zıt burç Aslan ilişkiler evindedir. Bu onları aşkta ateşli, tutku ve kışkırtıcı yapar!
Kendileri genel hayatta fazla akıllı, fazla organizedirler zaten, hayatlarına biraz tat, heyecan, tutku, aşk alevi hiç fena olmaz.
Öte yandan Uranüs onları biraz maymun iştahlı yapabilir. Çabuk aşık olurlar.
Yalnız, kimi maymun iştahlıyken kimi de aşkta takıntılıdır.
Yükselen Kovaların tepelerinde Plütonik Akrep burcu vardır.
İşte, Kovaları hırslı ve takıntılı yapan şey!
O akıllı, o fark yaratan, o modern ve özgürlük nidaları atan Kova Yükselenin neden iş aşka, veya başka bir şeye gelince acaip hırs, sahiplenme ve takıntı derecesinde bırakmama örneği gösterdiğini buradan anlarız.. !
Kova Yükselenin en büyük çelişkisi ve hayat dersi buradadır!
Özgürlük ve bireyselliğini koruyan ve istikrarlı ve sağlıklı, pozitif bir ilişki mi, yoksa tutma, bırakmama, sonuna kadar, darbe yiyene kadar sağlıksız bir ilişkiden vazgeçmemek mi..
Kova Yükselenler ilişkilerinde ya tepelerindeki burç Akrep, ya zıt burç Aslan ya da yuva evindeki burç Boğaya meyleder.

Yükselen Balık Burcu

 
Yükseleni Balık burcu olan kişinin Yönetici yıldızı Neptün’dür sonra Jüpiter’dir.
 
Hayalleri boldur, vizyonerdir.
 
Gezgin, kaşif, misyoner veya film starı olurlar.
 
Pırıltılara bayılırlar..
 
Balık Yükselenlerin mutlaka sanata ilgisi vardır ama her zaman ama geçmişte sanatla ilgilenmişlikleri olur.
 
Şair ruhludurlar.
 
Mistik, bilge kişi havası vardır kiminde.
 
Balık Yükselenler “bilge çocuk ruh”una sahiptir, büyümüş de küçülmüş gibidir, ya da küçüktür ama büyük laf ederler pat diye.
 
Balık Yükselenlerin vizyon, sanat, hayalle alakası vardır dedim, çok iyi bir dergi editörü falan olurlar.
 
Resim, foto, görsel yetenekleri iyidir çünkü.
 
Neptün etkisi biraz manik-depresif haller de verebilir, oynamaya bayılırlar ama bu oyunu uzatırlarsa manik olma riskleri vardır. Depresyona meyilli olurlar, biraz da kendilerine ve insanlara acıma duyguları vardır..
 
Çok merhametlidirler.
 
Hayal.. Balık Yükselenlerin en büyük çabası hayallerini gerçekleştirmek üzerinedir.
 
Bir hayal edinir, sonra onu Neptün haritasında neredeyse, o alanlardan beslenerek elde etmek ister.
 
Örn; Neptün 7.evdeyse rüya gibi bir aşk, romantik bir evlilik isterler. 
 
Yükselen Balıkların en büyük kozları gizemli çekim güçleridir. Büyüleyicidirler, insanı hipnoz etme kabiliyetleri vardır.
 
İnandıkları bir şeye insanları da inandırırlar.
 
Öte yandan boş hayallere dalıp tembellik de yapabilirler.
 
Görsel yetenekleri iyidir dedim, ayrıca yaratıcı zekası çok iyidir, kurgu becerisi vardır, ruhsal olarak başka bir karaktere bürünme becerisi ayrıca.
 
Şayet haritası uygunsa ya hayatını film gibi yaşar ya da filmde oynar vs.
 
Hayatın jönü, kahraman şahsı olmayı severler. Kendini feda eden kahraman vs..
 
Zaten destanlara, şiire, masallara düşkündürler.
 
Tepelerindeki burç Jüpiteryendir kendisi gibi, Yay burcu. Aralarında fark vardır tabii. Yaylar daha gerçekçi bir hayal içinde hedeflerine koşan bir savaşçıdır, bilgiyi büyüten, değerlendiren ve derinleştiren, edindiği bilgileri bir disipline dönüştürmeyi başarandır Yay.
 
İşte, bazı Balık Yükselenler bu yolu seçer ve bunu başarmak için Yay vari Jüpiteryen insanlardan destek ve rehberlik almak isterler.
 
Fazlaca duygu ve hayal dünyasında, bilinç ötesi dünyada gezmekten yorulan Balık Yükselenler hayata biraz akıl, mantık gözüyle bakabilmek adına, ilişkilerinde ya zıt burç Merkür yönetimindeki Başak, ya da yuva evindeki İkizlere veya kendine yol gösterici olarak gördüğü tepedeki Yay burcuna meyleder.
 
Sema Kılıç
 

Burçların Oluşturduğu 16 Grup

Burçların yaymış olduğu ışın türleri esas olarak dörte ayrılır. Bu türler eskiden yapılan tasnifte, şu isimlerle belirtilmiştir:

Ateş; Koç - Aslan - Yay

Hava; İkizler - Terazi - Kova

Su; Yengeç - Akrep - Balık

Toprak; Boğa - Başak - Oğlak

Şimdi önce bu dört gruptan söz edelim...

“Ateş” grubunun en bariz özelliği, bu gruptan olan kişilerin kendini beğenmiş, gururlu, dediğim dedik bir yapıda olmalarıdır. Daima çevrelerine hükmetmek isterler. Hep zirveye tâliptirler.

“Hava” grubunun özelliği ise havaî bir tip olmalarıdır. Sebatkâr olmazlar. Her konuya dönüktürler. Fakat bir süre sonra o konudan bıkıp başka bir konuya merak sararlar. Fedakâr ve çevreyi düşünen tiplerdir.

“Su” grubunun ortak özelliği ise son derece duygusal bir kafa yapısına sahip olmalarıdır.

“Toprak” grubu insanların ortak özelliği ise sâbit fikirli ve genelde maddeye dönük, paraya bağlı olmalarıdır.

Ancak...

Dikkate alınması gerekli en önemli husus...

Dedik ki az önce... Esas itibarıyla herkesin iki ana burcu vardır.

A- “Ana ya da “İç” burcu.

B-Yükselen ya da “Dış” burcu.

Biz daima karşımızdaki kişide, onun “dış burcundan” yani “yükselen” burcundan gelen özellikleri görürüz. Ve kişi daha büyük çoğunlukla dış burcunun getirdiği özellikler istikametinde yaşar. İnsanların çok büyük çoğunluğunda “iç” burç ile “dış” burç farklıdır. Bundan dolayı da siz kendinizin veya karşınızdaki kişinin sadece “iç” burç özelliklerine vâkıf olursanız, çoğunlukla o kişide bunları göremezsiniz!.. Zira önce de yazdığımız gibi, kişinin davranışları, mizacı tamamıyla “dış” burcunun yani “yükselen” burcunun etkisi altındadır.

Ve günümüzde insanların burçlar konusunda şöyle uzaktan bir bakıp sonra da inanmadan geçmelerinin ana sebebi bu “dış” burç ya da “yükselen” burç konusunda bilgilerinin olmayışında yatar.

Bize lütfedilen ilme göre, vâkıf olmuşuzdur ki, kişi 35-40 yaşlarından sonra iyice “yükselen” burcun kapsamına girmekte ve bu kişinin kişiliği yüzde 70-75’e varan nispetlerde “dış” burcuna dönüşmektedir.

Bu sebeple karşımızdaki kişiyi, doğduğu tarih itibarıyla edindiği “iç” burç yönünden ziyade, doğduğu saat itibarıyla edindiği “dış” burç yönünden tanımak zarureti söz konusudur.

Bir kişinin iç ve dış burçları şöyle çaprazlaşabilir...

İç burcu     Dış burcu

Ateş                        Ateş

Ateş                        Hava

Ateş                        Su

Ateş                        Toprak

İç ve dış ateş grubundan olan kişi son derece bencil, yaşamdan önce kendisini düşünen, dünyanın kendi çevresinde dönmesini isteyen, istekleri olmayınca da sadece kendi menfaatinin gerektirdiği biçimde bir yaşamı tercih eden kişi olacaktır.

İç ateşe dış Hava gelir ise, bu defa yukarıdakine benzer düşüncelere sahip olmasına rağmen, bu kişi yaşamında havaî meşrebi olacak, kolay kolay âdetlere bağlı kalmayacak; çevresine yararlı faaliyetlerde, kendini fazla düşünmeden, birtakım davranışları ortaya koyabilecektir.

Ateş içe su dış burçlara gelince, yani Koç veya Aslan yahut da Yay gibi bir iç burca sahip olmasına rağmen, dışarıya bir Yengeç ya da Akrep veya Balık düşmesi hâli. Hayatı sıkıntı ve huzursuzluğa namzet bir kişi geliyor demektir. Zira içteki ateş kaynaklı yapı dıştaki su nitelikli kapayıcı yapı yüzünden sürekli bastırılır. Bu da kişide büyük oranda birtakım iç sıkıntıları meydana getirir. Bu tesirler bazen çok artar, bazen de nispeten geriler.

Ateş içe rast gelen toprak dış da gene nispeten yukarıda saydığımız gibidir; ancak üsttekinde görülen şiddetli sıkıntılar ve bunalımlar bunlarda daha azdır. Kafada cömert olan bu kişi fiiliyatta kolaylıkla para harcayamaz. Çevrenizde gördüğünüz bildiğiniz zenginlerin yüzde doksana yakınının dış burcu toprak grubundan olan Boğa veya Oğlak’tır. Ya da haritasında toprak grubu burçlarında birkaç güçlü planet mevcuttur. Veya 2. evinde para getiren güçler mevcuttur.

Esasen burada konuya sadece bazı örnekler vermek istediğimiz için detaylara fazla girmeyeceğiz. Gelelim Hava içe düşen dışlara.

İç burcu     Dış burcu

Hava                       Ateş

Hava                       Hava

Hava                       Su

Hava                       Toprak

Hava gurubundan olan bir beyinin en bariz özelliği insanlığa yardımı, yararlı olmayı düşünen bir kafa sahibi olmasıdır. Yaşamı oldukça objektif olarak seyredip değerlendirmeye çalışır, hoşgörülüdür. Ancak bütün bunlara rağmen dışa gelen ateş bu durumdaki havayı son derece gururlu kendini beğenmiş bir görüntüye sokar.

İç Kova ise son derece akıllı ve kendini beğenmiş bir tip; iç İkizler ise zeki ve gururlu bir tip oluşur. Terazi’deyse doğru bildiğini dom dom söyleyen, kimseden çekintisi olmayan bir tip ortaya çıkar. İç havaların genel bir diğer karakteristiği, zaman zaman kendilerini sanki bu Dünya’nın değil de başka bir dünyanın insanı imiş gibi hissetmeleridir.

Şayet iç havaya karşılık dışa bir su gelirse görüntü hayli farklı olur. Zira, kafadaki özgür düşünce, dıştaki duygusal ve bağımlı bir karakter ile kayıtlanmış olur. Özgür kafa, dış Yengeç ise evine, ailesine bağımlı, onlar için kendini harcayan bir tip oluşturur. Dış Akrep olursa bu defa duygusal davranışlardan kurtulamayan fakat oldukça özgür davranışlar ortaya koyabilen, iradeli ve tahakkümcü bir tip düşer. Bunu ancak kararsız eden içe düşecek bir İkizlerdir. Dışa düşen bir Balık ise özgürce yaşamın zevklerine yönelebilen bir tip oluşturur.

Hava grubu burçlar içinde akıllı olan Kova, zeki olan İkizler, sevgi dolu olan da Terazidir.

Esasen burçlar içinde en güçlü akıl, Kova insanında mevcuttur.

Dışa düşen toprağa gelince. Şayet Boğa düşerse, yeme - içme ve sohbet zevklerine düşkün, kazanca yönelik hırsı fazla bir tip çıkar. Başak düşerse hırslı, hareketli, düzenli kazanca dönük araştırmalar içinde bir kişi olur. Ama ne yapsa bir Boğa gibi para yönünden şanslı olamaz; zaman zaman eline para geçer fakat arkasından büyük miktarlarda kaybeder. Oğlakta ise kararlı, olgun, hoşgörülü, yardımsever fakat parasına da çok bağlı bir tip oluşur. Eğer Oğlak’ın içine Kova düşmezse, Oğlak karakteristiği hemen bütün burçlara hâkim duruma geçer.

İç burcu     Dış burcu

Su                Ateş

Su                Hava

Su                Su

Su                Toprak

Su grubunun genel karakteristiği son derece duygusallıktır. Bu duygusallık dışa rastlayan bir ateşle birlikte genellikle kontrol edilemeyen taşkın davranışlara kadar uzanır. Meczup yapılı denen kişilerin yüzde 90’ı, iç burcu su, dış burcu ateş grubu olanlardan çıkar. Bu kişiler hayatta en çok pişmanlık duyan kişilerdir. Çok defa duygusallıkları yüzünden ve kendilerini kontrol edememeleri yüzünden istemedikleri davranışları ortaya koyup, sonra da bundan büyük pişmanlık duyarlar. Tam anlamıyla taşkın tiplerdir. Esasen iç dünyalarında son derece merhametli, müşfik kimselerdir.

İç suya isâbet eden bir dış hava ise en büyük hayırseverlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Zira hava grubu eli açıklığı verir, buna bir de son derece merhametli düşünce gelirse eşittir hayırseverliliktir. Toprak dışa gelince ise... Duygusal ama kendi menfaatine dönük; son derece mütevazi, fakat menfaatine halel gelme ihtimali karşısında da kaplan kesilen bir tip ortaya çıkar. Yeni şartlara adapte olması son derece güçtür. Bu adaptasyona zorlanması hâlinde ise istemeyerek nahoş olaylar meydana getirebilir.

İç burcu     Dış burcu

Toprak                    Ateş

Toprak                    Hava

Toprak                    Su

Toprak                    Toprak

Toprak grubuna bir dış ateşin gelmesi genellikle gene taşkın bir tipin ortaya çıkmasına yol açar. Ancak bu tip su grubundaki kadar kontrolsuz değildir. Ayrıca su grubundaki taşkınlıkların kökeninde duygusallık olmasına karşılık; toprak grubunun kökeninde ise menfaatler yatar genellikle.

Havanın dışa gelmesi hâlinde ise, kafadaki maddecilik ele kadar uzanmaz ve “sanki eli açık” bir görüntü ortaya çıkar. Oysa esasen bu kişi kafaca hayli maddecidir.

Dış suda ise merhametli, acıyan ama yardımları küçük miktarları geçmeyen tipler görülür.

Toprağa rast gelen dış toprağa gelince... Son derece mütevazi ama âdeta “varyemez” tipleri görürsünüz. Genellikle de zenginlerdir.

Astroloji ilmine vâkıf olanlara göre son derece yetersiz olan bu bilgileri, kitabımızın ana konusu başka olması hasebiyle böyle kısa kısa vermekten başka çaremiz yok. Esasen bu konuda daha yazılacak pek çok şey mevcut...

Şimdi görüldü ki dört içe düşen dört ayrı dış yapı itibarıyla toplam 16 grup insan çıktı. Bunu biraz daha detaylandırmak gerektiğinde, ikinci basamakta 144 ana grup ile karşılaşırız ki her insan bu 144 gruptan birindedir.

Mesela iç Koç’tur, dış Aslan’dır, yani ateşe ateş; veya iç Kova’dır, dış Yay, yani havaya ateş; yahut iç Yengeç’tir, dış Oğlak, yani suya toprak vesaire gibi...

Demek ki herkesin “iki ana burç grubu” vardır.

“İç burç kişinin İSTİDADINI gösterir.

“Dış” burç kişinin KABİLİYETİNİ gösterir.

Beyin, kişinin “Levhi mahfuzu”dur!..

Beyin cevherinin 120. günde almış olduğu tesirler de, kişinin kendindeki “ayânı sâbitesi”!..

Dünya yaşamı ve tüm insanlar, ilâhî takdir ve tedbir gereği, tamamıyla burçların ve onlardaki güçleri ulaştıran meleklerin hükmü altında olduğu gibi; berzah âleminde olanlar, yani ölümü tadıp fizik bedeni terk ettikten sonra kıyamete kadar olan devrede yaşamını sürdüren tüm insanlar ve cennetler ile cehennem dahi bu burçlardan gelen tesirlerin hükmü altındadır!..

Ve bu hususta Muhyiddini Arabî’nin keşfi son derece isâbetlidir!..

Böyle olunca insanlardan kimler birbirlerini severler ve kimler de birbirlerine yaklaşamazlar, iterler.

İki insanın... Şayet;

“İç” burçları aynı gruptan, “dış” burçları aynı gruptan ise birbirlerine sempati duyarlar.

“İç” burçları aynı, “dış” burçları ayrı, biri ateş öteki hava ise, yahut biri su diğeri toprak ise birbirlerini çekerler.

“İç” burçları biri ateş diğeri su ya da toprak ise bir araya kolay kolay gelemezler kafaca. Hele dışları da ateşe karşı su ise âdeta iterler birbirlerini.

“İç” burçları birbirine yakın fakat “dış” burçlar ters ise beraber arkadaşlık etmeleri zordur. Mesela iç hava-suya; dış ateş- su. Ya da iç hava-ateşe; dış ateş-toprak, dış ateş-su...

Bir de şu husus vardır... Çaprazlama bakış açıları...

Mesela siz “düşünce” yapınızla yani “iç” burcunuzla karşınızdakinin davranışsal yani “dış” burcuna bakarsınız ve beğenirsiniz, ama kafaca uyuşamazsınız... Sebep..?

Çünkü sizin içinizle - dışınız çaprazdır. Yani iç burcunuz hava ya da ateş, yahut bunun aksi su veya toprak; buna mukabil karşınızdakinin de bunun gibi zıt bir durumdur. Diyelim ki sizin içiniz hava, dışınız sudur, onun da dışı ateş, içi topraktır. Şimdi siz hava grubundan olan kafa yapınız ile onun ateşsel “dış”ını seveceksiniz ama konuşup anlaşmaya gelince, sizin kafa yapınız ile onun kafa yapısı da bağdaşmayacaktır. Daima yaşama ve olaylara apayrı pencerelerden bakacaksınız...

Demek ki iki insanın bir aradaki yaşamı, iş ve arkadaşlık ya da evlilik olsun hep bu burçlarının; yani beyin açılımlarının birbirine uyması ve dolayısıyla beyinlerinin yaydığı radyasyonların birbirini en azından itmemesine bağlıdır. “İç” ya da “dış”ları birbirini çekmeyen insanların ise bir arada bulunmaları imkân dışıdır.

“Dünya’da kim kimle beraber ise ölüm ötesinde de onu arar ve onunla beraber olmak ister” sırrı kısmen bu esasa dayanır. Demek oluyor ki insanların arasındaki münasebetler ve sempati-antipati konusu dahi beyinler arası benzer açılımlar dolayısıyla ortaya çıkmakta... Şimdi bakın, bir kişiyi seviyorsunuz arıyorsunuz, mutlaka burçlarınız arasında benzerliği tespit edeceksiniz. Ki bu daha ziyade dış burçların benzer-yakın karakterli olmasındandır.

Şimdi, belirgin olarak ortaya şu husus çıkmış oldu. İnsanların gerek kendi yapıları ve gerekse birbirleriyle olan ilişkileri hep beyinlerinin burçlar tarafından programlanma biçimine bağlı!.. Öyle ise yaşam içinde oluşan duygusallıkları ve tepkileri neye bağlayacağız?.. Duygusal hassasiyetimizi, doğum tarihimizde Ay’ın bulunduğu burca ve hangi sahada daha duygusal olacağımızı da doğum saatimize göre, Ay’ın haritamızda içine düştüğü evin konumuna bağlayacağız!..

Burada üzerinde en önemli bir husus olarak tekrar tekrar durduğumuz husus; kişinin yükselen burcudur”. Zira astrolojik tüm olaylar, çoğunlukla yükselen burç yönünden aldığınız tesirlere göre oluşur. Şayet siz “yükselen” burcunuzu bilmiyorsanız ve hatta bundan daha ileri olarak, doğum anınıza göre çıkarılmış beyin açılım haritanıza sahip değilseniz, olayların nasıl ve ne şekilde sizi etkilediğini anlamanız mümkün olmaz. Peki, hiç mi anlama yolu yoktur?..

Bir pratik anlama yolunu size gösterebiliriz. Ama bilinmelidir ki bu kesin olmaz. Çünkü bazı hâllerde haritanızda bulunan herhangi bir eve düşen birkaç planet, o evdeki burcun sanki “yükselen” burcunuzmuş gibi yapınızı etkilemesine yol açar. Ama gene de pratik olarak dediğimiz yolu deneyebilirsiniz. Alacağınız Astroloji kitabında “yükselen burçlar” bölümünü bulun ve “yükselen” burca göre verilen fizik yapı tariflerini okuyun. Hangisi sizin fizik yapınıza en çok uyuyorsa muhtemelen “yükselen burcunuz” olabilir.[1]

Karşınızdaki bir kişinin ya da kendinizin “yükselen” yani “dış” burcunuzu anlamanın bir pratik yolunu da kısmen burada özetlemeye çalışalım.

“Yükselen” burç tespitinde önce grubu, sonra da o grup içinde hangi burç olduğunu tespit edeceğiz...

Ateş grubundan işe başlayalım...

Koç elinde parmaklar; ince olmayan uzun ve tırnak uçları, küte yakın kavislidir. Esasen yükselen Koç tipi kişiler güçlü, orta ya da uzun boylu, alnı hafif açık ve çıkık tiplerdir. Eti dolgundur ama toplu denmez.

Bu grubun ikinci burcu Aslanlar ise yapılarıyla, saçlarıyla ve elleriyle hemen belli olurlar. Elleri bütün yakışıklı ve gösterişliliklerine rağmen, ister kadın olsun, ister erkek, bir pençe gibidir genelde. Güçlü ellerin parmaklarında eklem yerleri son derece belirgin ve kemiklidir. Su eli ne kadar etli, tombul, yumuşak ise, bu da zıddına o kadar sert, kemikli ve güçlüdür. Geniş omuzlar, kadınsa gür ve havalı saçlar, gösterişli hemen dikkati çeken bir yapı...

Yay’a gelince... Genelde, açık enli ve geniş bir alın, oval ve kemikleri belirsiz kılacak düzeyde bir yüz. Düzgün bir burun, etli olmayan dudaklarıyla konuşkan, iğneleyici ve zaman zaman da alaycı bir tip. Genellikle ince uzun, 35 yaşa kadar zayıf sonra balık etinde ve mide düzeyinde şişkinliği olan bir tip. Umumiyetle girdiği toplumlarda dikkati çeker.

Hava grubundakilere gelince...

İkizlerdekiler... Zayıf, ince, orta ve uzun boylu biri. Eller ince uzun ve kemikli; parmaklar kadınlarda kürdan gibi erkeklerde de son derece ince, tırnaklar ince uzun ve sivri. Kadın yüzünde güzellik, fakat erkekte son derece kemikli, iri bir burun, ufak kulaklar. Mideden şikâyetleri çoğunlukta... Sinir sistemleri hassas, elleri açık! Yerlerinde duramazlar ve sık fikir değiştirirler.

Terazi’ye gelince... Yüz ister kadın olsun ister erkek, son derece güzel. Eller kemikliliğini yitirmiş, fakat tombul da değil; boy orta uzun arası!.. Vücut düzgün. Yanakta ben söz konusu. Konuşkan, canlı, sevecen, hareketli!..

Kova’ya gelince. Hayli az rastlanır. Tıknaz, orta boylu güzel değil sevimli, cana yakın, özellikleri elektrik ve elektronik eşyalar ile ilgilenen, kendini beğenen bir tip. Eller az etli, ince uzun; tırnaklar uzun, ucu sivri.

Su grubundakilere gelince...

Yengeç... İster kadın, ister erkek hemen tanınırlar. Kısa veya orta boy. Etli sayılır bir vücut. Yuvarlak bir baş, üstü kemikli öne sarkık ucu sivri bir burun. Kadında göğüsler belirgin iri. Eller tombul, parmaklar kısa, etli ve uçları sivriye yakın. Zaman zaman aniden karamsarlığa kapılan bir tip. Çene ufak, nokta tip!..

Akrep de kolay tanınır. Orta veya kısa boy. Belirgin kemikli ucu kesik “V” çene. Bacaklar kısa. Yüz genellikle cazibeli. Ten umumiyetle pembemsi beyaz. Kadında ekstra etki söz konusu değilse, diğer su burçlarında olduğu gibi göğüsler ve kalçalar belirgin. Enerjisi kolay kolay tükenmeyen ve çevresine hükmeden bir tip. Her yerde yönetici tavırlar ve eleştiricilik...

Balık ise son derece toplu. Büyük yuvarlak ya da hafif oval etli yüz, iri burun, iri kulak, Akrep’te olduğu kadar arkaya yapışık değil. Yuvarlak etli çene ve gıdı!..

Evet, buraya kadar anlattıklarımız pratik olarak kişinin “yükselen” burcunu tanımak için bir formül; ama asla kesin olarak böyle diyemeyiz; çünkü o kadar sayısız yarattığı oluşumları vardır ki Cenâb-ı Hakk’ın, bunları ancak gruplar içinde mütalaa edebiliriz.

Şimdi biraz da insanların astrolojik etkilerle nasıl etkilendiği üzerinde duralım...

Birinci etki alım şekli. Doğum anınızda Güneş sistemindeki planetler nerelerde ise, onların üzerinde diğer planetler 30-60-90-120-150-180 derecelik açı yapar bir biçimde geçerken, mutlaka geçtikleri evin ihtiva ettiği konuda bir hareket oluşur.

İkinci etki alım şekli. Bu planetler şayet sizin haritanızdaki bir planet ile birbirleri arasında belirttiğim açıları oluşturacak bir biçimde geçerse bu defa gene benzeri türden, fakat daha sert etkileşimler meydana getirir. Mesela haritanızdaki Venüs ya da Mars’ınızın üzerinden, bir Güneş’in, bir Satürn veya Uranüs ile 90 ya da 120 derecelik açı yaparak geçmesi gibi.

Üçüncü türden bir etki de Ay dolayısıyla oluşan bir etkidir. Ay, duygularımız ile son derece yakın ilişki içinde olan bir planettir. Özellikle bizim “yükselen” burcumuzdan ve yükselen burcumuzun mensup olduğu grubun diğer burçlarından geçerken, bizi son derece etkiler ve çoğu zaman tasvip etmeyeceğimiz aşırı duygusal, fevrî davranışlar içine bizi sokar... Şayet o anda aklımızla içimizde kabaran duygularımızı bastıramazsak, sonradan pişmanlık duyacağımız bir fiili ortaya koymamız ya da sözü sarf etmemiz mukadder olur.

Kaynak: Ahmed Hulusi

 

YÜKSELEN BURÇ ÖZELLİKLERİ

Astrolojide yer alan 12 burcun her bir tanesi, bir evi temsil eder. Bu burçlar aynı zamanda kendi içinde de ayrışır. Yükselen burç uyumu, doğum haritasına göre yapılan hesaplama doğrultusundaki yükselen burç tanımlarına göre belli olur. Astrolojiye ilgi duyanlar özellikle yükselen burç özelliklerine göre nasıl biri olduğuna yönelik araştırmalar yapıyor. Peki yükselen burcunuzun özelliklerine göre nasıl birisiniz?

Yükselen bur, kısa tanımıyla kişilerin zihinsel kapasiteleri olarak tanımlanır. Bu kapasitenin kullanım şekli, insanların kendini ifade etme tarzı kişiliklerini dışarıya yansıtır. Bu değişenleri belirleyen de yükselen burçtur. Şansın hangi alandan geleceği, bahtın nereden döneceği yükselen burç özellikleri ile yorumlanır.

Hayatta yapılan tüm başarılar, yatırımlar, çocukluk yıllarının nasıl geçtiği ve benzeri durumlar yine yükselen burç özellikleri ile belli olmaktadır. Astrolojik olarak simgesi ise ASC olarak ifade edilir. Güneş burcu ile benzer oranda önem taşımakla birlikte herkesin yükselen burcu bulunmaktadır.

YÜKSELEN KOÇ ÖZELLİKLERİ

Yükselen koç burcu özellikleri, kişilerin renkli kişiliklerini yansıtır. Koçlar, iç dünyaları ve doğanın uyumu içerisinde ön plandadırlar. Eğlenmeyi ve çevresindeki insanları eğlendirmeyi severler. Her şeyden çabuk sıkılır, sıkıcı buldukları olaylar ve kişilerden birden uzaklaşmak yerine zamanla kendilerini uzaklaştırmayı tercih ederler. Sıkıldıkları zaman huysuz küçük bir çocuk gibi davranırlar.

YÜKSELEN BOĞA ÖZELLİKLERİ

Yükselen boğa burcu özellikleri, hayatı yaşamayı iyi bilmeleriyle ön plana çıkar. Genellikle sağlıklı ve güçlü bünyeye sahip bireylerdir. Sosyal ilişkilerde nazik, kibar ve son derece uyumludurlar. Arkadaş çevrelerinde çok iyi bir dinleyici olarak bilinirler, zaman içerisinde çok iyi bir sırdaş ve dost olurlar. Zevklerine düşkün, para harcamayı seven ve hayata bir kere geliyorum mottosuyla yaşamlarını sürdüren kişilerdir.

YÜKSELEN İKİZLER ÖZELLİKLERİ

Yükselen ikizler burcu özellikleri, canlı ve neşeli karakterleri ile bilinir. Yükseleni ikizler olan kişiler, birden çok konuya karşı ilgilidir ve bu özellikleri sayesinde birçok işin üstesinden gelebilecek yeteneğe sahiptirler. Dış dünyaya karşı çekici bir görünüm sergileyen yükselen ikizler burçları girdikleri her ortamda dikkat çekmeyi başarırlar.

YÜKSELEN YENGEÇ ÖZELLİKLERİ

Yükselen yengeç burcu özellikleri, duygusallık ve hassas bir karakter olarak tanımlanır. Hisleri oldukça kuvvetli kişiler olan yükselen yengeç burçları, bu yaklaşımı yakın iletişim kurdukları insanlarda da görmek isterler. Çoğu zaman bu bakış açılarından ötürü gereksiz yere kendilerini üzer ve kırılırlar. Gizemli bir duruşa sahiptirler, metafizik gibi konulara karşı ilgi sahibidirler.

YÜKSELEN ASLAN ÖZELLİKLERİ

Yükselen aslan burcu özellikleri arasında aşka karşı sadakatleri ön plana çıkar. Yükselen aslanlar, dürüst kişiliklerinden ötürü çevrelerindeki insanlardan da dürüstlük beklerler. Kendilerine önem verirler, gelişime açıktırlar.

YÜKSELEN BAŞAK ÖZELLİKLERİ

Yükselen başak burcu özellikleri arasında, soğuk görünümleri ve insanlara karşı mesafeli duruşları ön plana çıkar. Güven onlar için en önemli şeylerden bir tanesidir, bu sebeple adımlarını sağlam atmak için ince eleyip sık dokurlar. Hayır demeyi bilirler. Hatta bu kelimeyi en sık kullanan burç oldukları söylenir.

YÜKSELEN TERAZİ ÖZELLİKLERİ

Yükselen terazi burcu özellikleri arasında gezmeyi seven yapıları ön plana çıkar. Arkadaşları için düşünmeden fedakarlık yapmayı göze alabilen yükselen teraziler, aynı yaklaşımı karşılarındaki kişiden de beklerler. Eğlenip gezmeyi, seyahat etmeyi çok severler.

YÜKSELEN AKREP ÖZELLİKLERİ

Yükselen akrep burcu özellikleri arasında hayatlarının tam anlamıyla bir savaş alanı olduğundan bahsetmek yanlış olmaz. Tüm duyguları uçlarda yaşar, iyisiyle kötüsüyle her olaydan fazlasıyla etkilenirler. Kendilerine olan güvenleri sayesinde her ortamda dikkat geçer, kolayca fark edilirler.

YÜKSELEN YAY ÖZELLİKLERİ

Yükselen yay burcu özellikleri, iki farklı şekilde değerlendirilir. Bir grup oldukça sessiz ve sakin bir yapıya sahipken kimi yükselen yaylar ise iletişimi kuvvetli ve sosyal çevreleri gelişmiş insanlardır. Her insanın hayatında yaşanan iniş ve çıkışlardan yükselen yay burçları daha fazla etkilenir, bu sebeple pek çok kayba uğrayabilirler.

YÜKSELEN OĞLAK ÖZELLİKLERİ

Yükselen oğlak burcu özellikleri, başarı odaklı kişilikleri ile bilinir. Her işi en ince ayrıntısına kadar düşünen yükselen oğlak burçları, adımlarını buna göre atar ve arkadaşlarını bu şekilde seçerler. Gelip geçici heveslerden uzak dururlar, zeki insanlarla iletişim kurmayı tercih ederler. Kuşkucu bir yapıları vardır, kimseye kolay kolay güvenmezler.

YÜKSELEN KOVA ÖZELLİKLERİ

Yükselen kova burcu özellikleri arasında en belirgini dürüstlüktür. Yükselen kova burcuna sahip kişiler idealist tavırları, olaylar karşısında sergiledikleri soğukkanlı duruşları bilinirler. Çabuk çözüm üretme yeteneğine sahiptirler, sıra dışı bir tarzları vardır.

YÜKSELEN BALIK ÖZELLİKLERİ

Yükselen balık burcu özellikleri arasında en belirgin olanı sakin kişilikleridir. Buna rağmen iç dünyalarında fırtınalar koparlar. Yaşadıkları duygu değişimlerini dışarıya yansıtmaz, hayallerini her zaman ön planda tutarlar. Geleceğe dair çok fazla plan kurmaz, hayatı akışında yaşamayı tercih ederler. Duyarlı kişilerdir, insanlara karşı son derece yardımsever davranırlar.

0
0
No votes have been submitted yet.
Etiketler